Téves válasz a valódi válságra

Egyre hangosabbak azok a nemzetközi hangok, amelyek a droghasználat dekriminalizációját, sőt legalizációját szorgalmazzák, a társadalmi igazságosság és a kárcsökkentés jegyében.

Ez az eset nemcsak tragédia, hanem vészjelzés is.
„Ez az eset nemcsak tragédia, hanem vészjelzés is. Egy olyan valóságé, ahol az online tér és a közösségi média egyre inkább a droghasználat propagandájának melegágyává válik.
A közösségi médiában, főként a TikTokon, Instagramon, YouTube-on egyre több olyan tartalom jelenik meg, amely burkoltan vagy akár nyíltan népszerűsíti a droghasználatot. A drogfogyasztás megjelenik zenékben, trendvideókon, mémeken, vicceken keresztül. A fiatalok egy része már nem veszélyforrásként tekint a szerekre, hanem a szabadság, a lázadás, és a »cool életérzés« részeként.
Pedig ezek a tartalmak nem szórakoztatnak, hanem mérgeznek.
A platformok algoritmusai gyakran még rá is erősítenek erre a hatásra. A népszerű, sok interakciót generáló videók, kihívások, influencerek tartalmai jobban terjednek, függetlenül attól, hogy azok károsak vagy akár halálosak lehetnek. A veszélyes viselkedés így nemcsak elérhet másokat, hanem utánzást is szülhet.
A közösségi média platformok gyakran hivatkoznak arra, hogy lehetetlen minden feltöltött tartalmat azonnal ellenőrizni. Ez részben igaz, de nem mentesíti őket a felelősség alól. Hiszen ezek a cégek rendelkeznek azzal a technológiai háttérrel, amellyel képesek lennének proaktívan kiszűrni a veszélyes tartalmakat, ha valóban prioritásként kezelnék ezt a kérdést.
Hol és hogyan tudnának a platformok felelősségteljes határokat szabni:
1. Tartalom-moderáció: Algoritmusok és emberi moderátorok segítségével sokkal szigorúbb szűrést kellene alkalmazni az olyan videókra, amelyek droghasználatot mutatnak, népszerűsítenek vagy relativizálnak.
2. Szankciók: Az ilyen tartalmakat feltöltő felhasználók fiókját felfüggesztéssel, letiltással kell sújtani, függetlenül követőszámuktól vagy népszerűségüktől.
3. Felelős algoritmusok: A tartalomajánló rendszereket úgy kell átalakítani, hogy ne jutalmazzák az extrém, sokkoló, önpusztító vagy másokat veszélyeztető viselkedést, még akkor sem, ha az sokkal több interakciót generál.”
Nyitókép: AFP/ China OUT
Kapcsolódó vélemény
Drogkutató Intézet
Délutánra a férfi ellopott egy taxit, majd a forgalommal szemben hajtott fel az Árpád hídra.