Jön a film az anyák megmentőjéről – itt a Semmelweis első előzetese!
2023. április 17. 16:21
Megérkezett a Koltai Lajos rendezte Semmelweis című egész estés film első előzetese. Az ősszel moziba kerülő romantikus történelmi film rendezője Koltai Lajos, főszereplője Vecsei H. Miklós lesz.
2023. április 17. 16:21
p
33
1
36
Mentés
Az 1847-ben, Bécsben játszódó történetben a szülészeti klinikán titokzatos járvány tizedeli a gyermekágyas nőket. A fiatal magyar orvos, Semmelweis Ignác a hagyományos elméletekkel szembeszállva próbálja meg legyőzni a kórt, miközben egy osztrák bába nem csak a szakmai küzdelemben lesz társa, kapcsolatuk egyre romantikusabbá válik. Közben a vaskalapos vezetés mindent megtesz, hogy megvédje tekintélyét a megszállott doktor felfedezésének következményeitől.
A kórházban a harcot végül Semmelweis nyeri, az utcán a progresszív erők;
hamarosan Bécsben és Pesten is kitör a forradalom, Semmelweis pedig elindul, hogy felfedezését hazájában is a szülő nők javára fordítsa.
A rendező Koltai Lajos hangsúlyozta, a főszereplők kiválasztásánál nem a külső hasonlóságokat kereste, hanem a varázslatos személyiségeket, akikben ő hisz, és akikkel ezt a gyönyörű és nagyon erős történetet el tudják juttatni a nézőkhöz. Semmelweis életét mindannyiunk számára példának tartja: egy ember, aki mindig, minden körülmények között, halált megvető bátorsággal járta a saját maga útját, amiről gyűlölettel és erőszakkal sem lehetett letéríteni.
„Azt szeretném megmutatni a nézőknek, hogy igenis meg lehet csinálni:
a kitartás, az elszántság, az elhivatottság, a szenvedélyesség meghozza gyümölcsét”
”
– nyilatkozta a tavaly két hónapig forgatott mozi kapcsán.
„Koltai Lajos az elejétől nagy bizalommal fordult felém, ezért ez a forgatás nemcsak arról szólt, hogy »megcsináljam« Semmelweis figuráját, hanem arról is, hogy ezt a bizalmat megháláljam, és tényleg azzá a karakterré változzak, akit ő már a kezdeteknél látott bennem. A közös munka során nagyon meg is szerettem Semmelweist, és megértettem, hogy ő jóval több mint én. Ezért mindent, ami bennem volt, van, odaadtam azért, hogy azzal a lélekkel szülessen meg, amit megérdemel" – mondta a Mandinernek nemrégiben adott interjújában Vecsei H. Miklós.
Mint Vecsei a karakterről meséli: „Először is van egy szenvedélye, a hivatása. És onnantól kezdve, hogy ráérez a fontosságára, a természetéből fakadóan többnek gondolja, mint az életét. Ezért elképzelhetetlenül nagy teherként nehezedik rá a rengeteg anya és csecsemő halála, amelyért az orvostársadalom a gyermekágyi láz nevű kórt okolja. Ő az egyetlen, aki – huszonkilenc évesen Bécsben magyar orvosként – sejti, hogy valami más van a háttérben. Mivel ezek a csecsemők, anyák a hivatása alanyai, tárgyai, sőt szentjei, belekerül egy olyan helyzetbe, hogy akiket a legjobban szeret, magánál is jobban, azokat veszíti el, valószínűleg a saját hibájából.”
A színész kifejti: .Én ezt úgy fogalmaztam meg magamnak, hogy szeretetből fakadó tehetetlenség. Ami idegroppantó állapotként kihatott Semmelweis egész életére. A története, ha távolról nézzük, hepiend, hiszen a mai napig több milliárd ember életét mentette meg. Csak egyvalaki nem élte meg sikersztoriként: ő maga. Mert hiába fejtette meg a rejtvényt, a halottak halottak maradtak. És szerintem ez a gondolat volt az, aminek a súlya alatt végül összeroppant.
A mi filmünk azonban nem a tragikus véggel foglalkozik, a Semmelweis pár hónap története a kételyektől a megfejtésig.”
”
A film producere, Lajos Tamás szerint az embereknek mindig is szükségük volt követendő példaképekre, hősökre, és ez ma egyre aktuálisabb. A nagyrészt hiteles életrajzi és történelmi alapokon nyugvó Semmelweis ugyanakkor nem dokumentumfilm, a felfedezéshez vezető életutat fikciós elemekkel kiegészítve dolgozták fel.
„Koltai Lajos szerencsére azonnal beleszeretett a forgatókönyvbe. Ennek nemcsak azért örültem nagyon, mert régóta nagy tisztelője vagyok, és megtiszteltetés volt, hogy elvállalta a rendezést. Hanem mert Semmelweis élete magánéleti okból is közel áll a szívemhez. Nagyapám harminckét évig volt Pécsen szülészprofesszor, a Jóisten után Semmelweis Ignác volt a második, akit a legjobban tisztelt– én ebben nőttem fel” -- nyilatkozta korábban a producer.
A film látványáért Pater Sparrow felel, akinek nem volt könnyű dolga a legapróbb részletekig hiteles környezet megteremtésekor. Bécs központi klinikáját például a BÁV egykori épületében alakítottak ki, itt kapott helyet egyebek mellett a magyar tudós irodája, a szülő- és újszülöttszoba, a kórboncterem és a nővérszálló is. Több berendezést újra kellett gyártani, például a szülőszéket, az orvosi szemléltetőeszközöket,
sőt, saját kialakítású villanykörtét is készítettek, amelyik visszaadja a gázláng villódzását.
Vizuális koncepció volt, hogy a viktoriánus korra emlékeztető, koszosabb kórházi közeget hozzanak létre, ehhez korabeli fotókat vettek alapul – magyarázta a látványtervező.
Az Intercom forgalmazásában, a Nemzeti Filmintézet támogatásával, a Szupermodern Filmstúdió gyártásában készült Semmelweis előreláthatóan idén őszén kerül a magyar mozikba.
Az elmúlt százhúsz évben öt államalakulathoz tartozó Csallóközben már a klub puszta működése is csodának számít, ám a DAC a megmaradás és a nemzeti összetartozás szimbóluma lett. Dunaszerdahelyi beszélgetés Tősér Ádámmal, a kerek születésnap alkalmából a sportklubról készült egész estés dokumentumfilm rendezőjével és Nagy Krisztiánnal, a DAC kommunikációs vezetőjével.
A nem túl bizalomgerjesztő előzetes ellenére a Demjén Ferenc dalaira komponált Hogyan tudnék élni nélküled? közelről sem olyan rossz, ami főleg a szerethető, szimpatikus szereplőknek és a jó ízléssel adagolt zenei betéteknek köszönhető.
Magyarországon is bemutatták a DAC filmet, a dunaszerdahelyi futballklubról szóló mozit, amely a felvidéki magyarság közösségteremtő erejének szimbólumává vált.
Hogyan lehetséges, hogy a történelem összes kultúrája észak, dél vagy kelet felé orientálódott, és sohasem nyugat felé? Az égtájak kultúrtörténete színesebb és tanulságosabb, mint azt a GPS korában bárki gondolná – állítja Jerry Brotton, a reneszánsz professzora.
„Nem tudtam mindenkinek elmondani, hogy ne haragudjatok, de akit láttatok a filmvásznon, az nem én voltam” – idézi fel a művész, akit a '80-as években Beri Ary-ként ismert Magyarország.Interjúnk.
A volt amerikai házelnök, Nancy Pelosi egy hivatalos luxemburgi út során szenvedett balesetet, de állapota stabil, és a kórházból is folytatja munkáját.
p
3
0
19
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 36 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ecceeecce
2023. április 18. 07:29
A képen se egy néguci, se egy lezbika? Megint baj lesz.
Akkor nem hallgattak Semmelweis-re abban, hogy a kézmosás megment anyákat, pedig tényekkel igazolta.
Ma nem hallgatnak az életvédőkre abban, hogy a magzat is ember, pedig tényekkel igazolják.
"romantikus történelmi film"
Semmelweis élete nem a romantikáról szólt. Legalábbis ami az utókor számára jelentős személyéből, munkásságából, az biztosan nem a romantika.