
Az utóbbi években egy különösen alattomos módszer terjedt el.
„Egy ijesztően hatékony szer, amely egy pillanat alatt megfosztja az embert akaratától. Ez nem fikció, hanem valóság Kolumbia és más dél-amerikai országok utcáin, ahol a scopolamina nevű anyagot bűnözők használják turisták manipulálására.
Dél-Amerika számos országában már nem csupán a klasszikus rablások fenyegetik a gyanútlan turistákat. Az utóbbi években egy különösen alattomos módszer terjedt el: egy láthatatlan, szagtalan, íztelen szer, amely egy szempillantás alatt képes eltüntetni az emberi akaratot. A scopolamina – más néven burundanga – egy erőteljesen pszichoaktív alkaloid, amelyet leggyakrabban az áldozat italába kevernek, vagy akár az arcába fújnak, és már ennyi is elegendő ahhoz, hogy a szervezet reagáljon. Az eredmény, a teljes alávetettség. Az áldozat készpénzt vesz fel az ATM-ből, átadja az ékszereit, beengedi támadóit a saját szállodai szobájába – mindezt látszólag önszántából, ezt nevezik a bűnözők »egymillió dolláros utazás«-nak.
A scopolamina természetes eredetű anyag, amely a burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozó növényekben található, például a nadragulyában (Atropa belladonna), az angyaltrombitában (Brugmansia) és a csattanó maszlagban (Datura). Ezeknek a növényeknek a története nem új keletű. Már az ókori görögök is ismerték a csattanó maszlagot, mint a jóslás és a sámánisztikus szertartások eszközét. Később a középkorban »boszorkányfűként« emlegették, amelyet előszeretettel használtak transzállapot előidézésére. Az aztékok és más dél-amerikai kultúrák szintén alkalmazták, főként rituális célokra. A hatóanyag erős antikolinerg hatású, azaz blokkolja az idegrendszerben az acetilkolin hatását, amely alapvető szerepet játszik az éberség, a memória és az akaratlagos mozgások szabályozásában. Napjainkban azonban a burundanga szó hallatán már nem misztikus növényt, hanem brutális bűntények eszközét látjuk magunk előtt.
Orazio Cantoni, az Olasz Toxikológiai Társaság elnöke szerint a scopolamina egyik legveszélyesebb tulajdonsága, hogy »képes kikapcsolni az ember erkölcsi gátlásait, az akaraterejét, és teljesen alárendeltté tenni őt a külvilág ingereinek. Ezért is nevezték régen boszorkányfűnek.« A hatás szinte azonnali, különösen akkor, ha a szer por alakban az orr nyálkahártyáján keresztül jut a szervezetbe. Az áldozatok sokszor semmire sem emlékeznek abból, ami a hatása alatt történt, ugyanis az amnézia a scopolamina egyik jellegzetes tünete.
Ha a szer a bűnözők kezébe kerül, különböző módszerekkel használják fel, amelyek között azért vannak közös elemek: a meglepetés, az alattomosság és az álcázás. A szer gyakran nemcsak italba kerül, hanem cigarettára, bankjegyre, zsebkendőre, sőt, kézfogás közben átadott papírlapra is felvihető. Egyes beszámolók szerint a támadók egy-egy gyors kérdést tesznek fel az utcán, miközben észrevétlenül egy kis port fújnak az áldozat arcába.
A következő lépés az »irányítás«. A turistát egy ATM-hez kísérik, közben az ékszereit és készpénzét önként adja át, gyakran még segítséget is nyújt a támadóknak saját lakhelyének vagy szállásának kifosztásában. A legaggasztóbb, hogy sok áldozat csak másnap reggel, teljes emlékezetkiesés után döbben rá, mi történt vele, vagy csak akkor, amikor a bankja értesíti, hogy több ezer dollárt vett fel az éjszaka során.
De a scopolamina nem csupán pszichológiai hatásai miatt veszélyes. Az anyag túladagolása – ami az ilyen bűncselekmények során nem ritka – szívritmuszavart, görcsöket, hallucinációkat, légzésbénulást, extrém esetben pedig halált is okozhat.
Magyarországon elsősorban a randidrogként is ismert ginát használták eddig hasonló célokra.”
Nyitókép forrása: Pixabay
Kapcsolódó vélemény
Drogkutató Intézet
Ez az eset nemcsak tragédia, hanem vészjelzés is.
***