Véssük az eszünkbe: számunkra nincs „jó román politikus” – soha egyiktől se várjunk gesztusokat, engedményeket, pláne megértést

2025. május 17. 06:05

Egy dolgot el kell ismerni: a románok sosem engedtek jottányit sem a maguk nacionalista logikájából.

2025. május 17. 06:05
null
Ungváry Zsolt

Számunkra jó román politikus nincsen.

A második világháború után egy rövid időre elhúzták az orrunk előtt Petru Groza mézesmadzagját,

aki megígérte a kisebbségek jogainak tiszteletben tartását, a történelmi megbékélést és a légiesített határokat. Annyira bevettük ezt a maszlagot, hogy egészen 1997-ig (!) Budapesten rakpart viselte a nevét. De, ahogyan minden román, ő is másként vélekedik ezekről a lózungokról.

A kommunistákról most szó se essék, s noha Ceausescu lemészárlása után pár hétig Petre Roman és Ion Iliescu nagy barátunknak tűnt, de gyorsan kiderült, hogy – ellentétben a magyar politikai élet megannyi szereplőjével –

a románok nemzeti kérdésben hajthatatlanok.

Bármit is gondoljunk erről – mert azért elég cifrákat gondolunk, ne tagadjuk –, el kell ismerni: sosem engedtek jottányit sem a maguk nacionalista logikájából. Shakespeare akár keleti szomszédunk következetesen egyirányú dákoromán nemzetpolitikai attitűdjéről is írhatta volna: őrült beszéd, de van benne rendszer. Soha, egyetlen román vezetőtől sem várhatóak gesztusok, engedmények vagy pláne megértés a magyarok irányába.

Ez az alapállás.

Ezt is ajánljuk a témában

Most nézzük az aktuális kérdést. Némi előzetes hercehurca után (ami nagyjából úgy festett, mint amikor Zurumbia-külsőn demokráciát játszanak), a végül megrendezett elnökválasztás első fordulójában a nyíltan és szélsőségesen magyarellenes jelölt lett az első, és egy kevésbé nyíltan, de vélhetően hasonlóan magyarellenes román a második.

Párszor belefutottak már erdélyi testvéreink az efféle csapdákba

– a nagyobb rossz elkerülése érdekében hol Iliescura, hol Basescura, hol Johannisra húzták be az ikszet –, de sok köszönet azokban sem volt.

Azt lehet mondani, magyar embernek románra szavazni értelmetlen és megalázó.

Általában örülünk a radikális, nemzeti jobboldal sikereinek. De vannak kivételek.

Ilyen a román vagy szlovák nacionalizmus, ami értelemszerűen számunkra elvetendő. Orbán próbálkozik a lehetetlennel, a jobboldali-patrióta pártok szövetségével, ami elvi szinten működik, de sokszor a gyakorlat próbáján elbukik (lengyel-német, flamand-vallon, magyar-román, olasz-osztrák, spanyol-katalán);

vannak közös értékek és eltérő érdekek.

Mégis, valamit kezdeni kell a kialakult helyzettel. A miniszterelnök erre tett kísérletet tihanyi beszédében. Kétségtelen, hogy George Simion legalább szemben áll a nyugati mainstreammel, azzal az ideológiai expanzióval, amely pillanatnyilag értékeinkre, a normalitásra, a szuverenitásra a legnagyobb veszélyt jelenti. Ukrajna feltétel nélküli támogatását, a woke-térnyerést, a migrációt, a gyarmatosító kísérleteket éppen úgy ellenzi, mint a magyar jobboldal.

Ha nem román volna, azt mondanánk, egy rendes konzervatív hazafi.

Aki talán belátta, hogy túlélésüknek, szuverenitásuknak, többségük megmaradásának hosszú távon nem a magyarok a legfőbb gátjai. Sajnos. 

Már az ukránokál sem értettem, még jóval a háború kitörése előtt, vajon miért nem kényeztetik, miért nem hordozzák tenyerükön azt a – talán akkor még – kétszázezer kárpátaljai magyart, akik létszámuknál fogva elenyészőek a negyvenmilliós mamutállamukban, de rajtuk keresztül egy erős szövetségest nyerhettek volna egy EU- és NATO-tag ország személyében.

Ez még a románok előtt nyitva állhat: nem az egyre fogyó és egyébként dolgos, szorgos, kulturált, keresztény magyaroktól kell félniük

és félteniük Nagy-Romániát. (A Szent Korona országa úgyis helyre fog állni, mert az történelmi-földrajzi-vízrajzi-gazdasági és transzcendens szükségszerűség.) Nem a nyelvi, kulturális jogok biztosítása, vagy akár egy székelyföldi autonómia fenyegetné a román etnikai bázist és a határokat. Migrációval, kvótával, a nyugati dekadencia begyűrűzésével, genderrel és Pride-dal, agresszív ateizmussal előbb fogják megroppantani a nagy és homogén román nemzetet,

mint azok a magyarok, akik gazdaságilag, kulturálisan, civilizációsan inkább felfelé húzzák őket.

A balliberálisok reakciója kiszámítható volt. Akik egyik nap a homoszexualitás és mindenféle aberráció feltétlen támogatói, és erre ösztönöznék a kormányt is, rögtön a leghangosabb pedofilellenesek lesznek, ha ezzel a Fideszen tudnak ütni. Akik még szinte ki sem bújtak a Szovjetunió antifasiszta fenekéből, rögvest a legádázabb oroszellenesekké válnak és már-már indítanák a német harckocsikat keletre,

ha ezzel botot dughatnak az Orbáni külpolitika küllői közé.

Akik gyalázzák a keresztényeket és az egyházat, hirtelen lelkesen idézik a pápát, ha olyasmit mond, amit saját szájízük szerint tudnak magyarázni. Ezúttal is, a nemzetietlenek csipet-csapatában rögtön felhorgadt a honfiúi érzés, amikor úgy vélték, Orbánt le lehet hazaárulózni, amiért nem ütötte el rögtön a román soviniszta kinyújtott kezét.

Nekik ugyanis mindegy, milyen ürüggyel, de mindenképpen meg kell szabadulniuk a mostani kormányzattól,

ami, elnézve őket, önmagában elég erős érv a kabinet maradása mellett. Az ő nézőpontjuk jelentősen eltér a miénktől; néha megpróbálnak belehelyezkedni a mi világunkba, és azt hiszik, megtalálták a gyenge pontot, de mivel más rugóra jár az agyuk, általában lyukat rúgnak.

Kedves kis mellékzönge a rendszert diktatúrázók és a valóságot félreértelmezők elszólásaira, amikor azt mondja Nagy Ervin felesége (Borbély Alexandra, aki egyébként, ellentétben Magyar Péterrel, saját jogán lett valaki, nem a házastársáén), hogy „eldugjuk a telefont, amikor olyan dolgokról beszélünk.”

Ezt is ajánljuk a témában

Fél ugyanis, hogy lehallgatják ebben a fékevesztett zsarnokságban.

De ugyan milyen „dolgokról” beszélhetnek, mert azt, hogy mit gondolnak a rendszerről, a miniszterelnökről, követőiről, azt a férje – és egyébként ő maga is – nagy hangon, tüntetésen, interjúban, mindenütt elmondják. Vajon mi lehet még ennél is durvább, ami kínos lenne, ha kiderülne? Ráadásul miféle lehallgató diktatúra az, ahol a célszemélyek ezt nagy nézettségű tévéműsorokban kürtölhetik világgá? Képzeljük el, amint Pákh Tibor 1985-ben bemegy az MTV-be, és Vitray Tamás kérdéseire közli, hogy a rendszer megfigyeli őt, lehallgatja, sőt alkalmanként meg is kínozza.

Ugye, abszurd? Az diktatúra volt. A mostani nem az.

Márpedig amíg alapkérdésekben – mi a diktatúra, mi a normalitás, mi a hazaárulás, mi a magyar érdek – nem tudunk megállapodni, addig a legfőbb gondunk a belső meghasonlásainkkal lesz, nem a román elnökökkel.

***

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

(Nyitókép: AFP/Daniel Mihailescu)

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kunfia2
2025. május 17. 09:28
Amikor pedofilpárti hazaárulók bújnak nemzeti zubbonyba tizenéve: Attól még nem lesz senki hazafi, ha hazafias rigmusokat kiabál fejhangon.
nemecsekerno_007
2025. május 17. 09:27
Ezek nagyjából így vannak, de igazából nem annyira lényegesek. Ami fontos az, hogy Romániát egy magashegység vágja ketté, a Kárpátok. Ez így volt és így lesz még sokáig. Kérdés, hogy meddig lehet egyben tartani egy országot amit egy magashegység vág ketté. Történelmi tapasztalat, hogy nem sokáig.
Héja
2025. május 17. 09:24
Léntebb épp az internacionalista libbantak oktatnak ki minket hazafiságból? Jót nevettem.
Héja
2025. május 17. 09:18
Érvelő-kiveséző írás. Kösz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!