Dőlhetnek a dominók: Macron szerint Franciaország már júniusban elismerheti a palesztin államot

Végzetes láncreakció indulhat el, ami beláthatatlan végkimenetellel fenyeget.

Sayfo Omar szerint Macron nem gondolja annyira komolyan a lépést, hogy a zsebébe is nyúljon miatt, vagy felrúgja a francia–izraeli gazdasági kapcsolatokat.
Július 24-én jelentette be a közösségi médiában Emmanuel Macron, hogy szeptemberben el fogja ismerni a palesztin államiságot az ENSZ Közgyűlése előtt.
Arról, hogy ennek a lépésnek mi a jelentősége, illetve hogyan befolyásolhatja ez Izrael és a palesztinok életét, különösen a mostani válságos helyzetben, Sayfo Omart, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetőjét kérdeztük.
„A palesztin államiságot eddig java részt a volt keleti blokkhoz tartozó európai országok, illetve a svédek ismerték el, de a mostani gázai háború kitörése óta szintén akadtak államok a kontinensről, akik fontosnak érezték ezt a gesztust” – emlékeztetett Sayfo Omar. Az említett országok:
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy mind Franciaország, mind az Egyesült Királyság jelezte idén, hogy megtenné a lépést, ám ekkor nagyon kemény figyelmeztetést kaptak Izraeltől.
Ezt is ajánljuk a témában
Végzetes láncreakció indulhat el, ami beláthatatlan végkimenetellel fenyeget.
Ron Dermer stratégiai ügyekért felelős miniszter óvta a hatalmakat az egyoldalú lépéstől és személyesen figyelmeztette a francia és a brit külügyminisztereket, hogy Izrael a palesztin állam egyoldalú elismerésére válaszul
Mivel az úgynevezett C terület Ciszjordánia 60 százalékát jelenti, amelybe érzékeny területek is beletartoznak, ez egy elég nyitott fenyegetésnek tekinthető”
– mondta el Sayfo Omar, hozzátéve úgy látszik, az izraeli válasz mégsem volt elég erélyes.
A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Macron már korábban sem egy szóló akcióban, hanem egy nemzetközi folyamatban gondolkodott. A francia elnök azt szorgalmazza, hogy
azzal egy időben, amikor Franciaország elismeri Palesztinát, több arab állam ismerje el Izraelt.
Ezzel Macron továbbra is a már eleve halva született kétállami megoldás mellett tette le a voksát”
– fogalmazott a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője, felidézve, hogy az utóbbi két évtized közel-keleti eseményei minden eddiginél inkább zárójelbe tették ezt a koncepciót.
Szerinte már csak amiatt is így van ez, hogy az 1993-as Oslói megállapodás óta 700 ezerre nőtt a zsidó telepesek száma az ENSZ által a palesztin állam részének tekintett területeken.
Ők ott fognak maradni, és velük együtt az a helyzet is, hogy valahol működik az együttélés a helyi palesztinokkal, valahol viszont folyamatosak a konfliktusok”
– szögezte le Sayfo Omar, aki szerint erre a jobbra tolódott izraeli politika is rásegít, akárcsak a változó demográfiai helyzet:
Az izraeli társadalomnak egyre nagyobb hányadát teszik ki az egykor közel-keleti országokból és Észak-Afrikából bevándorolt mizrahi és szefárd zsidók, akik az eredetileg államalkotó európai zsidóknál jellemzően vallásosabbak és nacionalistábbak. Ezért a mindenkori izraeli kormány valószínűleg továbbra is támogatni fogja a telepeseket.”
Emlékeztetett, hogy 2005-ben is jelentős viharokat kavart, mikor Ariel Sharon felszámolta a gázai zsidó telepeket és visszavonulásra kényszerített 8000 telepest. Most 700 ezer emberről van szó, ráadásul míg Gáza nem igazán fontos a judaizmus szempontjából, addig Ciszjordánia, vagy ahogy Izraelben sokan nevezik, Júdea és Szamária nagyon is jelentős.
A szakértő szerint a Palesztin Hatóság ciszjordániai legitimitása és autoritása is meglehetősen gyenge a palesztinok körében:
Az ott élők mindössze 18 százaléka támogatja a Fatahot, mely a Palesztin Hatóság tagjait is delegálja.”
Ezt is ajánljuk a témában
Izrael nem érte el háborús célját, a Hamász struktúráját nem tudta még megsemmisíteni, egy dolog azonban megtörtént: a palesztin nép politikai képviselete romokban, és nehéz lesz onnan újjáépíteni.
Ezzel szemben a Hamász ciszjordániai támogatottsága 40 százalék körül mozog, ami ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a szervezet nézeteit is ennyien tették a magukévá. Ez inkább a Fatah népszerűtlenségének és korruptságnak szól.
A francia gesztus a borzalmas gazdasági helyzetben lévő Palesztin Hatóság számára is egyfajta mentőövet dobna, és az ő túlélésüket is segíteni próbálná”
– tette hozzá Sayfo Omar, utalva arra, hogy a palesztinok szerint Izrael kétmilliárd dollárnyi forrást tart vissza a költségvetésükből, amely az adókból az Oslói megállapodás értelmében őket illetné.
Az elismerés a későbbiekben közvetlen segélyekkel és diplomáciai segítséggel is járhat”
– mutatott rá a kutatási vezető, azt is felidézve, hogy a Palesztin Hatóság több vezetője nemrég találkozott Mike Huckabeevel, az Egyesült Államok jeruzsálemi nagykövetével, aki teljes mellszélességgel támogatja a telepes mozgalmat:
Ez is mutatja, hogy lenyelték a büszkeségüket, és próbálnak bármilyen módon segítséget kérni és túlélni.”
A szakértő szerint erős jelzés, hogy jelenleg Franciaország lehet az egyetlen G7-es nemzet, amely elismeri a palesztin államiságot, ám ennek gyakorlati haszna nem nagyon lesz:
A valóságban annak a szava érvényesül, akinek a kezében ott a fegyver, és erősebben tudja érvényesíteni a terepen az akaratát. Ez jelenleg Izrael. Pláne egy Trump-kormány alatt.”
Ezt is ajánljuk a témában
Ez a meggondolatlan döntés csak a Hamász propagandáját szolgálja, és visszaveti a békefolyamatot – írta Marco Rubio amerikai külügyminiszter csütörtökön az X közösségi platformon.
Sayfo Omar szerint akkor lehetne gond egy ilyen lépésből, ha különböző európai országok, vagy különösen az Európai Unió szankciókat vezetne be a zsidó állammal szemben, és ezeknek érvényt is szerezne.
Szerinte azonban ezt még a franciák sem fogják meglépni:
Attól, hogy a franciák elismerik a palesztin államot, nem hiszem, hogy megszakítanák a francia–izraeli gazdasági kapcsolatokat. Ez a franciáknak sem érdeke.”
Hozzátette:
A franciák részéről ez egy fontos gesztus, de egyelőre nem látszik, hogy ezen kívül további kifutása is lenne a dolognak. Az más kérdés, ha tényleg követik gazdasági intézkedések, de erre nincs sok esély.”
A franciák szerinte mindig is büszkék voltak a mediterrán térdégben folytatott, önálló külpolitikájukra – ami valahol azt is jelzi, hogy még mindig tényezők a világpolitikában –, ez a lépés ennek egyfajta hangsúlyozása.
Sayfo Omar arra is kitért, hogy a gesztusnak belpolitikai üzenete is van,
a Franciaországban élő, többségében a palesztinokkal szimpatizáló muszlim és általában a baloldali népesség felé.
Ugyanakkor számos olyan gazdasági terület is van – például a Kelet-Mediterrán övezet gázkincseinek kitermelése –, ahol a francia és izraeli érdekek találkoznak. A szakértő szerint egy ilyen gesztus miatt ezek nem fognak befagyni:
Annyira nem gondolják komolyan, hogy a zsebükbe is nyúljanak érte.”
***
Fotó: Ludovic MARIN / AFP