A Phoenix egzoszkeleton robotja a rehabilitációban segít hatékonyan mozgáskorlátozottaknak.
2016. február 05. 07:53
p
0
0
0
Mentés
A University of California fejlesztése egy könnyű fémváza, moduláris robot, melyet testre lehet szabniés tökéletesen helyettesíti a kerekesszéket, csak éppen járásra lehet használni. Biztosan haladhat, maga a robotváz mozgatja a beteg végtagjait. A robottal támogatott technológia annyira tökéletes, hogy egy beteg még focizni is tud már vele.
A Phoenix robot így segít a rehabilitációban, gyakorlatoztatja az elhalt izmokat és a mindennapi életben is hathatós segítséget tud nyújtani a mozgáskorlátozott betegeknek. Ahogy egy beteg Steve Sanchez mondja: „Én nem vagyok robot, hanem egy robotot viselek magamon.” A legtöbb manapság piacon lévő egzoszkeleton legnagyobb problémája az ára, több százezer dollárba kerül egy hatékony változat. A Phoenix setében próbáltak ezért spórolni, a szoftvert okosították és kevesebb mechanikai alkatrészt tettek bele, így is viszont 40.000 dollárba kerül még.
Ahhoz képest, hogy egy profi kerekesszék 10.000 dollárba kerül ez az ár nem hajmeresztő ezen a piacon még. Másrészt, mivel moduláris felépítésű, minden egyes beteg esetén az ára is változik, hiszen nem kell a teljes szett, ha csak az egyik végtagja van lebénulva, illetve a gerincmerevítő sem, ha az egészséges, a felesleges és nem használt motorikus részek is kivehetőek. A fejlesztői eleve a használhatóságra és az egyszerűségre törekedtek. A Phoenix-et a SuitX cég forgalmazza majd és készül belőle gyermek változat is hamarosan.
Karrierje csúcspontjaként 2016-ban a riói olimpián 100 méter háton, valamint 200 és 400 méter vegyesen lett aranyérmes, 200 méter háton pedig ezüstöt szerzett a most visszavonult Hosszú Katinka.
Jelenleg vizsgálat zajlik; a légi közlekedésben minden incidenst ki kell nyomoznia az erre szakosodott hatóságoknak – hangsúlyozta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő.