J.K. Rowling a napokban hozta a világ tudomására, hogy a Harry Potter-univerzumban eddig megismert három intézményen kívül még nyolc varázsiskola van a világban. Arra jutottunk, hogy képzelt riportunkban megnézzük: mi a helyzet a magyar varázsoktatással.
*
„Ez így nem mehet tovább. A KLIK egyszerűen ellehetetleníti a működésünket” – nyilatkozta lapunknak Agmánd Bodomér, a Nemzeti Varázsló- és Táltosképző Intézet (leánykori nevén: Vay Adelma Varázsiskola) egyik tanára, aki úgy döntött, nem kéri neve elhallgatását. A bájitaltan-tanár szerint egyszerűen elképesztő, hogy az új, kísérleti tankönyvek például relativizálják Gellert Grindelwald sötét mágus működését.
A magyar varázsiskola körüli ügyek 2012-ben kezdődtek, mikor a KLIK átvette a magyarországi közoktatást végző tanintézmények fenntartását: ekkor derült ki ugyanis, hogy évszázadok óta működik egy közelebbről meg nem határozott pilisi épületben Közép-Európa egyiklegrangosabb varázslóiskolája. Ugyan a hazai varázsvilág több szereplője is bűbájokkal igyekezett elérni, hogy ezt a tényt elfelejtsék a hatósági személyek, de a miniszterek és államtitkárok őrizetét ekkorra már egy csapat kormánypárti táltos látta el.
Így az akkor még Vay Adelma Varázsiskolának hívott intézmény is betagozódott a közoktatás új rendszerébe, melynek nyomán szépen lassan gyűlni kezdtek a problémák. „A tankönyvek csak késve érkeznek meg, ráadásul jól bevált könyvek helyett kísérleti tankönyvekből kell tanítanunk. Ezek közül egyedül a számmisztika-könyv használható, amit még Matolcsy György alatt íratott az NGM” – mondja egy másik tanár, Csepke Almiréna, aki sötét varázslatok kivédését tanít az intézményben. Ő is aggasztónak látja, hogy Grindelwald bűneit relativizálja az új tankönyv. „Mi lesz a következő? Hogy Voldemort csak egy rendes kiscserkész volt?” – kérdezi felháborodva.
A következő botrányt az okozta, hogy a kormány úgy döntött: átnevezi az intézményt. Először a Magyar Hírlap írt róla, hogy a névadó spiritiszta, Vay Adelma liberális volt, és szükség lenne rá, hogy külsőségeiben is nemzeti szellemiségű legyen a varázs-oktatás-nevelés. Ezzel egyetértett Semjén Zsolt is, aki egyébként legszívesebben eltörölné a varázsiskolát, és máglyán égetne meg minden boszorkányt. Felmerült az is, hogy az iskolát összevonják a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel. Az intézmény végül a Nemzeti Varázsló- és Táltosképző Intézet nevet kapta: a döntés ellen több száz mágus a Kossuth téren tiltakozott.