Merz még nem is kancellár – de máris felsejlik a bukása

Friedrich Merz zsákutcába került, teljesítenie kell. Ralf Schuler írása.

Gyakorlatilag minden kampányígéretét feladta.
Elképesztő huzavona után úgy látszik, talán összeáll a német kormánykoalíció.
Ralph Schuler pedig lapunknak nemrég arról írt: Merznek nagyon nem lesz könnyű dolga.
Ezt is ajánljuk a témában
Friedrich Merz zsákutcába került, teljesítenie kell. Ralf Schuler írása.
Friedrich Merz, a választásokon győztes CDU vezetője bemutatta koalíciós megállapodását a Szociáldemokratákkal (SPD), méghozzá hangzatos körítéssel, mondván, a legfontosabb üzenet Donald Trump felé az, hogy „Németország visszatért a pályára!”
Azonban, mint arról az Euractiv is ír, az erőteljes üzenet ellenére a megállapodásból világosan látszik, mennyire törékeny Merz helyzete; egyértelmű többség híján együttműködésre kényszerül a szocdemekkel.
De lássuk, mi áll a programban!
Ami a külpolitikát illeti, Merz elérte egy új nemzetbiztonsági tanács létrehozását, de nem sikerült kikényszerítenie a Taurus rakéták Ukrajnába küldését – pedig ez fontos ígérete volt, szemben Olaf Scholz eddigi elutasító álláspontjával.
Az EU kapcsán pedig Merz azt akarta elérni, hogy közvetlen döntési jogkörei legyenek az uniós ügyekben, ez végül egy „EU-megfigyelési folyamattá” szelídült, ahol kabinetfőnöke egyeztet majd a tisztviselőkkel.
Eközben egy másik kulcskérdés, a migráció kapcsán sem sikerült áttörést elérnie. A megállapodásba bekerültek a megerősített határellenőrzések és európai szintű visszatérítési központok, de például az a javaslat, hogy elutasítsák a menedékkérőket Németország határainál, csak homályosan – „az európai partnerekkel való egyeztetés” függvényében – került elfogadásra.
A gazdaság terén is legfeljebb részsikereket könyvelhetett el. A vállalati adókulcsot öt év alatt 5 százalékponttal csökkentik, és létrejön egy „Németország Alap” az üzleti beruházások támogatására. Ugyanakkor az SPD elérte, hogy a minimálbért 15 euróra emeljék óránként, amit az üzleti körök élesen bírálnak, különösen a jelenlegi kétszázalékos recesszió idején.
S persze az általános politikai erőviszonyok is tükröződnek, mivel az SPD – bár csak 16 százalékot szerzett a választáson – hét minisztériumot kapott.
A koalíciós megállapodás egyelőre nem végleges: az SPD közel 350 ezer tagjának még meg kell szavaznia április végén, a CDU tagjai április 28-án, a pártkongresszuson döntenek. Ha minden akadály elhárul, Merzet várhatóan május 6-án vagy 7-én választják kancellárrá.
Nyitókép: RALF HIRSCHBERGER / AFP
Csatlakozzon a Mandiner Klubhoz, és váljon olvasóból résztvevővé!