Szakonyi Károly Kossuth-díjas író, drámaíró, dramaturg is kilép a Magyar Művészeti Akadémiából. Az alkotó, aki a közte–stület Színház- és Előadóművészeti Tagozatának vezetője is volt, az elmúlt hónapok történéseivel, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) megosztó tevékenységével indokolta döntését. Szakonyi Károly az MTI-nek elmondta, hogy kilépési szándékát már jelezte az MMA vezetése felé. „Azokat az elképzeléseket, amiket én gondoltam a művészeti akadémiáról, nem látom megvalósulni, ezért döntöttem úgy, hogy visszavonulok” – fogalmazott az alkotó. Az író arról is beszélt, hogy döntését az elmúlt hónapok történései miatt hozta meg, megemlítve például a Műcsarnok körül kialakult helyzetet.
Kiemelte, hogy szerinte egy művészeti akadémiának a teljes magyarság művészetét kellene képviselnie, annak is a „színe-javát”. „Amiben csak a művészi teljesítmény számít, a társadalmilag is elismert életmű” – fogalmazott az író az általa elképzelt akadémiáról, hozzátéve, hogy szerinte a testület tagjait nem lenne szabad politikai alapon megválogatni. „A művészt a szabad gondolkodásában nem szabad gátolni kritériumokkal” – szögezte le Szakonyi, aki úgy vélte: az MMA inkább megosztotta a művészeti életet, semmint oldotta volna a feszültségeket. „A magyar művészeti élet borzasztóan kettészakadt, ebben az MMA-nak is döntő szerepe volt” – hangsúlyozta. Döntéséhez az is hozzájárult, hogy nem sikerült rendezni az MMA és a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia viszonyát, nem jött létre semmilyen együttműködés, párbeszéd. Rámutatott arra, hogy az MMA tagságában rendkívül sok tehetséges ember, jelentős művész található, a színházművészeti tagozatban is jeles művészek kaptak helyet. Mint fogalmazott, 28-an az ő hívására csatlakoztak, ám az MMA körül kialakult helyzet az „ő hátukon is csattan”.
Szakonyi Károly először a 168 óra című hetilapban bírálta az MMA-t. „Én olyan akadémiai testületben érezném jól magam, amelynek Konrád György, Spiró György, Törőcsik Mari, illetve bármely korszakos tehetségű hazai alkotó tagja lehet. Számomra elviselhetetlen a Fekete György megnyilvánulásai által már-már végletesen kiéleződött szembenállás. Kezdem elveszíteni a maradék illúziómat is, hogy jobb irányba fordulhatnak a dolgok. Álmatlan éjszakáim vannak a kialakult helyzet miatt” – fogalmazott a hetilapnak az író, aki szerint még soha nem voltak ennyire rossz viszonyban egymással a művészeti élet szereplői. „A Kádár-rendszerben még hasonlóra sem volt példa” – tette hozzá.