A hatóságok keveset árultak el az áramszünet okáról.
Az eset azonban a cikk szerint rávilágított arra, hogy Spanyolország és Portugália, amelyek Európa megújulóenergia-átállásának sikertörténeteiként szerepelnek, egyben különösen sebezhetőek is az áramkimaradásokkal szemben, mivel viszonylag elszigetelten fekszenek a kontinens többi részének energiaellátásától.
„Ez a zavar egyértelmű figyelmeztetés”
– írta Pratheeksha Ramdas, a Rystad Energy tanácsadó cég elemzője. „A jövőbeli hálózati meghibásodások még súlyosabb következményekkel járhatnak” – tette hozzá.
A széles körű áramkimaradás kérdéseket vet fel Spanyolország és Portugália – és bizonyos mértékben Európa – energiainfrastruktúrájának ellenálló képességével kapcsolatban. A két ország jelentős összegeket fektetett megújuló energiaforrások, például szélturbinák és napenergia-parkok kiépítésébe.
A megújuló energia önmagában nem elég
Tavaly Spanyolország villamosenergia-termelésének több mint fele megújuló energiaforrásokból származott. Ez a gyors növekedés Spanyolországot Európa megújuló energiára való átállásának élvonalába helyezte, és jelentősen csökkentette az áramárak szintjét, valamint a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget.
Ez a váltás azonban egyúttal a hálózatot is érzékenyebbé tette az olyan zavarok iránt, mint amilyenek hétfőn bekövetkeztek.
„Ha több megújuló energiaforrás van a hálózatban, akkor az érzékenyebb az ilyen zavarokra”
– magyarázta a Timesnak egy szakértő.
Az elemzők szerint, amikor a spanyol hálózat hétfőn dél körül instabillá vált, könnyebb lett volna fenntartani a rendszer működését, ha nagyobb arányban lettek volna jelen a hagyományos áramforrások, mint a földgáz vagy a nukleáris energia.
A áramszünet megerősítheti a hagyományos energiaforrások megtartása mellett szóló érveket.
Elvágva Európától
A New York Times rámutatott egy másik szempontra is, amely szerepet játszhatott az áramszünetben: ez pedig az, hogy Spanyolországot és Portugáliát gyakran energia-szigetnek nevezik. Spanyolországot Franciaországhoz elektromos kábelek kötik, de ezeken a vezetékeken átfolyó áram mennyisége csak töredéke annak, ami Németország és szomszédai között áramlik. Portugália pedig teljesen függ Spanyolországtól.
Ezek a vezetékek, az úgynevezett interkonnektorok, napi szinten segítik az energiaellátó rendszerek egyensúlyának fenntartását, válságok idején pedig vészhelyzeti energiaforrásként szolgálnak.
A lap információi szerint az áramszünet idején Franciaország lekapcsolta ezeket a vezetékeket, hogy megakadályozza a zavarok terjedését Közép-Európába. Ez tovább rontotta Spanyolország áramhiányát és még nagyobb nyomás alá helyezte Portugáliát.
A helyzet stabilizálódásával Franciaország újraindította az áramexportot Spanyolországba, ami segített az országnak újraindítani az áramhálózatát. Ha az Ibériai-félsziget jobb összeköttetéssel rendelkezett volna a kontinens többi részével, talán gyorsabban tudta volna kompenzálni az áramkiesést.
Nyitókép: MIGUEL RIOPA / AFP