A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Caritas in Veritate Bizottsága és a Faludi Ferenc Jezsuita Akadémia közös szervezésben, a Párbeszéd Házában tartották a The Letter – vagyis A levél – című film magyarországi díszbemutatóját. Ahogyan a Mandineren is megírtuk, Ferenc pápa hamarosan hazánkba érkezik, így ez a filmbemutató is a látogatásra való hangolódás egyik kiemelt eseménye volt.
Egy fiatal lány Indiából, egy indián törzsfőnök a brazíliai Amazónia vidékéről, egy szenegáli klímamenekült és egy természetvédő házaspár Hawaii szigetéről – rájuk épül a film, amely Ferenc pápa 2015-ös Laudato si’ (Áldott légy) kezdetű teremtésvédelmi enciklikája nyomán
az éghajlatváltozásra és egyéb égető természeti, környezeti kérdésekre hívja fel a figyelmet.
A YouTube Originals és a Laudato Si’ Mozgalom produkciója profi dokumentumfilmes alkotás, mely a négy szereplő életén, szemszögén keresztül taglal olyan kérdéseket, hogy miként hat a klímaváltozás a menekültválságra, melyik földrésznek mekkora szerepe van a szén-dioxid-kibocsátásban, vagy mit tehet az egyes ember a Földet fenyegető katasztrófa megelőzéséért. A szemléletformáló, tényekkel, adatokkal alátámasztott, humort sem nélkülöző művet írója-rendezője, Nicolas Brown – több természetfilm neves rendezője, David Attenborough egykori alkotótársa – úgy építette fel, hogy egyházon belül és kívül egyaránt megszólítsa és állásfoglalásra késztesse a nézőket.
„Azt hiszem, hogy a katolikus egyház teremtésvédelemmel még ilyen gazdag módon, mint ahogyan Ferenc pápa a Laudato si' enciklikájában, még nem foglalkozott”– mondta köszöntőjében Koronkai Zoltán jezsuita szerzetes. Szerinte a kérdéskör sürgető aktualitása adta, hogy ezekkel a problémákkal az egyháznak komolyan foglalkoznia kellett.
Ferenc pápának – lévén, hogy jezsuita szerzetes – biztosan kellett találkoznia Loyolai Szent Ignác lelkigyakorlatával. Ugyanis a természet- és teremtésvédelem gondolata ott gyökerezik a Szent Ignác-i lelkigyakorlatban. A lelkigyakorlat vége felé a szemlélődésben Loyolai Szent Ignác arra hívja a gyakorlatozót, hogy szemlélje azt, Isten miként van jelen a teremtményekben: így például az égen, az elemekben, a növényekben, az állatokban.
Azaz hogyan van jelen Isten mindenben, különösen az ő teremtett világában
– mondta Koronkai. Elárulta: a szent ignáci lelkigyakorlatoknak mindig van egy nagyon lényeges aspektusa, mégpedig az, hogy ezeket az eseményeket szándékosan olyan helyeken tartják, ahol vannak fák, madarak, növények, azaz ott van az embereket körülvevő természet. „Szoktuk is egymás között is mondani, hogy a lelkigyakorlat felét a természet végzi. És ez tényleg így van, az élő Isten – aki jelen van az ő teremtményeiben – szépsége és jósága valahogy megérkezik a lelkigyakorlatozó emberhez.”
A jezsuiták számára a teremtés védelme különösen hangsúlyossá vált az elmúlt időben, s nem csupán Ferenc pápa magisztériuma miatt. 2019-ben a rend sorba vette, mik a fő referenciáik, s négy fontos dolog, afféle „spirituális útmutatót” emeltek ki. Az első: együttműködni a közös otthonunk megóvásában. „Ez arra szólít fel bennünket, jezsuitákat, hogy együtt kell működnünk másokkal a teremtés tiszteletben tartásáért és a fenntartható fejlődésen alapuló élet alternatív modelljeinek felépítéséért. Hogy képesek legyünk olyan anyagokat előállítani, amelyek igazságosan elosztva biztosítják a tisztességes életet, bolygónk minden lakója számára” – magyarázta a szerzetes, aki szerint – Ferenc pápát idézve –
a keresztényeknek ökológiai megtérésre van szükségük.