Balhé Ukrajnában: hajtépéssel végződött a vita az orosz zene hallgatásáról egy étteremben

Az eset várhatóan közigazgatási szabálysértésnek minősül, ami pénzbírsággal, közmunkával vagy akár 15 napos elzárással is büntethető.

Egy világhírű amerikai tenor, Stephen Gould és egy ugyancsak elismert lett basszbariton, Egils Silins, valamint egy német szoprán, Anja Kampe először lép magyar színpadra a 2014-es Budapesti Wagner-napokon. A művészeti vezető, Fischer Ádám úgy látja, hogy az idei újdonság, A nürnbergi mesterdalnokok bemutatása helyes választás volt.
„2014-ben június 12. és 15. között ismét egymást követő napokon játsszuk A nibelungok gyűrűjét. A kérdés az volt, hogy ugyanazzal a szereposztással, vagy »váltott lovakkal« adjuk elő. Wagner eredeti elképzeléséhez az egymás utáni előadás áll közelebb. Akkor azonban nem lehet ugyanaz a szereposztás a kulcsfiguráknál, az énekeseknek pihenniük kell és hat napra tolódik ki a széria” – mondta el Fischer Ádám az MTI-nek.
Mindkét változatot kipróbálták – tette hozzá –, az bizonyosodott be, hogy a kis mértékben változó előadói gárda a közönség számára is vonzó, mert új énekeseket ismerhet meg. Így a budapesti közönség egyik kedvence, Christian Franz mellett a Ring tenor hőseként a Metropolitan Ring-közvetítéseiből ismert énekes, Jay Hunter Morris lép pódiumra a Siegfried címszerepében.
A Walkür és Az istenek alkonya Brünnhildéjeként Irene Theorin tér vissza Budapestre, de a Walkür alakjában a Siegfried című operában Catherine Foster mutatkozik be. A Ring második estéjén Sieglinde alakjában a nemzetközi operaszíntéren elismert Wagner-szoprán Anja Kampe is először találkozik a magyar Wagner-rajongókkal.
A Tännhauser címszerepét az Egyesült Államokban, közelebbről Virginiában született hőstenor Stephen Gould alakítja két estén. „Gould a világ öt legjobb Tännhauserének egyike. A 2012-es premier Wolframja, Lauri Vasar 2014-ben újból játssza a szerepet. Nagyon büszkék vagyunk arra, a fiatal észt baritont idén a Parsifal Amfortasát nálunk énekelte először. Olyan előadónak tartom, és ezt mutatta a személyes sikere is, aki ebben a házban nagyon tudja kamatoztatni a tehetségét, a kisugárzása, a színészi képességei annyira erősek” – jegyezte meg Fischer Ádám.
Azzal kapcsolatban, hogy milyen terveik vannak 2015-re és 2016-ra, azt hangsúlyozta, mivel a rangos művészeket jó előre kell lekötni, többeket már felkértek. De, hogy milyen darabokban milyen szerepeket fognak játszani, egyelőre még nem tudták megmondani – hangoztatta – ám napokon belül el kell dőlnie, hogy az elképzelések A vagy B variánsa valósul meg. „Ha valaki azt kérdezi, hogy 2015-ben és '16-ban lesznek-e Budapesti Wagner-napok, azt válaszolhatom: nem tudok róla, hogy ne lennének.”
A nürnbergi mesterdalnokokról, az idei újdonságról úgy vélte, azért hagyták a 2013-ig tervezett sorozat végére, mert ez a mű eseménydús. „Nem tudtuk, vajon olyan mozgalmas jelenetek, mint a II. felvonásbeli verekedés vagy a dalnokverseny, megoldhatók-e a hangversenyteremben? Az unalomnak 2006-ban, amikor a Parsifallal elindultunk, hadat üzentem. Szerintem a Mesterdalnokokon sem unatkozott senki, olyan énekesek léptek pódiumra, akik a színházi külsőségeket a lényeg életre keltésével pótolták.”