Romániában fokozódik az elégedetlenség és a magyarellenes gyűlöletbeszéd

2024. augusztus 08. 14:01

A Magyarország és Románia közötti viszonyról, illetve az erdélyi magyarok helyzetéről kérdeztük Asztalos Csabát, a bukaresti székhelyű Országos Diszkriminációellenes Tanács (románul röviden: CNCD) elnökét.

2024. augusztus 08. 14:01
null
Veress Csongor Balázs

Nyitókép: Drakukával kampányoló AUR-osok (fotó: Daniel MIHAILESCU / AFP)

 

Asztalos Csaba, a román Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke szerint szerint jó, hogy párbeszéd van a két ország között a miniszterelnökök és a külügyminiszterek szintjén is. „Az elmúlt két évben már három találkozó volt, ami egy nagyon pozitív dolog. 

Ugyanakkor, ami a külpolitikai pályát illeti, a két ország részben más utakat jár,

de vannak közös nevezők, mint az energiapolitika, a gazdasági együttműködés, a szállítás. Ezekben a két ország jól együttműködik, és ebben közrejátszott az RMDSZ is. Főleg Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, akinek jó kapcsolata van a jelenlegi román miniszterelnökkel és nyilván a Magyarország miniszterelnökével is” – mondja lapunknak a romániai magyar hivatalvezető. „Akét ország kapcsolata mindig akkor a legjobb, amikor Romániában az RMDSZ kormányon van. Ekkor egy közvetítő szerepét tölti be.” 

 

Ezt is ajánljuk a témában

Romániában négy választást tartanak az idén. Ahogy a CNCD elnöke fogalmaz: „Ilyen szempontból ez egy választási maraton. Kettőt, az önkormányzatit és az európait már lefutottuk, és a parlamenti, meg az államfőválasztás még hátra van. A kampányokban, témaként hangsúlyosan jelen van a nemzetközi és a regionális helyzet, mint az ukrajnai háború, valamint a közel-keleti instabilitás. Ez foglalkoztatja az embereket, ezt látjuk a közvélemény-kutatásokban.

Az látjuk, hogy nőtt az elégedetlenség és a gyűlöletbeszéd használatának a gyakorisága.

Nyilvánvaló, hogy egy többszörös válsághelyzetben vagyunk, ami már elkezdődött a Coviddal, majd jött az energiaválság, pénzügyi válság, s erre jött a háborús helyzet is. Ezek mind befolyásolják a közhangulatot, így a választási opciókat is” – mondja Asztalos.

Az őszi választásokra utalva kifejti: „Nagyon fontos számunkra, hogy az RMDSZ bekerüljön, hogy az erdélyi magyarok képviseltessék magunkat a parlamentben. Létfontosságú, hogy megkerülhetetlenek legyünk a román pártok számára, és lehetőleg kormányra jussunk. És azt sem mindegy számunkra, hogy ki lesz az államelnök. 

A parlamenti és államfőválasztások kimenetele mind befolyásolni fogja a román-magyar kapcsolatokat 2025-ben.”

Asztalos elmondja: „Az év végéig több közös érdek köti össze a két országot. Románia számára fontos, hogy Magyarország tölti be az EU soros elnökségét. A schengeni csatlakozás egy fontos nemzeti érdek Romániában, és Budapest megígérte, hogy segít. Számunkra, erdélyi magyaroknak nagyon fontos a schengeni csatlakozás. 

Lényegében, az utolsó határ is oda lenne a nemzeti összetartozást szempontjából. 

Nem lennének határok, amelyek elválasztanak minket. De a gazdaság szempontjából is fontos, hogy Románia elérje a teljes schengeni csatlakozást.”

Az erdélyi magyarok és a románok közötti viszonyról Asztalos kifejti: „Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz beérkező feljelentésekből azt látják, hogy inkább a sportban jelennek meg a magyarellenes megnyilvánulások. Ami a politikát illeti, az AUR szélsőséges. De ők nagyon nehéz helyzetben vannak, mert ugyebár ők lemásolnák a szuverenista ideológiát, de azt nem lehet, ahhoz újra kéne szülessenek, mert egy kicsit összeférhetetlenek. Tehát ők keresik a helyüket, szélsőségesek, nacionalisták, de az utóbbi időben nem feltétlenül élezik ki ezt ellenünk. De léteznek, tehát ők komoly veszély, ellenség a magyarok számára.”

Asztalos Csaba úgy látja:

a magyarellenesség olyan dolog, ami ha használ nekik, akkor előveszik. De mindig ott lappang. És ez minden román párt esetében így van.

Tehát a magyar kérdést, a magyar-román kapcsolatokat mindig ki tudják játszani” – vallja a Diszkriminációellenes Tanács vezetője. „A választási évben mindig nő a feszültség, fokozódik a gyűlöletbeszéd, főleg az online médiában. És idén még két választás is lesz, amelyből a legfontosabb az elnöki, mivel Romániában az államfői hatáskörök nagyon erősek” – zárja gondolatait Asztalos Csaba.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 203 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
CsakOlvas
2024. augusztus 08. 18:06
Még egyszer, minden kibaszott mandineres vagy mediaworks-os moderátornak, vagy fejlesztőnek: a faszomt kapjátok be, ha engedem. Továbbá a kurva n, n+1 szülőtöket, hogy ezt a katyvaszt megengedhetőnek tartja! Természetesen van más ötletünk, de amit csináltok/nem csináltok, az feltétlenül a legalja. Visszaéltetek a bizalommal, a "jószándékkal", a "becsülettel", beengedtétek az "egyenlőségre hivatkozással" a "másik véleményt", ami nem is az, csak a szokásos rombolás, dezorganizáció? És, a végén, persze mi leszünk a "hibásak", mert rendet akarunk? Nincs kifejezés erre a pocsékságra, amit több, mint egy évet tesztek.
CsakOlvas
2024. augusztus 08. 17:55
Sztrovacsek 2024. augusztus 08. 16:28: ezt a nézőpontot valahol sosem értettem. Végtére is, nem itt éltek? Vagy nem akartok, de mégis, vagy mi a faszom van?!
contractor-2
2024. augusztus 08. 17:11
A románok egyre bátrabbak. Eljöhet a pillanat amikor átküldik azt a kevesebb mint 1 millió magyart a határon. Egy ajtócsapkodást megérhet nekik, még Washingtonban is. 10 év múlva akár 500 ezer alá is csökkenhet az erdélyi magyarság.
billysparks
2024. augusztus 08. 16:57
Még egy román nacionalistát is többre becsülök, mint egy " magyar" liberálist...Pedig egy román nacionalistánál kevés értelmetlenebb létforma akad a világban. Például a " magyar" liberális.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!