A kormány meghirdette a Demján Sándor-programot, amely a kkv-kat erősíti meg
Tőkefinanszírozási programot hirdetnek meg, amely segíti a fejlesztéseket és elindítanak egy beruházásélénkítő programot is.
Hétszeresére növelte a jövedéki biztosítékot a kormány: eddig 22 milliót kellett letenni, most ez az összeg 150 millióra nőtt. Ennek következtében sok kis cég mehet tönkre, így a piacon 5-6 nagyobb vállalkozás maradhat.
22 millióról 150 millióra növelte az alkoholra is vonatkozó jövedéki biztosítékot a jövedéki törvény módosításával a parlament – írja az Index.. Az intézkedés következtében sok kis cég mehet tönkre, ha nem tagozódik be az 5-6 nagyobb vállalat alá. A jövedéki biztosítékot a jövedéki terméket (alkohol, dohány, ásványolaj) áruló cégeknek kell letenniük. Ha esetleg elmaradnak az adófizetéssel, akkor a NAV ebből a letétből le tudja emelni az elmaradt összeget. Ez az összeg alkohollal foglalkozó cégek esetén eddig 22 millió forint volt, ez nő most 150 millióra. A jövedéki biztosíték mértéke nem függ a cég méretétől, vagy az árbevételtől: mindenkinek ugyanúgy 150 milliót kell majd letennie.
Az Index riportja szerint a változás nem fog vonatkozni például „az adóraktárak, keretengedélyesek, felhasználói engedélyesek, bejegyzett kereskedők elkülönülő tevékenységére és a szőlőbor, a sörfőzdében előállított sör, a szeszfőzdében főzött párlat, a kenőolaj, üzemanyag adalék és egyes cseppfolyós gáz termékekre”. Az ezeken kívül eső termékek forgalmazóinak viszont meg kell fizetniük a megemelt díjat. Ez sok kis szereplőt szoríthat ki a piacról. A törvény változását a mostanában tapasztalt visszaélésekkel igazolták a beterjesztők. Piaci szereplők szerint viszont a biztosíték emelésétől nem lesz fehérebb a piac.
Az intézkedés nyertesei egyértelműen a nagyobb italnagykereskedések. A százhatvan-százhetven kisebb cég közül az Index kiemelése szerint nem okozhat gondot a megemelt díj befizetése a CBA-csoporthoz tartozó Centrál Drinks Kft.-nek, az Ital Magyarországnak vagy a Raikernek.