Ilyen méretű tüntetéssorozat régóta nem volt

2026. január 10. 10:44

Akármi is lesz a vége, ennek önmagában geopolitikai hatása van.

2026. január 10. 10:44
null

Irán – nos, ez eléggé elszabadult, ilyen méretű tüntetés sorozat a sah bukása, 1978-79 óta nem volt. Akármi is lesz a vége, ennek önmagában geopolitikai hatása van, erősen valószínűtlen, hogy ezek után, ilyen gazdasági helyzetben Irán fenn tudja tartani szövetségesei támogatását akár a jelen szinten is. Ez kihat Jemenre, Irakra, Gázára, Libanonra – bár már eddig is jelentősen csökkent a segítség a korábbiakhoz képest.

Az Iránt ismerő forrásaim szerint a legnagyobb hiba amit a Nyugat/Izrael elkövethet, ha nyíltan beleszól és támogatja a tüntetőket, mert azzal lehetőséget ad, hogy az egészet egy CIA/Moszad puccsnak állítsák be a hatalom részéről. A perzsa egy sokezer éves, nagyon büszke nép, és a nemzeti büszkeséget alábecsülni nagy butaság.

Venezuela – úgy tűnik, az amerikai nyomás eddig hatásos. De ott is az a lényeg: nem szabad bemenni csapatokkal, nem szabad »demokráciát exportálni«, mert pont az ellenkező eredménye lesz. Nem demokrácia, hanem káosz és polgárháború. Ezt a neokonok és a liberálisok nem fogják fel, mert nem értik a nacionalizmust, ami mindennek automatikusan ellenáll, ami külső kényszer. De eddig Trump »ellenállt« a nyomásnak és láthatóan nem próbál rezsimet változtatni. Helyes, csak maradjon ez így.

Ha Venezuela és Irán kiesik Kína számára (»ha« – mert még Venezuela sem biztos) az érdekes helyzetet teremt. Kína a legnagyobb vásárlója az iráni és venezuelai olajnak is, és azt biztosan nem szeretné, hogy amerikai »yes«-től függjön a szállítás. Ergo kihez fordulhat biztonságosan? Oroszországhoz. Az esetleges fejlemények tehát egyáltalán nem biztos, hogy rosszak Moszkvának. Ha meg mocsár lenne bármelyik országban, az még jó is lehet. Szóval még sokfelé dőlhetnek a dolgok.

Ami a nyugati világ érdeke és az oroszoknak rémálom, az az alacsony olajár. Azaz Irán és Venezuela korlátlan visszatérése a világpiacra, olajtermelésük felfutása a mi érdekünk – és egyébként a két ország szenvedő népéé is.”

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Facebook / Demko Attila

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
remi01
2026. január 11. 11:10
"felgyújtják a Khomeini képeket" Tényleg van ilyen videó. Az meg ugye, hogy Kanadában készült, na az nem olyan zavaró egyeseknek.
Válasz erre
3
0
remi01
2026. január 11. 09:11
A telegramon ma reggel megjelent hírek szerint a tüntetések/zavargások/demonstrációk (kinek hogy tetszik) intenzitása jelentősen csökkent. Ugyanakkor elég keveset lehet konkrétan tudni, 60 órája teljes netblock van, a szórványosan üzemelő starlink terminálok kioltására pedig kínai és ruszki berendezéseket kaptak és azokat eredményesen használják is. Annyi bizonyos, hogy a tegnapi ellenzéki felhívások ellenére az intenzitás nem nőtt, illetve valószínűleg csökkent.
Válasz erre
2
0
gyzoltan-2
2026. január 11. 08:45
Ma, most olvastam el Demkó írását! -és meglehetősen helytállónak találom, az első hozzászólóként tett kritikámat, még akkor is, ha Demkó részéről történt egy halovány sejtetés az összefüggésekre; "hogy az egészet egy CIA/Moszad puccsnak állítsák be a hatalom részéről." Először is akár le is szegezhetjük, akár túlzásnak sem tekintve, maga a CIA is a zsidó szolgálat USA szekciójának tekinthető, kell tekinteni, ami nem új keletű..! Példa rá a tegnap, Patton "kivonása" a politikából..! Kerüljük már az állandó mellébeszélést! A zsidóság nemcsak a "baráti" USA rendszerébe épült be meghatározóan, de a vele ellenséges államokéba is! Főleg! -szintén múltbeli példa; az ellenség-Szíriában közvetlenül a legfelsőbb szintig eljutottak... Nos, úgy sejtem, hogy Demkónak is lehetnek sejtései a világunk helyzetéről, állapotáról, melyet igyekszik gondosan megtartani magának, melyet észszerű döntésnek nevezhetünk, mert gyilkos a valóság...
Válasz erre
1
2
OneiroNauta
2026. január 10. 19:08
Tüntetéssorozat... Értem én, hogy óvatosan kell fogalmazni de ez már akkor is egy forradalom, ha elbukik... - 180 város, - Irán összes tartománya (31), - több városban teljesen átvették a hatalmat a "tüntetők", - milliók vannak az utcákon égetik/felgyújtják a Khomeini képeket, mecseteket, iszlám "oktatóközpontokat", - leverik a kamerákat és lecserélik a zászlókat a régi perzsa zászlóra...
Válasz erre
3
5
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!