Pánikhangulat tört ki az orosz katonai bloggerek között az új nyugati fegyverek miatt

Mégis hatásos lehet Trump fenyegetése.

Szakértők szerint egyre nyilvánvalóbb, hogy az Egyesült Államok hadi készletei nem bírják sokáig a háború ütemét.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, Donald Trump amerikai elnök és Mark Rutte NATO-főtitkár a Fehér Házban tartott közös sajtótájékoztatón jelentették be, hogy Ukrajna újabb amerikai fegyvereket kap. Trump azt ígérte, hogy „kifinomult” katonai eszközök, köztük Patriot légvédelmi rakéták érkeznek a háború sújtotta országba, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ezeket
száz százalékban az Európai Unió fog fizetni”.
Az Indexnek nyilatkozott Bendarzsevszkij Anton külpolitikai szakértő, aki szerint a bejelentés mögött komoly nehézségek húzódnak meg. Az amerikai fegyverkészletek ugyanis kimerülőben vannak. A Patriot rakétákból az Egyesült Államok jelenleg évente körülbelül 600 darabot tud legyártani, míg Oroszország ugyanennyi idő alatt 700 ballisztikus rakétát képes előállítani. Ráadásul ezek a rakéták gyakran csak több elfogórakétával hatástalaníthatók.
A szakértő emlékeztetett, hogy az eddigi támogatás jelentős részét Joe Biden elnöksége alatt az úgynevezett Presidential Drawdown Authority keretében biztosították, amely lehetővé tette, hogy a raktáron lévő amerikai fegyvereket kongresszusi jóváhagyás nélkül küldjék Ukrajnába.
Az USA három év alatt 32 milliárd dollárnyi készletből származó eszközt adott át, ám ezek az erőforrások mostanra jelentősen megfogyatkoztak.
A másik támogatási forma, az USAI, amelyet még Trump hagyott jóvá, lehetővé tette, hogy Ukrajna jövőbeli szállításokra szerződjön amerikai vállalatokkal. Azonban ezek a megrendelések csak évekkel később teljesülnek, és nem igazodnak a harctéri igények gyors változásához.
Bendarzsevszkij szerint jelenleg a legnagyobb szükség a légvédelmi rendszerekre és rakétákra van, különösen a Patriot-rendszerekhez való elfogórakétákból van hiány. Bár ezek képesek orosz drónokat is megsemmisíteni, a használatuk gazdaságtalan, hiszen egyetlen rakéta akár több millió dollárba kerül, míg egy drónt alig tízezerből lehet előállítani. Bár Trump új megállapodásokat köt, a szakértő figyelmeztet: „hiába ígérgetnek dolgokat, ha nem rendelkeznek akkora gyártási kapacitással, amire Ukrajnának szüksége van”.
A nyugati ígéretek így könnyen írott szó maradhatnak, ha a hadiipar nem tudja tartani a lépést a fronton zajló eseményekkel.
Nyitókép: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP
***
Kapcsolódó vélemény
Ez nem figyelmeztetés. Ez egy határvonal.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Azonnali intézkedést követelt a magyar miniszterelnök.
„Brüsszelnek mindig van pénze, amit el lehet költeni – csak éppen nem Európára”.
Mégis hatásos lehet Trump fenyegetése.