„Természetesen nagyon helyénvaló lenne ezen a bizalmi listán ellenőrizni Orbán Viktort, de a szavazás szervezői ilyen vagy olyan okból nem tették meg”.
Az ilyen vagy olyan okokról Dunda Györgyöt, a Kárpáti Igaz Szó lapigazgatóját is megkérdeztük, aki kiemelte: a felmérés feldolgozása valóban Orbán Viktor elleni érzelmekkel próbálja összemosni a számot, de a kettőnek semmi köze egymáshoz; ugyanakkor érdekes, hogy
miközben az elemzésben végig Orbánoznak, Bident és Macront mérik, Orbánt viszont nem – „talán tartottak egy nagyobb számtól”.
Azt is érdekesnek tartja, hogy míg egyébként a magyarországi fegyverszállítások „érdemben semmit sem befolyásolnának a fronton, az a hatalmas humanitárius segítség ami jön, megkönnyíti sokak életét, sajnos azonban ezt nem értékelik kellően”, ez utóbbira mégsem tért ki a felmérés, ahogy arra sem, hogy „a kárpátaljai magyarok is becsülettel védik az országot és halnak meg a háborúban”.
S valóban, az adatok értelmezéséhez fűzött megjegyzések is beszédesek. „Fontos hangsúlyozni , hogy a kárpátaljai magyarok többségének támogatása az Ukrajnának Magyarországról érkező katonai segélyekhez merőben ellentétes az Orbán-kormány Ukrajnának való fegyverszállításával kapcsolatos hivatalos álláspontjával”.
Egy kis keretezés
A cikk egyébként finoman kimosdatja a kutatást végző csoportot, mondván a Smartpoll Kárpátalján „az egyik ungvári polgármesterjelölt irodájával együttműködött”, ámde ez nem olyan fontos, mert „a kampány során a társaság viszonylag releváns kutatási adatokkal szolgált”, plusz most egy „harmadik független fél, a Kárpátok Alapítvány támogatásával valósult meg”,
vagyis „a kutatás megérdemli a bizalmat”.
A cikk nem nevezi meg az illetőt, de valószínűsíthetően a kormányzó, Zelenszkij-féle Nép Szolgája párt jelöltje, Viktor Scsadej volt az.
Ezzel szemben citálja a cikk a Századvég 2022 őszi-téli felmérését a fegyverszállításokról, miszerint a magyarok 80 százaléka, a csehek 57, a németek 49 százaléka ellenzi azt, s egyből diszkreditálja is, mondván, a Századvég csak politikai megrendelést teljesít a Fidesz részéről, amelyik ezzel a közvéleményre hivatkozó, izolacionista álláspontjával nyert 2022-ben alkotmányozó többséggel (vagyis a Századvégről ez esetben ugyanúgy elmondható, hogy „a kampány során a társaság viszonylag releváns kutatási adatokkal szolgált”, nem mellesleg, legalábbis a németeknél, ezeket az adatokat erősítette meg több nemzetközi felmérés is). Arról nem beszélve, hogy a fegyverszállítás-ellenes és a Putyin-barát álláspontot is kimondottan szeretik összemosni.