Ahogy Andrea Gagliarducci vatikanológus írja: „XIV. Leó nevével elszakadt az elmúlt évszázad pápáinak hagyományától, de a hagyománytól nem. Nem választott új nevet, visszatért a gyökerekhez.” Hozzáteszi: „XIV. Leó mindenekelőtt bebizonyította, hogy ő olyan pápa,
aki ismeri a Szentszék szimbolikus univerzumát, aki nem akarja lebontani azt, éppen ellenkezőleg, kötődik a hagyományokhoz.
Utalásokkal teli első beszédében világossá tette, hogy a Ferenc pápával elkezdett jó gyakorlatokat nem fogja elhagyni, de visszatérünk a lényeges dolgokhoz.”
Sokan azt hangsúlyozzák, hogy a hídépítést és a békét helyezte előtérbe. De ezt minden pápa megtette az előző százhúsz évben,
ebből még nem lehet programra következtetni. A National Catholic Register úgy mutatja be, mint Ferenc mérsékelt hívét; elvégre az utolsó másfél évben a püspökök kinevezéséért felelős dikasztérium vezetője volt. Legyen azonban világos: bárki mást választottak volna pápának, deklarálta volna a kontinuitást Ferenccel, aztán utána biztosan eltért volna némileg tőle.
Stílusban XIV. Leó máris visszatért a XVI. Benedek által képviselt útra.
Egyébiránt tudni lehet róla, hogy szülőföldjén, az USA Illinois államában regisztrált republikánus szavazó – bár a szociális kérdésekben eltér az álláspontja a republikánus fősodorétól és valószínűleg Donald Trumpétól is. Névválasztása alapján két nagy pápa, XII. Leó (1878–1903) és I. Nagy Szent Leó (440–461) a példaképe. Mindkettő nagy hit- és civilizációvédő volt, nehéz időkben.
XIII. Leót a világra nyitott konzervatívként írják le.
XIV. Leó augusztiánus szerzetes is, püspöki jelmondata is Szent Ágostontól van. Azaz egyik kedvenc, ha nem a kedvenc teológusa a Római Birodalom végét megélő nagy szent – ez ugyancsak közös vonás benne és XVI. Benedekben, akinek szintén Szent Ágoston volt a favoritja.
Az új egyházfőnek a teológiai mellett van filozófiai, kánonjogászi és matematikusi végzettsége is. Ez mind pontosságot és mélységet indikál.
Robert Barron amerikai püspök egy konklávé előtti podcastadásban nagyjából lehetetlennek tartotta, hogy amerikai bíborost válasszanak pápának, mivel az USA-nak így is nagy a hatalma a világon, és sokan utálják. Hozzátette azonban, hogy Robert Francis Prevost bíboros a legkevésbé amerikai amerikai, mivel sokat utazott a világban, volt perui püspök is, és a Vatikánban kötött ki. A pápa tehát nem európai, de a nyugati civilizáció gyermeke.
Mivel 69 éves, hosszú pápaság elé nézhetünk,
amely akár húsz évig is eltarthat, azaz a stabilitás remélhetőleg garantálva van.
***