Olyan lázadás volt Amerikában, ami mindenki életét meg fogja változtatni
Így vagy úgy, de sikerült újra olyan helyzetbe hozni magunkat, hogy alkalmazkodnunk kell. Varga Mátyás Zsolt írása.
Emberi és mesterséges intelligencia, közösségi ötletbörze és gépi tanulás együtt oldhat meg fontos feladatokat.
Nemzetközi kutatócsoport új stratégiát dolgozott ki kameradrónok légi felvételeinek értelmezésére: a közösségi ötletbörzét (crowdsourcing) és a gépi tanulást hozzák közös nevezőre. Megközelítésüket egy namíbiai vadrezervátum felett tesztelték. Az ott élő állatok megszámolásához a Micromappers közösségi platformot használták, feltöltötték a drónok által készített fényképeket, amelyeket aztán önkéntesek kézileg elemeztek. Kötegnyi képre kattintgatva kellett azonosítaniuk az összes állatot, kört rajzolni köréjük a képernyőn.
„Két nap alatt a feltöltött 26 ezer kép 98 százalékát kiértékelték” – nyilatkozta elégedetten Stephane Joost, a Lausanne-i Svájci Szövetségi Technológiai Intézet kutatója.
Az annotált képek 50 százalékát automatikus tárgyfelismerő algoritmus betanítására használták. Az algoritmust a maradék képeken tesztelték.
„Az 500 digitális önkéntes számos hamis pozitívot generált, amelyek valójában nem voltak állatok. Ennek ellenére elég jó elemzést végeztek ahhoz, hogy számítógépes algoritmusok gyakoroltatásához használják” – értékelt Joost.
A kutató szerint az új módszer például katasztrófa közben, mentőműveleteknél lehet hasznos.