Zelenszkijt még idén rákényszerítik egy tűzszünetre – állítják a JP Morgan elemzői

A legelőnyösebb forgatókönyv szerint is komoly kompromisszumokat kell hoznia Ukrajnának.

Miközben Zelenszkij újabb, radikális szankciókat sürget Oroszország ellen, hazánk ismét a kiemelten fontos szereplővé vált az uniós döntéshozatalban.
Ukrajna újabb szankciókért lobbizik az Európai Uniónál, mivel az Egyesült Államok visszavonult a szankciós politikától, a béketárgyalások esélyeinek megőrzése érdekében – közölte az UnHerd.
Mint a portál tájékoztat: Kijev reményei szerint Európa lép majd a helyébe, azonban az ukrán javaslatcsomag – például a másodlagos szankciók bevezetése az orosz olajat vásárló országok, például India és Kína ellen – túl radikális ahhoz, hogy az EU egységesen támogassa.
Ezt is ajánljuk a témában
A legelőnyösebb forgatókönyv szerint is komoly kompromisszumokat kell hoznia Ukrajnának.
Míg egyes tagállamok, mint Litvánia, szorgalmazzák az orosz energiahordozókra vonatkozó korlátozások szigorítását, mások – például Spanyolország, Hollandia és Belgium – növelték LNG-importjukat Oroszországból.
Az EU 2024-ben többet költött orosz fosszilis energiahordozókra, mint amennyit Ukrajna támogatására fordított, és csak 1 százalékkal sikerült csökkenteni az orosz energiahordozók volumenét.
Az Egyesült Államok kivonulása különösen problematikus, a cikk szerint, mivel a szankciók hatékonysága gyakran attól függ, hogy Washington hajlandó-e globális léptékben érvényt szerezni nekik.
India és Kína például csak akkor fontolná meg az orosz energiáról való leválást, ha amerikai nyomás is társulna az európai szankciókhoz. Kijev számára így a washingtoni törvényhozókkal való együttműködés – különösen Lindsey Graham szenátor szankciós javaslatának támogatása – lehet a kulcs.
Összességében tehát Ukrajna európai stratégiája inkább Putyin malmára hajtja a vizet, a szerző szerint, mivel az unió megosztottsága és az amerikai támogatás hiánya aláássa a nyugati egységet.
A szankciók száma (17 csomag) önmagában nem hozott áttörést: az orosz gazdaság stabil maradt, a hadigépezet pedig továbbra is működik. A megosztott Európára való támaszkodás így Kijev számára veszélyes zsákutca lehet.
Miközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyre határozottabban szorgalmazza újabb, radikális szankciók bevezetését Oroszország ellen, a nemzetközi szövetségi rendszer láthatóan megingott.
Az Egyesült Államok – különösen Donald Trump elnök legutóbbi kijelentései nyomán – visszafogottabb álláspontra helyezkedett, mivel attól tart, hogy a szankciós nyomásgyakorlás akadályozná az esetleges tűzszüneti tárgyalásokat.
Eközben az Európai Unión belül sem alakult ki egységes álláspont: a tagállamok között mély törésvonalak húzódnak a szankciós politika jövőjét illetően. A viták különösen kiéleződtek a másodlagos szankciók kérdésében, amelyek olyan országokat is érintenének – például Indiát és Kínát –, amelyek stratégiai partnerei több uniós államnak.
Ebben a megosztott helyzetben Magyarország ismét központi szereplőként került reflektorfénybe.
Budapest ugyanis továbbra is következetesen ellenzi a szerinte túlzó vagy önsorsrontó büntetőintézkedéseket, és rendre fellép azokkal a javaslatokkal szemben, amelyek gazdasági vagy diplomáciai károkat okozhatnak az európai országoknak.
Ezt is ajánljuk a témában
A szokatlan kérés a közelgő vatikáni béketárgyalásra vonatkozik.
Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala