Sokkoló: évi 220 milliót keres, de az áramkimaradás napján elbújt a spanyol energetikai vezér

Nagyon ki vannak akadva az áram nélkül maradt spanyolok a baloldali pártkinevezett Beatriz Corredorra.

A balliberálisokat nem zavarják a fizika törvényei.
Spanyolország környezetvédelmi minisztere „óva intett” attól, hogy az Ibériai-félszigetet sújtó hétfői példátlan áramkimaradásért a megújuló energiaforrások növekvő használatát okolják – számolt be róla a The Guardian.
Sara Aagesen visszautasította az ellenzéki pártok azon állításait, hogy a szocialista vezetésű kormány energiapolitikája veszélyezteti a hálózat stabilitását. Aagesen hangsúlyozta, hogy a megújuló energiaforrások „létfontosságúak”, ha Spanyolország „versenyképes” és „stratégiailag önálló” akar maradni.
A Redeia, a Red Eléctrica, a spanyol nemzeti hálózatüzemeltető anyavállalatának nemrégiben kiadott jelentése viszont ellentmond a miniszter állításainak, a dokumentum szerint „a megújulóenergia-termelés nagymértékű elterjedése a zavarok megfelelő kezeléséhez szükséges műszaki kapacitás nélkül történt”.
A jelentés szerint az áramkimaradások „súlyossá válhatnak, egyensúlytalanságokhoz vezethetnek, ami jelentősen befolyásolhatja a villamosenergia-ellátást”.
A Red Eléctrica elnöke, Beatriz Corredor ennek ellenére továbbra is ragaszkodik ahhoz is, hogy helytelen az áramkimaradást azzal összefüggésbe hozni, hogy Spanyolország egyre inkább a megújuló energiára támaszkodik. „A hétfőn történteket a megújuló energiaforrásokkal összekapcsolni nem helyes. A megújulók stabilan működnek” – jelentette ki.
Corredo egyébként a spanyol média kereszttüzébe került, miután az egész országot több mint 10 órán keresztül sújtó áramkimaradást követően gyakorlatilag eltűnt a cégvezető, annak ellenére, hogy 546 ezer eurót keres (vagyis 220 millió forintot) vihet haza évente. Ezzel a legjobban fizetett állami vállalati vezető.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagyon ki vannak akadva az áram nélkül maradt spanyolok a baloldali pártkinevezett Beatriz Corredorra.
A Mandinernek Tóth Máté, energiajogász elmondta, hogy a spanyol energiamix elemzése alapján egyértelmű, hogy az időjárásfüggő megújuló energiaforrások, különösen a nap- és szélerőművek jelentős aránya kulcsszerepet játszott a történtekben. Az ország energiamixének közel negyede szélerőművekből, ötöde naperőművekből áll, emellett vízerőművek és egyéb források is jelen vannak. Azonban a hagyományos, fosszilis alapú, rugalmas erőművek leállításával Spanyolország rendkívül kiszolgáltatottá vált az időjárásfüggő megújulók ingadozásainak.
Ezt is ajánljuk a témában
Több mint 10 órás áramszünet, milliók maradtak energia nélkül. Ez történt Spanyolországba, de mi köze az egészhez az Európai Uniónak, és mire kell készülnünk Magyarországon?
A havária során három kritikus esemény zajlott le öt percen belül, amelyek nagyfokú feszültség- és frekvenciaingadozást okoztak. Ezek a problémák a naperőművek hirtelen lekapcsolódásából indultak ki, ami lavinát indított el a hálózatban.
Ez egyértelműen a megújulók termelési hullámzásával függ össze”
– mutatott rá Tóth.
A New York Times is arról írt, hogy a zöld energia sebezhetővé tette Európát, ha több megújuló energiaforrás van a hálózatban, akkor az érzékenyebb az ilyen zavarokra – írták.
A lap által megszólaltatott elemzők szerint, amikor a spanyol hálózat hétfőn dél körül instabillá vált, könnyebb lett volna fenntartani a rendszer működését, ha nagyobb arányban lettek volna jelen a hagyományos áramforrások, mint a földgáz vagy a nukleáris energia.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai lap szerint az Ibériai-félszigetet érintő áramszünet felveti a kérdést, hogy mennyire ellenálló az elektromos energiaellátó infrastruktúra Európában.
***