Európa nem kér a hídfoglalásból – így lépnek fel az Unióban a tüntetések okozta káosz ellen

2025. április 09. 09:49

Miközben Magyarországon politikai vita zajlik a tüntetők hídfoglalásai körül, Európa nagyvárosaiban már régóta szigorúan fellépnek a közlekedést bénító demonstrációk ellen.

2025. április 09. 09:49
null

A hídfoglaló tüntetések miatt a magyar kormány bejelentette, hogy olyan jogszabályt tervez bevezetni, amely a jövőben akadályozza majd, hogy demonstrálók hidakat vagy kulcsfontosságú közlekedési útvonalakat foglaljanak el. A cél, hogy a gyülekezési jog ne okozzon „aránytalan kárt a tüntetésen részt nem vevő többségnek”. A javaslat azonnali tiltakozást váltott ki: minden ellenzéki párt és több kormánykritikus közéleti szereplő is a „demokrácia és a jogállam végét” emlegette. Ennek kapcsán a Faktum friss elemzése azt járta körül, miként szabályozzák az európai országok a közrendet súlyosan megzavaró demonstrációkat

Ausztriában a gyülekezési jogot a Szövetségi Alkotmány és az 1953-as Gyülekezési Törvény védi. A nyilvános gyűléseket legalább 24 órával korábban be kell jelenteni. A hatóságok megtilthatják azokat a megmozdulásokat, amelyek sértik a büntetőjogot vagy veszélyeztetik a közrendet és közbiztonságot. A tapasztalatok szerint

a derék osztrákok nem is nagyon mennek szembe a szabályokkal”.

Belgiumban is előzetes engedély kell a tüntetéshez, és a hatóságok hasonló elvek alapján tilthatják meg azokat. 2023 májusában gazdák traktorokkal blokkolták Brüsszel főbb útvonalait. Az oszlatás kérdése felmerült, de végül nem történt beavatkozás. A miniszterelnök leszögezte: „a tiltakozás megengedett, de a vandalizmus nem”. Csehországban a törvény védi a gyülekezési jogot, de annak gyakorlása nem járhat a közrend megsértésével. 2023 márciusában, amikor tüntetők blokkolták Prága egyik főútját, a rendőrség beavatkozott és feloszlatta a demonstrációt.

Dániában is kötelező az előzetes bejelentés, és a hatóságok ugyanazon indokokkal megtilthatják a rendezvényeket. A lakosság azonban visszafogott: „a dán polgárok nem szívesen akadályozzák egymás életét”. 2023 májusában fuvarozók tervezték blokkolni a koppenhágai autópályákat, de végül lemondták a megmozdulást. Az Egyesült Királyságban a közutak szándékos akadályozása, beleértve a hidak és csomópontok eltorlaszolását, törvényellenes. A Highways Act 1980 alapján az ilyen cselekmény bűncselekménynek minősül, akár 51 hét börtönnel vagy korlátlan bírsággal sújtható.

A brit kormány 2021 októberében országos tilalmat vezetett be az agresszív klímaaktivista-akciók visszaszorítására.

Franciaországban előzetes engedély szükséges a tüntetésekhez, de a hatóságok meg is tilthatják azokat. 2022 februárjában a párizsi rendőrség betiltotta a „Szabadságkonvoj” tüntetéssorozatot, amely a forgalom blokkolását célozta. A résztvevőket figyelmeztették: jogi következmények, köztük börtön és pénzbüntetés várhat rájuk.

Hollandiában az alkotmány védi a gyülekezési jogot, de a közrendet itt sem lehet sérteni. 2023 januárjában klímaaktivisták zárták le az A12-es főutat Hágában, a rendőrség pedig feloszlatta a tüntetést és letartóztatásokat hajtott végre. A bíróság is kimondta:

a közutak blokkolása nem tartozik a gyülekezési jog védelme alá”.

Németországban az Alaptörvény garantálja a gyülekezési jogot, de szigorú feltételekhez köti annak gyakorlását. A demonstrációkat be kell jelenteni, és nem veszélyeztethetik a közrendet vagy a közbiztonságot. 2023 áprilisában Hamburgban klímaaktivisták blokkolták az Elba alatti fő alagutat – a rendőrség beavatkozott, a tüntetést feloszlatta, a forgalmat helyreállította. Olaszország 2024 szeptemberében új törvényt fogadott el, amely szigorúan bünteti az utakat vagy vasutakat blokkoló demonstrációkat. Az elkövetők akár egy hónap, tömeges esetben két év börtönbüntetést is kaphatnak.

Spanyolországban a 2015-ös „Ley Mordaza” törvény korlátozza a gyülekezési és véleménynyilvánítási jogot. Tiltja például a parlament előtti demonstrációkat, valamint a közterek engedély nélküli elfoglalását. A bírság akár 30 000 euró is lehet. Svájcban a közlekedési törvények szabályozzák a forgalom akadályozását. A hatóságok szigorúan érvényesítik az előírásokat: 2020 márciusában, amikor klímaaktivisták 75 percre lezártak egy főutat Neuchâtelben, a bíróság mind a 15 résztvevőt bűnösnek találta, és pénzbírsággal sújtotta őket.

Nyitókép forrása: faktum.hu

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tippmann-M4-223
2025. április 09. 11:49 Szerkesztve
Na akkor itt az ideje nekünk is bevezetni ezt a törvényt és szerintem csonk nélkül átmegy a parlamenten. Attól kezdve ha a rendőrség és vagy a kúria mégis engedélyez ínyen megmozdulást hídon, úton, akkor ő maga is bűnelkövető lesz. Lehet közéjük csapni. Libernyák fosok........................Helyetekre kerültök......................
neszteklipschik
2025. április 09. 11:02
A bíróság engedélyezte, tehát a bíróságon kell rendet tenni.
Beszélgető
2025. április 09. 10:55
Megoldást jelenthet, ha tüntikéző teret jelölnek ki a demonstrálók részére. Úgy, mint Londonban a Hyde Park északkeleti részében. Ott lehet kibeszélni kedvükre a bánatukat, még magamutogathatnak is, ha akarnak. Előre sem kell szólni. Aki ép gyermeket szeretne, az nem viszi oda és meg is van a társadalmi béke.
herden100
2025. április 09. 10:49
🙏💋 m.youtube.com/watch?v=K9SHKuFZGBs
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!