Megszűnnek az alternatív színházak?

2010. július 20. 10:34

A kulturális államtitkárság nem hirdeti ki a működésüket biztosító pályázat eredményét, ezért kétezer művész sorsa bizonytalanná vált. Nemzetközileg is elismert társulatok fejezhetik így be működésüket: Bozsik Yvette ideiglenesen feloszlatta társulatát, Frenák Pál pedig fellépéseket mondott le.

2010. július 20. 10:34

Az alternatív színházaknak június 14-én kellett volna értesülniük arról, hogy mekkora támogatást kapnak 2010-re, de még mindig semmi hír. A minisztérium a januárban elfogadott színházi törvény rendelkezései ellenére sem kommunikál a támogatásokról, miközben az állandó játszóhellyel nem rendelkező színházak léte került veszélybe. Ezek a társulatok minimális költségvetésből dolgoznak, amelyhez önkormányzatok nem járulnak hozzá. Működésüket az egykori OKM által kiírt pályázatból fedezték. Az alternatív színházak a várt támogatás reményében az év első felében jellemzően kölcsönöket vesznek fel, vagy tartalékaikat élik fel, hogy aztán a júliusban postázott pénz birtokában kerüljenek egyenesbe.

A kultúrát az OKM-től öröklő Nemzeti Erőforrások Minisztériuma azonban most felborította ezt a rendszert: a bizonytalanság 108 szervezetet, összesen 2000 művészt és művészeti munkatársat érint. A szféra évi 6000 előadást tart, mintegy 1,2 millió nézőnek. Nehéz helyzetbe került például a Bozsik Yvette Társulat, a Frenák Pál Társulat, a Szegedi MASZK, a Merlin, a Mu Színház, a Pintér Béla Társulata, a Szegedi Kortárs Balett, a Szkéné, a Tűzraktér és a Zsámbéki Színház is. Bozsik Yvette ideiglenesen feloszlatta társulatát, Frenák Pál pedig fellépéseket mondott le. Az alternatív színházasok szervezetei, a Befogadó Színházak Társulása, a Független Színházak Szövetsége és a Magyar Táncművészek Szövetsége levelet írt a minisztériumnak, de választ egyelőre nem kaptak.

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
már foglalt
2010. július 20. 18:32
ami azt illeti vannak nagyon jó alternatív színházak(pl. Pintér Béla, Szkéné), kár hogy nem kapnak pénzt, de ez egy ilyen világ...aki ezzel foglalkozik, annak ezt tudnia kell. viszont az gáz, hogy a szar, humortalan vígjátékokat termelő színházak továbbra is kapják a támogatást.
gyuszika
2010. július 20. 18:27
Egyszer egy ismerősöm elvitt egy ilyen színházba. Már a darab címére és a színészek nevére sem emlékszem, annyira letompított. Éljenek meg ahogy tudnak. Az ilyen művészetre csak úgyis az a pár sznob kíváncsi aki rendszeresen elmegy. Régi szép nagy drámáinkat, vígjátékainkat kell játszani amikből tanulni is lehet.
honphibu
2010. július 20. 11:55
Helyes! Elég, ha a Bánk Bán-t, a János Vitézt és az Ember Tragédiáját játsszák egyetlen egy színházban. Esetleg még a Marica grófnőt és a Csárdáskirálynőt. A többire nincs szüksége a magyar népnek.
crm114
2010. július 20. 10:59
Nagyon helyes, ez nem állami feladat. De a filmgyártás sokkal nagyobb pénznyelő, azt sem szabad egy fillérrel sem támogatni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!