A jövő régészei nem ásatnak már feleslegesen, műholdas fotókkal és Big Data megoldások csak a végső esetben tárnak fel leleteket.
2015. november 24. 13:01
p
0
0
0
Mentés
Sarah Parcak a University of Alabama egyetem oktatója az egyik legtermékenyebb és legeredményesebb régész manapság. A titka nem más, mint hogy a műholdas felvételek segítségével térképezi fel a lehetséges lelőhelyeket, csak akkor ásatnak, ha ez szükséges. Nem bolygatják így meg feleslegesen a földet sem, csak biztos nyomokra kezdenek komolyabb kutatásokat.
Egyiptomban jelenleg 138 piramist ismernek a régészek, Sarah Parcak 17 új lehetséges a homok alatt megbújó piramist fedezett fel a műholdas technológiával már. De az eddig feldolgozott adatok szerint 1000 sír és 3100 ismeretlen maradvány lehet még a sivatagban. Jutalmazták is a régésznőt, megkapta a TED díját, ami 1 millió dollárral jár együtt, ezt a további régészeti kutatásokra fogja fordítani.
A műholdas régészet teljesen új tudomány, a 2000-es években kezdték el gyakorolni, amikor a képek feldolgozása és analizálása olcsóbb berendezésekkel is megoldható volt és célszoftvereket is készítettek már rá. Hatalmas mennyiségű adatot kell ugyanis itt „átrostálni”, gyakorlatilag ez egy speciális régészeti Big Data megoldás is, amit folyamatosan fejlesztenek és további területekre is kiterjesztik az adatok feldolgozását 2016-ban.
A nagyszabású régészeti feltárás olyan valóságot villantott föl, amiről a kutatók nem is álmodtak. Luxuscikkek, gazdagság és hatalmas város képe bontakozott ki a szakemberek szemei előtt.