A Hunyadi-sorozatban csak kis szerep jutott neki – de ki volt valójában III. Kallixtusz, „a déli harangszó pápája”?

2025. május 13. 18:57

Kallixtusz a török kiűzését tűzte ki végső célnak, amelyre reális esélye nem lehetett. A Hunyadi-szériában nem kapott komoly súlyt, a történelemben annál inkább.

2025. május 13. 18:57
null
Kovács Gergő
Kovács Gergő

A Hunyadi című filmsorozat véget ért, ideje hát megtudnunk, ki kicsoda volt valójában: melyik alak milyen szerepet játszott a történelemben, milyen volt a személyisége, hogyan sikerült a bemutatása filmvásznon. Egy cikksorozat keretében sorra vesszük a főbb szereplőket a következő hetekben, a kor legkiválóbb kutatóinak a segítségével. 

Röviden, érdekesen, érthetően.

Itt olvashatóak a sorozat eddigi cikke: Hunyadi János, Kapisztrán János, Drakula és apukája, Újlaki Miklós.

Most a nándorfehérvári diadal idején pápáskodó III. Kallixtuszt mutatjuk be, aki a sorozatban ugyan nem játszott komoly szerepet, a történelemben viszont annál inkább. Interjúalanyunk Horváth Richárd történész.

*

A nándorfehérvári diadal idején III. Kallixtusz volt a pápa, aki a török elleni küzdelemnek szentelte hivatali éveit. Milyen elképzelései voltak ez ügyben? Célt értek az erőfeszítései?

Kallixtus pápa rövid ideig, 1455 és 1458 között ült a pápai trónon, s tudni érdemes még róla, hogy idősen, 77 évesen lett az egyház vezetője. Rövid pontifikátusát egyetlen, a korban az egész európai kontinenst sokkoló esemény, 

Bizánc 1453. évi eleste határozta meg, mely esemény általános hatását párhuzamként a 2001-es 9/11-hez mérhetjük.

 Mondták is róla, hogy uralkodása alatt csak „külpolitizál” és az egyház ügyeit hanyagolja – lévén minden erejével és tekintélyével a török elleni védekezést és ellentámadást kívánta elősegíteni. 

Eredeti és végső célja alighanem a török teljes kiűzése lehetett:

 ekkoriban Európában még sokan vélték úgy, hogy az lehetséges, miközben ma már a történettudományban konszenzus van azt illetően, hogy 

erre 1450 táján nem volt reális esély. 

A végső vélt tehát el nem érhette, ám az 1456. évi nándorfehérvári diadal és a szultáni hadsereg visszaverése mindenképp neki is köszönhető. 

Ha másra nem gondolunk, csak a Kapisztrán János vezette keresztes seregre és annak a győzelemben játszott szerepére, akkor a pápa támogatásának fontosságát aligha kell tovább magyarázni.

Ezt is ajánljuk a témában

Megkopott a kereszténység ethosza a 15. századra vagy más okból nem sikerült átfogó keresztes hadjáratot szerveznie a pápának? Pár évszázaddal korábban még megmozdult Európa a hívó szóra és azóta elesett Konstantinápoly

Megkopásról talán még nincs szó, habár közeleg a „reneszánsz pápaság” időszaka. Inkább az európai monarchiák közötti és az itáliai félszigeten is tapasztalható dinasztikus – és hangsúlyozzuk, nem nemzetek közötti – ellentétek voltak túl erősek, illetőleg a töredezett Európán belül is megvoltak a belső nehézségek. 

Mert ne legyenek kétségeink,

 a 15. század közepén például Angliában még legkevésbé sem a török veszély határozta meg a mindennapokat, 

hanem az épp belobbanó belharc, az úgynevezett „Rózsák háborúja”. A későbbi Spanyolország területén, Aragóniában és Katalóniában pedig még aktívan folyt a mórok elleni harc, hisz utolsó erődjük, Granada csak 1492-ben került keresztény kézre. 

Ugyanakkor látunk pozitív jelenséget is, hisz tény, hogy a közeli-távolból érkezett támogatás Magyarországra is: 

Hunyadi 1440-es és 1450-es évekbeli harcaiban csehek, lengyelek, szerbek szép számmal vettek részt, 

hiszen őket és birtokaikat a török fenyegetés valóban elérte. Moldva és Havasalföld pedig, ha a hatalmi helyzet úgy hozta, ugyancsak Magyarországot támogatta, de erről már volt szó.

Milyen kapcsolatot ápolt Kallixtusz Magyarországgal és Hunyadival? 

A pápa spanyolt területen született, így római ténykedése előtt aligha lehetett kapcsolata régiónkkal, ráadásul születési helye miatt az egyházszakadás alatt az avingnoni pápák oldalán állt. Tudnivaló ugyanis, hogy az 1300-as évek végét és 1400-as évek elejét az 1417/18-ig tartó nagy egyházszakadás és a sorozatos ellenpápák kora árnyékolta be, melynek hosszas európai körutazást és tárgyalás-sorozatot követően épp a mi Luxemburgi Zsigmond királyunk vetett véget a konstanzi zsinaton. 

Karrierje tipikusan egyházi-diplomáciai út volt, ám ez nem Közép-Kelet Európához kapcsolta. Ami majd figyelmét erre fordítja, az részben a török fenyegetés, részben pedig a tény, hogy ezekben az esztendőkben

 ennek ellenállni a balkáni államok már nem, csak Magyarország volt képes. 

S alighanem Hunyadi Jánosról is hallhatott, hisz ne feledjük, 1455-ben lett pápa, s Hunyadi híre ekkor már kontinens-szerte ismert volt.

Tisztázzuk a harangszó-mizériát! A fenyegetettség miatt, a győzelem miatt, délben vagy nem délben? Ki vezetett be mit és mikor?

Nos, a helyzet a következő. A harangszót 1456 június 29-én valóban III. Kallixtusz pápa rendelte el, hogy ezzel is minél több imára buzdítsa a pogány törökök elleni harcra a keresztény világot. A török fenyegetést és Bizánc elestét ugyanis a korban Isten büntetésének tartották, melytől a buzgó imádság védhette meg a kortársakat. A harangzúgás idejét ekkor délutáni órára rendelte el a délutáni és az esti imádság közötti idősávra. 

A harangozást majd 1500 augusztusában helyezi át 12 órára VI. Sándor pápa. 

Tehát ez a harangozás a nándorfehérvári diadalt kevéssel megelőzően – de persze épp a török fenyegetés miatt – született. 

Van ugyanakkor egy fontos egyházi ünnep, ami pontosan Nándorfehérvár miatt létezik, s oly sokszor megfeledkezünk róla a közbeszédben. A győzelem híre ugyanis 1456. augusztus 6-án érkezett el az Örök Városba, s az örömre való tekintettel 

Kallixtusz pápa úgy határozott, hogy ez a nap legyen Urunk Színeváltozásának ünnepe, 

melyet ekkortól ünnepel a katolikus egyház napjainkban is, amire máig büszkék lehetünk.

***

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Vicente Juan Masip festménye (1568)

Ezt is ajánljuk a témában

Ki volt valójában Kapisztrán János?

Ami mai szemmel fanatikus hozzáállásnak tűnhet, akkoriban gyakoribb jelenség volt a szakember szerint. Kapisztrán inkvizítorként is föllépett, a zsidókat is üldözte, de pozitív kép alakult ki róla.

 

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csapláros
2025. május 13. 22:19 Szerkesztve
Sajnos a filmsorozat éppen a cikkben említett két sarkalatos ámde a történetet kerekké tévő dolgot hanyagol el, mégpedig a sok bába közt elvésző gyermek mintájára: - a Hunyadi hadjáratok soknépi jellege: román, szerb, horvát, bolgár, albán, lengyel, német, pápai hadak, legyenek azok jelentősebbek, vagy csak jelképesek, amit talán a várnai csata végén, a haldoklókkal és a holtakkal teli csatamezőhöz készített több nyelvű feliratozással lehetne orvosolni. Várnában a csata emlékhelyén nem véletlenül van a résztvevő nemzetek koporsója is kiállítva a kiállító teremhez vezető úton, azok államcímereivel. - Hunyadi megdicsőítése, amikor a pápa ünnepélyesen kihirdeti, hogy a nándorfehérvári diadal emlékére szóljon ezen túl a harangszó. Ennek hiányában eléggé összecsapottá vált a befejezés...
clark
2025. május 13. 20:41
Ott fent ki az a képen? Csak nem Tarjányi?
5m007h 0p3ra70r
2025. május 13. 20:30
Huszonhetedik Kaktusz őszentsége
5m007h 0p3ra70r
2025. május 13. 20:29
Reméltem, hogy tisztázzák a déli harangszót.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!