Gigaberuházást hirdetett meg Trump a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Stargate (Csillagkapu) néven ötszázmilliárd dollár értékben építenek ki infrastruktúrát a mesterséges értelem kutatása érdekében.
A hőmérséklet változó energiaárak melletti automatikus szabályozásával, okos termosztáttal a háztartások sokat takaríthatnak meg.
A Southampton Egyetem kutatói okos termosztát prototípust fejlesztettek, amellyel a fogyasztó inkább az óhajtott ár alapján, és nem kizárólag a hőmérséklet beállításával kontrollálja a fűtést.
Az okos termosztátból nem is egyet, hanem rögtön három különféle típust dolgoztak ki. Mindhárom a fogyasztó preferenciáin és valósidejű árvariációkon alapul.
Az egyikkel explicit pontosítjuk, hogy a fűtés hogyan reagáljon az ár változásaira. A másik kettő mesterséges intelligenciát használó tanulásalapú modell a hőmérséklet beállítását a háztartás preferenciái szerint automatizálja, miután megtanulja ezeket a preferenciákat.
Mindhárom modellt egy hónapon keresztül teszteltek 30 brit háztartásban. Az energiaár 30 percenként változott, a résztvevők látták a változásokat.
A kutatók megállapították, hogy a három termosztát-rendszerrel egyaránt hatékonyan kezelték otthonuk fűtését, és a hőmérséklet-beállításokat a valósidejű árak határozták meg.
„Többet tudtak az energiafogyasztásról, és örültek, hogy a fűtést szabályozó autonóm rendszer a valósidejű árak és az árakkal kapcsolatos igényeik szerint járt el” – nyilatkozta Alper Alan, az egyik kutató.
Az is kiderült azonban, hogy a fűtésnél nem az ár volt az egyetlen meghatározó tényező, hanem a kinti hőmérséklet, a lakás kihasználtsága és az ottani napi tevékenységek szintén kulcsfontosságúak.