Lőttek az európai egységnek, öt nemzetre hárulhat Európa megvédése, és ez a Guardian szerint Orbán hibája is

A baloldali lap szerzője szerint mivel az USA kivonulna Európából, öt európai nemzetnek kell betöltenie a vákuumot.

Az amerikai elnök drasztikus vámemeléseire válaszul a brit kormány több száz amerikai terméket sújthat megtorlással – Keir Starmer szerint új korszak jött el, ahol „minden opció nyitva áll.”
A brit miniszterelnök, Keir Starmer drámai figyelmeztetést fogalmazott meg: szerinte
az általunk ismert világ megszűnt létezni.
Nem csupán a védelmi és nemzetbiztonsági alapok rendültek meg, hanem a világgazdaság és a nemzetközi kereskedelem is átalakulóban van – állítja a The Sunday Telegraphban megjelent véleménycikkében.
Starmer szerint az új világot már nem jól meghatározott szabályok irányítják, hanem érdekvezérelt szövetségek és kíméletlen alkuháborúk.
Az amerikai vámintézkedések példáján keresztül mutat rá arra, milyen sebezhető helyzetbe kerülhet akár Nagy-Britannia, akár az egész világ.
A munkáspárti kormányfő egyértelművé tette: nem ír alá olyan gazdasági megállapodást az Egyesült Államokkal, amely ne szolgálná ki a brit dolgozók és vállalkozások érdekeit.
Bár továbbra is kiáll a szabad kereskedelem eszméje mellett, nem zárja ki a válaszlépések lehetőségét, ha Washington tovább feszíti a húrt. Mint fogalmazott: „Minden opció az asztalon van”.
Ezt is ajánljuk a témában
A baloldali lap szerzője szerint mivel az USA kivonulna Európából, öt európai nemzetnek kell betöltenie a vákuumot.
A brit válasz Donald Trump új vámháborús rendeletére hamarosan jöhet. Az amerikai elnök ugyanis a napokban aláírt egy rendeletet, amely radikálisan átszabja az amerikai importpolitikát:
az Európai Unió termékeire 20 százalékos, a kínai behozatalra 54 százalékos, a brit árukra pedig 10 százalékos vámot vetnek ki. Különösen sújtó a járművek importjára kivetett 25 százalékos egységes tarifa.
London azonban nem tétlenkedik. A brit kereskedelmi minisztérium már összeállított egy 417 oldalas listát, amely több tízezer amerikai terméket tartalmaz. Ezekre vethet ki megtorló vámokat a brit kormány, ha nem születik kétoldalú megállapodás Washingtonnal.
Ezek az áruk az Egyesült Államokból származó teljes brit import 27 százalékát teszik ki – vagyis a tét óriási.
A brit kormány nem egyedül mozdul: Starmer a hétvégén egyeztetett Emmanuel Macron francia elnökkel és Giorgia Meloni olasz kormányfővel is. Üzenete egyértelmű volt: London csak a nemzeti érdekeket szem előtt tartva hoz döntést, de nem enged a nyomásnak, és nem siet el semmit.
Ezt is ajánljuk a témában
Szijjártó Péter szerint az európai emberek ismét a brüsszeli politikusok alkalmatlanságának levét isszák meg, de van remény hazánk számára, de vannak még itt fontos részletek.
Nyitókép: Ben STANSALL / AFP