Vérengzésre készül Európa: egyre több a fegyveres a kontinensen

2025. április 24. 07:48

Az EU Oroszországgal szomszédos tagállamai jelentős haderőnövelésbe kezdtek az elmúlt években, válaszul Moszkva Ukrajna ellen indított háborújára.

2025. április 24. 07:48
von der leyen, zelenszkij

A második világháború utáni európai békeprojekt szellemiségétől merőben ellentétes nyilatkozatok hangzanak el az Európai Unión belül.

Az egyetlen eszközünk Oroszország tárgyalóasztalhoz való kényszerítésére, ha még több nyomást helyezünk rájuk”

– mondta április közepén Kaja Kallas, az Európai Bizottság alelnöke, egyben az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

A Magyar Nemzet értékelése szerint ez a nyilatkozat a felesleges kardcsörtetés mintapéldája volt, minekután Vlagyimir Putyin orosz elnök egy hét múlva kijelentette: kész tárgyalóasztalhoz ülni az ukránokkal.

Ugyanakkor az EU vezetése nem csupán szavak szintjén veszi fel a küzdelmet az ukrajnai háború kirobbantójával, Oroszországgal szemben.

  • Az Európai Bizottság tervei szerint a következő években 800 milliárd euró jut haderőfejlesztésre.
  • A megemelt védelmi büdzséből a fegyveres erők létszámának és struktúrájának átalakítását szintúgy elkezdik a tagállamok.
  • Több országban felmerült például a sorkatonaság visszavezetése, viszont olyan EU-s tagállamok is akadnak a kontinensen, amelyek ezt már meglépték.

Ezt is ajánljuk a témában

Németország: a hadsereg, a Bundeswehr létszáma 2011 óta, a sorkötelezettség felfüggesztését követően 180 ezer körülire csökkent. Moszkva háborúindítása után azonban Boris Pistorius német védelmi miniszter 2024-ben egy új koncepciót vázolt fel, amely évente 10 ezer fő bevonását célozná a katonai alapkiképzésbe. A terv alapján évente minden 18 éves német férfinek ki kell töltenie egy alkalmassági kérdőívet, és a kitöltők közül pedig évente választanák ki a már említett 10 ezer embert. A nők számára a kérdőív kitöltése választható lenne.

Lengyelország: az itteni fegyveres erők 2022 végi 190 ezres létszáma, amelyben a hivatásosok, szerződésesek és területvédelmi erők állománya is benne foglaltatik, néhány éven belül 300 ezer főre nő a tervek szerint. Donald Tusk liberális kormányfő már a félmilliós létszámot is megemlítette egy beszédében, ám a megvalósítás céldátuma, részletei alig ismertek.

Lettországban 2007-ben ugyan eltörölték a sorkatonaságot, ám 2023-ban, a háború nyomán annak újbóli bevezetéséről döntöttek. Abban az esztendőben még csak önkéntes alapon 500 fő vett részt a kiképzésben, 2024-től azonban már megkezdték a behívásokat is, eleinte kis létszámban, évi 600 fővel.

Litvániában 2008-ban felfüggesztették, majd 2015-ben újra bevezették a sorkötelezettséget. 2022-ben 3500 férfi teljesített kilenc hónapos szolgálatot.

Észtországban a függetlenség 1991-es visszanyerése óta fenntartják a sorkatonaság intézményét a férfiak számára, amely 8 vagy 11 hónapos szolgálatot jelent. 2023-ig évente 3500 fiatalt soroztak be, majd attól az esztendőtől kezdve a szám 4000-re emelkedett.

Nyitókép forrása: AFP


 

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. április 24. 10:45 Szerkesztve
Imadom mikor a fideszcsicskak agya osszeakad Egyik nap tapsolnak Trumpnak mikor azt mondja kivonja innen az amcsi katonakat es azt koveteli europa novelje a hadi kiadasait. Masnap okadva frocsognek hogy az EU orszagok erositik a hadsereguket Harmadnap maguk ala elvezve tapsolnak a dagadt Orbannak mikor arrol beszel hogy erositjuk az itthoni hadsereget.
bagira004
2025. április 24. 09:48
Ez a bájgúnár nem vidám .
vandor-58
2025. április 24. 09:44
A nyugati boszorkány meg a Weber, egyik sem normális.
Csigorin
2025. április 24. 09:33
nem tanulnak a tortenelembol
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!