A Vatikánban biztosak benne: Erdő Péter egyetlen mondata döntötte el a pápaválasztást

Az olasz bíboros a beszélgetés után fontos elhatározásra jutott.

Sokan elégedetlenek az újságírókkal, zavarkeltéssel vádolták meg őket, de egy dologban egyetértettek: jobb is így! „A jelenlegi pápa a Szentlélek ajándéka.”
Mint ahogy arról a Mandiner is beszámolt, a La Stampa cikke szerint Erdő Péter bíboros megjegyzése jelentős szerepet játszhatott az olasz Pietro Parolin bíboros visszalépésében a konklávé során.
A beszámoló szerint – amit Marcello Sorgi vatikáni szakíró írt – május 8-án, ebédidőben Santa Martában, ahol a konklávé tagjai megosztották egymással a benyomásaikat, Erdő a szükséges óvatossággal közeledett Parolinhoz:
Eminenciás úr, én és mások is önre szavaztunk volna, de az olasz testvérei nem szavaznak önre.
Marcello Sorgi vatikáni szakíró szerint ez a mondat kellett ahhoz, hogy Parolin végül úgy döntsön, támogatóit arra kéri, hogy szavazzanak Robert Francis Prevostra.
Ezt is ajánljuk a témában
Az olasz bíboros a beszélgetés után fontos elhatározásra jutott.
Ez volt az, ami nagyon nem tetszett a La Stampa kommentelőinek, bár a nagy részük nem is Erdő Pétert bíborost, hanem a La Stampát kritizálta – és emlékeztette Marcello Sorgit a Szentlélek közbenjárása a konlávé során.
Volt, aki azt hányta fel Parolinnak, hogy a honfitársai épp azért nem szavaztak rá, mert ismerik őt.
„Még mindig sok mindent tisztáznia kell bíborosként” – jegyezte meg az egyik hozzászóló. Ide kapcsolódik, hogy az egyik olasz hozzászóló leszögezte, jobban kedveli Prevostot, mint Parolinit. Egy másik kommentelő megjegyezte, hogy ha igaz ez a hír, akkor „az tovább rontja Erdő megítélését”, ugyanis szerinte Erdő ezzel a tettével „a döntését nemzeti alapon hozta meg”.
Volt, aki nemes egyszerűséggel felkérdezte az újságírót, és a La Stampát és emlékeztette a lapot a Szentlélek jelentőségére: „De meddig mentek még el ezekkel a fantáziadús történeteitekkel? A konklávéban nincsenek pápa-jelöltek, szóval senki nem lép vissza.
Nem akarjátok megérteni, hogy a konklávéban a Szentlélek inspirálja a bíborosokat.
Mindenáron igazolni akarjátok a tippjeiteket, mert mind Parolint tartottátok befutónak.”
Többen pletykának nevezték az egészet, volt aki megjegyezte, „a konklávé titkos, kivéve ha valaki beszél, akkor kiközösítés jár érte. Az újságírók találgatnak, de nincs bizonyítékuk”. Volt aki tréfásan megkérdezte,
„a bíborosok beszélnek ennyit, vagy az újságírók?”
Volt aki Marcello Sorgit – a cikk szerzőjét – egyszerűen zavarkeltéssel vádolta meg:
a cikkében szörnyű zavart kelt a római kúria és az olasz egyház között, ami bizonyítja, hogy semmit sem ért a témához.
Természetesen nem hiányzik a napi aljas támadás Ferenc pápa ellen sem (természetesen halott pápára hivatkozva, ahogy a gyávák szokták); de vajon az »nagy tudású« Sorgi tudja, milyen állapotban volt az egyház XVI. Benedek lemondásakor? És az nem Benedek hibája volt. A pápa (Ferenc) jól látta, hogy az egyház egyik problémája az a veszélyes hatalmi góc, amelyet egyes médiumok, klérikusok és politikusok alkotnak, akik saját érdekeik miatt még a pápaságot is befolyásolni akarják. Bár szerintem Sorgi cikke jórészt ellentmondásos, innen-onnan szedett információkból készült, és sok fantáziával lett összerakva.”
Egy dologban többen egyetértettek:
Jobb is így! A jelenlegi pápa a Szentlélek ajándéka.”
Volt, aki azt jegyezte meg, hogy a La Stampa újságírói lemaradtak, s bele kéne nyugodniuk, „már XIV. Leó pápát ünneplik. Haszontalan cikk; szándékosan rosszindulatú.”
Nyitóképen: Erdő Péter és Pietro Parolin beszélget a Sándor palotában
Fotó: Vincenzo PINTO / AFP