Kezdő repülőgép-vezetők mentális tevékenysége koponyán keresztül közvetlenül stimulálható tapasztalt pilóták agymintáival.
2016. február 16. 16:00
p
0
0
0
Mentés
A malibui HRL Laboratórium kutatói hat kereskedelmi és katonai repülőgép-vezető agytevékenység-mintáit mérték, és rögzítették, majd elektródákkal ellátott sapkaszerű szerkezettel koponyán keresztül stimulálták (tDCS) velük repülés-szimulátoron gyakorló kezdő pilóták agyát.
Megállapították, hogy 33 százalékkal jobban teljesítettek azoknál, akik szimulált stimulációban részesültek. Következetesebben, logikusabban viselkedtek.
Egy pilótának különféle kognitív készségek speciális kombinációjára van szüksége, amelyek – a kutatás alapján – ilyen módszerrel is növelhetők: ügyesség, mentális rugalmasság és mértan, képi-térbeli következtetés, munkamemória.
A kísérletek a munkamemóriához kapcsolódó agyi területekre és a bal motorikus agykéregre terjedtek ki. Közben az idegsejtek elektromos tevékenységét és a véroxigén-szintet vizsgáló elektroenkefalográf mérőműszert használtak.
Korábbi kutatások kimutatták, hogy a tDCS egyrészt gyorsítja a stroke utáni felépülést, másrészt növeli a kreativitást. Jelen munka pedig azt bizonyítja, hogy a tanulásban is hasznos.
Karrierje csúcspontjaként 2016-ban a riói olimpián 100 méter háton, valamint 200 és 400 méter vegyesen lett aranyérmes, 200 méter háton pedig ezüstöt szerzett a most visszavonult Hosszú Katinka.