Itt még azt azért érdemes megemlíteni, hogy a hazai közönségfilmek a várható siker mértékére vonatkozó kedvenc viszonyítási alapjait, a Csak szex és más semmi, Üvegtigris, Valami Amerika nézőszámait még csak megközelítenie sem sikerült. Az alkotók elbizakodottságának mértékére ez azonban láthatóan nem volt hatással.
Ezen előzmények után érkeztünk el a Nyugati nyaraláshoz, amelyet előzetesen úgy aposztrofáltak, hogy a ’80-as évek krimivígjátékainak a hangulatát visszaidézve, Ötvös Csöpi nyomdokain a Balaton partjára viszi el nézőit, ám nem Ladán, hanem nyitott nyugati sportautón!
Nem mondhatom, hogy sokszor volt szerencsém Bujtor István társaságát élvezni, de emlékszem olyan talpaspoharas közös estékre, amikor azon filmekről, amelyek Ötvös Csöpi nyomdokain haladónak merték vallani magukat, milyen ízes tőmondatokban mondott véleményt klasszikus baritonján. Ha látná a Nyugati nyaralást, minden eddiginél nagyobb levegővel mondana olyan emelt hangú sommás véleményt a Rabonbán vitorlás néhai kapitánya, hogy Veszprém megye valamennyi rendőrőrsén azonnal haptákba vágná magát az összes körzeti megbízott.
Megpróbálom röviden összefoglalni a produktum történetét, amivel egyáltalán nem vagyok könnyű helyzetben. Ötvös Csöpi rajongók figyelem, ilyet még nem olvastak!
Magyarország a ’80-as évek derekán. Maurer Gyuri (Mészáros Máté) ügyes, veszprémi autószerelő, aki mindent meg tud oldani – még a pártvezetők Ladáit is ő szereli, ezért a területi párt főatyaúristenével, Suhajda elvtárssal (Szervét Tibor) is jóban van. Családjával a riviérára terveznek utazni, már épp indulnának, ám a négy útlevél helyett csak három érkezik meg, a fiúgyermeké, Petié (Tóth Mátyás) nem. Gyuri hiába látogatja meg a teniszező Suhajda elvtársat, az nem segít rajta, de azért küld egy újabb lépést Petinek, mert ők egyébként táv-sakkoznak. (A főpártmufti és az autószerelő alig 10 éves gyereke táv-sakkoznak. A ’80-as évek kommunizmusában! Remek! Nem az...) A mester bánatosan hazatér műhelyébe, amikor begurul hozzá BMW kabriójával egy disszidens magyar, aki arra kéri, két hétig vigyázzon a kocsijára, amivel még az udvarra sem szabad kiállnia. A megrendelő távozik. Gyuri átkutatja a kocsit, ahol mit ad isten elsőre megtalálja a disszidens útlevelét, a forgalmit is, és hirtelen megvilágosodik: kölcsönveszik két hétre az autócsodát, és a német verdával, papírokkal a nyugatra igyekvő magyarok helyett családjával (Pokorny Lia, Szőke Abigél) nyugatról érkező turisták lesznek, akik a legnagyobb luxust élvezhetik a Balatonnál. Nem is sejtik, hogy a „kölcsönvett” autóval egyenesen a hidegháborúba hajtanak bele…
Hogy a történetbe miként épül bele Hans-Dietrich Genscher, a Német Szövetségi Köztársaság néhai külügyminisztere, aki azzal a fedő-sztorival érkezik hazánkba a Füredi Anna-bálra, hogy Soltész Rezső dalokat hallgatva Kádár elvtárssal sakkozzon,