„Az éghajlat változásával a szőlőtermelés is alapvető problémákkal szembesül. 2016-ban a világ becsült bortermelése 26 milliárd liter lesz, ami az előző évhez képest 5 százalékos csökkenést jelent. Hozzá kell tenni, hogy a mérések kezdete óta az idei volt a legmelegebb nyár. A két adatból már sejthető, mennyire érzékenyen érinti az éghajlat melegedése a bortermelést.
Bizonyos területeken, amelyeken jelenleg is magasabb az átlaghőmérséklet, mint Chile, Argentína, vagy Dél-Afrika, a bortermelő vidékeken egyenesen drasztikus a terméskiesés: ezeken a területeken 20 százalék, vagy még magasabb az előző évhez képest a visszaesés. Mindehhez hozzá kell tenni, hogy a csökkenésnek nem kizárólagos oka a felmelegedés, hanem az időjárás kiszámíthatatlanabbá válása is belejátszik: ilyen volt idén a szokatlan erejű El Niño jelenség. Ahol ez nem jelentkezett, ott mérsékeltebb volt a változás: a szintén meleg éghajlatú Olaszországban például csak 2 százalékkal készül kevesebb bor. (...)
A jelenlegi kutatások szerint a szőlőtermelésre való alkalmasságban jelentős, globális földrajzi eltolódás következik be. A kutatók 17 különböző klímaváltozási szcenárió alapján azt próbálták megbecsülni, hogy 2050-ben hol fog tartani az ágazat. A térképen a vörös színnel jelzett területeken hanyatlani fog a szőlőtermelés. Ide tartoznak olyan híres borrégiók, mint Franciaországban Bordeaux és a Rhône folyó völgye, Olaszországban Toszkána, illetve sajnálatosan egész Magyarország területe ilyen hatásnak lesz kitéve.”