Egy budai villa megdöbbentő titkai – ahol az ÁVH embereket kínzott
Kísérteties, megrázó részletek tárulnak fel, egy diktatúra működésének legmélyebb bugyrai.
Bemutatta új könyvét Mario Vargas Llosa Madridban. Az idei év irodalmi Nobel-díjasának kötete 2011 őszén jelenik meg magyarul az Európa Kiadó gondozásában.
Mario Vargas Llosa perui író El sueno del celta (A kelta álma) című kötete szerdán jelent meg 17 spanyolajkú országban. Az idei irodalmi Nobel-díjasa a bemutatón elmondta: „A 19. század végének európai gyarmatosítása a pusztítást terjesztette, és az áldozatok leszármazottai soha nem tudtak felülkerekedni hatásain”. Az új könyv Roger Casement ír diplomata életéről szól, aki beszámolt a 20. század eleji Kongói Szabadállamban történő atrocitásokról, majd a dél-amerikai putumayói indiánok embertelen helyzetéről. Később árulás vádjával felakasztották a britek. „A regény főszereplője látnoki és lenyűgöző személyiség, félig ember, félig hős” - véli Llosa. Llosa elmondta, Joseph Conrad író életrajzában találkozott az író barátja, Casement nevével, akinek élete iránt egyre jobban feltámadt kíváncsisága.
Az író megjegyezte, nehezen dolgozik és éjszaka csupán két-három órát alszik, amióta megtudta, hogy Nobel-díjat kapott: „Ami megnyugtat, az az, hogy mindez átmeneti, remélem, visszatér a normális ritmus”. A 74 éves Llosa továbbra is minden nap ír. „A halál tollal a kezemben fog rám találni” - mondta. Mint M. Nagy Miklós, az Európa Kiadó sorozatszerkesztője közölte: cége már megvette a kötet jogait, a szöveget pedig kiadta Tomcsányi Zsuzsanna fordítónak. A tervek szerint A kelta álma 2011 őszén jelenik meg magyarul.