Szigetelőszalaggal a falra ragasztottak egy banánt: hatmillió dollárért azonnal lecsapott rá egy „műgyűjtő”
Újra kitett magáért a világhírű olasz művész.
A fesztivál célja változatlan: a minőségi kulturális programok által – Cseh Tamás és Bereményi Géza dalából kölcsönözve a kifejezést – mindannyian „jobbik részünket” tudjuk felmutatni ezen az öt napon.
Jövő héten startol az évről-évre nagy sikernek örvendő Ördögkatlan Fesztivál. Immáron a tizenötödik. „Leírni is sok. Még gombócból se kevés. Hát még Katlanból. Annak, aki mindegyiken volt, és vagyunk néhányan, hetvenöt nap az életéből” – olvasható a fesztivál honlapján.
„Védnökeink neve mellett immár ott a kereszt, Tamás 2009-ben, Mari 2021-ben hagyott itt bennünket, nem érhették meg a jubileumi, 15. Ördögkatlant. De maradnak örökös védnökeink, mert emberségük, életművük örök példa marad számunkra. Azt reméljük, hozzájuk méltó közösségi ünnep lesz augusztus első hetében Dél-Baranya kicsi falvaiban” – írják a szervezők.
A fesztivál célja továbbra is változatlan:
„... maradunk továbbra is mezítlábasak, és kell majd sorban állni, katlanbuszozni vagy stoppolni, nem kell, de lehet barátkozni vadidegenekkel és helyiekkel, örülni, hogy együtt vagyunk, találkozunk – és hogy ezt magunknak és a minőségi programoknak köszönhetjük.”
A három település (Nagyharsány, Beremend, Villánykövesd) és a hozzájuk kapcsolódó Szoborpark, Vylyan Terasz és Mokos Színház több, mint 600 programot kínál.
Ha Both Miklóson és munkatársain múlik: tud. A szervezők mindenesetre mindent megtesznek, hogy Nagyharsányban 2022-ben is megszülessen az Ördögkatlan egyik gyöngyszeme, Both Miklós Ukrán Udvara. Ha sikerül, Rokytne faluból érkeznek idős énekesek, akik már nem először lépnek fel a Katlanban. Sőt, egy hagyományőrző énekegyüttes is fellép Rivnéből.
„Amikor évekkel ezelőtt Both Miklóssal és csapatával először létrehoztuk az Ukrán Udvart, egyetlen porcikánk sem kívánta, hogy 2022-ben ilyen fájdalmas aktualitása legyen majd ennek az udvarnak. De ha már így alakult, bennünk is működik az Ördögkatlant éltető csakazértis. Ha sikerül, most is elhozzuk az ukrán néniket, hogy jelenlétükkel-énekükkel bizonyítsák: él a szeretet és béke szigete Dél-Baranyában” – szögezték le a szervezők.
Minden évben kulcskérdés, kik az úgynevezett díszvendégek. A szervezők, mint minden évben idén is azt szeretnék felmutatni, hogy
Legyen az irodalom, zene, színház, fotográfia, múltunk őrizendő értéke.
Kollár-Klemencz László
Összművész az összművészeti fesztiválon: Kollár-Klemencz László író, filmrendező, forgatókönyvíró, zenész, előadó visszatérő vendég a Katlanban. Idén beszél majd új könyvéről, (Öreg banda), zenél Kamarazenekarával, Viszockijra is emlékezik Zabolátlan lovaim című estjével, és megidézi a magyar underground zabolátlan zsenijét, Baksa Soós Jánost is.
Fortepan
„Célunk egy közös, személyes kiállítás, mely a Katlan öt napja alatt születik és folyamatosan gazdagodik. Hozz tehát képeket a családi gyűjteményből (visszakapod!), amelyeket Te ajánlasz fel a fesztivál időtartamára. A Tőled átvett képeket Tamási Miklós, a Fortepan alapítója és mindenese válogatja-szkenneli. Téma: »ifjúsági probléma« a hatvanas-hetvenes években” – szól a Fortepan idei felhívása.
Líra
A Líra írókat-költőket hoz az irodalom katlanos fellegvárába, a Vylyan Teraszra:
Magyar Nemzeti Múzeum
2016 óta a Nemzeti Múzeum újra kutatja a nagyharsányi római luxusvillát, mely bizonyítja, hogy a késő császárkori pannóniai tartományokban is jelen volt a nagybirtokos elit. Az az elit, ami a világhírű Seuso-kincset is birtokolta.
Budapest Bábszínház
Az idei részletes program szerint érkezik majd Lázár Ervin meséje, a Szegény Dzsoni és Árnika; tizenévesek és felnőttek ikonikus előadása, a Semmi; egy fantasztikus egykori vizsgaelőadás, az Anima; A Szerb Antal-kóddal a Pendragon legendát is „újraolvashatjuk”… és belekóstolhatunk a jövő évad „nagy dobásába”, a vadonatúj Dekameronba.
Ezen kívül rengeteg izgalmas, színes program várja majd a fesztiválozókat a korábbiaknál is gazdagabb felhozatallal és több száz koncerttel a Carson Comától a Hiperkarmáig, a 30Y-tól a Kiscsillagig.
Képek: Ördögkatlan sajtó, Nyitókép: Both Miklós YouTube-csatornája