Föld alatt tárolt nap-, víz- és szélenergia helyettesítheti a tüzelőanyagokat
2015. november 24. 18:00
A Stanford és a Berkeley kutatói megoldást találtak a nap-, víz- és a szélenergia hatékony tárolására. A fosszilis tüzelőanyagokat helyettesítő rendszer megbízható és olcsó nemzeti elektromos hálózatot eredményezhet.
2015. november 24. 18:00
p
0
0
3
Mentés
A tetőterekben a nyári melegben összegyűjtött napenergiát a talajban vagy sziklákban tárolnák, és a téli fűtési szezonban használnák fel. Az olcsó energiatöbbletből magas energiafogyasztásnál árcsökkentő hatású jeget készítenének.
Az energiatöbbletet a nap- és vízerőműveket működtető, energiatermelő rendszerek támogatására is felhasználnák. A közművek üzemeltetői a csúcsidőben történő fogyasztás csökkenésére ösztönző intézkedéseket hoznának.
A hidrogént szintén tárolásra használnák. A csúcsidőn kívüli energiatöbbletből hoznák létre, üzemanyagcellában tárolnák, és egyes járműveket működtetnének vele.
Ha az elképzelés valósággá válik, az Egyesült Államokban lényegében minden a napból, vízből és szélből kinyert elektromosságon alapul majd: autók, vonatok, buszok, hűtés, fűtés. Nem lesz szükség szénre, természetes gázokra, bioüzemanyagokra, atomerőművekre és az elektromosságot tároló óriási „elemfarmokra.” Drasztikusan csökkenne az évi 65 ezer amerikai haláláért felelős légszennyeződés, 2050-re gyakorlatilag az egész ország „bezöldülne.”
Közel négyszer annyiba kerül háztetőkre telepíteni a kisebb napelemes rendszereket, mint nagy napelemfarmokon áramot termelni. Bár az otthoni panelek létjogosultsága nem vitatható, egy ponton túl a zöldátmenetet gátolhatja a túl sok otthoni naperőmű – állítja a Washington Post minapi írása.
Svájc „forradalminak” titulált újítással készül a megújuló energia terén. Egy ottani startup kísérleti projektjében eltávolítható napelemeket telepít a vasúti sínek közti kihasználatlan területre. Az ötlet csak elsőre tűnik jónak, mert már most rengeteg kérdést vet fel a hatékonyság és a megvalósíthatóság terén, főként a magas költségek, a karbantartás és az áramütés veszélye miatt.
Tíz híd található a túlzsúfolt szerb fővárosban, az egyiket lerombolják.
p
0
0
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 3 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
veletlen
2015. november 25. 17:50
Ha nem tudsz olvasni, inkább ne írj semmit .....
Azt írtam, az említett megoldások tömeges alkalmazásának negatív következményei lesznek, melyek az emberek életére is visszahatnak majd.
A politikát felesleges volt idekeverni, bár az első mondatoddal szépen keretbe foglalja a semmitmondó hozzászólásod.
Ha valamihez nem értesz, inkább ne írj semmit .....
A mai tudásunk alapján simán el lehet a nyáron összegyűjtött hőenergiát télire tárolni. Csak nem érdeke az (Magyar)államnak ezeket a technológiákat reklámozni, felkarolni, támogatni. Az ok egyszerű: nincs belőle bevétel. Nem lehet az adóforintot ellopni. Szégyen. Bezzeg Paks abból aztán lesz Mutyi!
A "napenergiát a talajban vagy sziklákban tárolnák, és a téli fűtési szezonban használnák fel".
Ha elterjed, biztos jó hatással lesz az élővilágra és az időjárásra...