Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
Két kínai és egy svájci szuperszámítógép vezeti a gyorsaságot mérő legújabb Top500 listát. 21 éve először nincs amerikai a dobogón, és már kongatják is a vészharangokat, pedig az első tízből öt, az 500-ból 169 made in USA.
21 év óta először fordul elő, hogy nincs amerikai gép a világ leggyorsabb szuperszámítógépeit rangsoroló Top500 listán. Az első és a második a kínai Sunway TaihuLight és a szintén kínai Tianhe-2 rendszer, a harmadik pedig a svájci Piz Daint.
A leggyorsabb TaihuLight 93 kvadrillió flops (93 petaflop) sebességre (FLoating point Operations Per Second, lebegőpontos műveletek másodpercenként) képes. A flopsszal elsősorban azokon a tudományos területeken fejezik ki a komputerek teljesítményét, ahol gyakran használnak lebegőpontos műveleteket. Hasonló mértékegység a műveletek másodpercenkénti számát mutató ips (Instructions Per Second).
Az amerikai gépek visszaesése nem meglepő. A legutóbbi, decemberi listát követő elemzések szerzői figyelmeztettek, hogy azonnali veszély fenyegeti az USA nagyteljesítményű számításokban (high-performance computing, HPC) sokáig betöltött vezető pozícióját. Évtizedes masszív befektetésekre lenne szükség, hogy az ország versengeni tudjon az egyre gyorsabb tempójú kínai HPC fejlesztésekkel.
Nagyon nagy aggodalomra talán még sincs ok, mert az első tízből öt, az 500-ból pedig 169 rendszer amerikai.