Négy európai vezető megpróbálta befenyíteni Oroszországot – a Kreml válasza egy kőkemény gyomrossal ért fel

Macron, Merz, Tusk és Starmer közös erővel sem tudtak ráijeszteni az oroszokra.

Azzal indították a békejavaslatot, hogy befenyítették az oroszokat.
Ahogy korábban mi is beszámoltunk róla, Volodimir Zelenszkij Kijevben fogadta az ukrajnai háború legelkötelezettebb európai támogatóit, Emmanuel Macron francia köztársasági elnököt, Keir Starmer brit miniszterelnököt, Friedrich Merz német kancellárt és Dunald Tusk lengyel miniszterelnököt.
Ezt is ajánljuk a témában
Macron, Merz, Tusk és Starmer közös erővel sem tudtak ráijeszteni az oroszokra.
A politikusok szombaton telefonon egyeztettek Donald Trump amerikai elnökkel, majd közös sajtótájékoztatót tartottak, amelyen hangoztatták,
elkötelezettek amellett, hogy hétfőtől harminc napos tűzszünet lépjen életbe Oroszország és Ukrajna között.
Hangsúlyozták, az USA mellettük áll, és ha kell, Trump elnök ráveszi Putyint az együttműködésre.
A Trumppal való egyeztetés előtt virtuális találkozót tartott a hajlandók koalíciója, amelyen megegyeztek abban, hogy
Európa újabb szankciókat vet ki Oroszországra, amennyiben Putyin nem bizonyul együttműködőnek.
A BBC közlése szerint a Kreml azóta reagált a találkozót követő sajtótájékoztatón elhangzott kijelentésekre.
Dmitrij Peszkov elmondta, Moszkvát nem érdeklik a szankciók, ugyanis lehetősége van Európán kívül is üzletelni. Szintén megjegyezte, aggasztó az európai vezetők ellentmondásos kommunikációja, ami ráadásul „általában konfrontatív” Oroszországgal szemben.
Nem meglepő, hogy az oroszok nem tudnak kiigazodni az európai vezetők kommunikációján, akik egyik nap még fegyvereket küldenének Ukrajnának, másnap pedig az azonnali tűzszünetet sürgetik.
A Kijevben összegyűlt állam- és kormányfők ráadásul éppen azok, akik eddig a legelkötelezettebben, a végsőkig támogatták Ukrajna háborúját.
Mint megírtuk, a német kancellár, Friedrich Merz már megválasztása előtt megszavaztatta az adósságfék feloldását, hogy aztán 3 milliárd eurós katonai segélycsomagot küldjön Ukrajna számára. Emmanuel Macron francia elnök olyan közeli bizalmasa már Zelenszkijnek, hogy a New York Times szerint az ukrán elnök csak „Emmanuelnek” szólítja, és Keir Stramerrel közösen ők találták ki, hogy európai katonákat kellene Ukrajnába küldeni az oroszok elrettentésére, amelynek nyomán végül létrejött a hajlandók koalíciója.
A negyedik résztvevő, Donald Tusk, szintén lelkes támogatója az ukrajnai háborúnak. Igaz, ez a lelkesedés alábbhagyott Donald Trump megválasztásakor, amikor kiderült, az amerikai pénzcsapok hamarosan kiapadnak, és azóta már Lengyelország sem küld pénzt Ukrajna számára, arra hivatkozva, hogy frontállamként saját védelmét kell erősítenie.
Ezt is ajánljuk a témában
Nemrég még a „politikai pokolban” pörkölte volna a „semlegeseket” a lengyel miniszterelnök, most viszont kellemetlenül közel került Donald Trump beiktatása és így az amerikai segítség elapadása.
Ezek alapján meglepő, hogy az öt állam- és kormányfő hirtelen a mihamarabbi békekötést szorgalmazza. Igaz, Oroszország reakciójából kiindulva, és abból, hogy azonnal meg is fenyegették Ukrajna katonai ellenfelet, várhatóan nem fog célt érni a béke üzenete.
Nyitókép: X / Emmanuel Macron