Mindezzel együtt a történtek értelmezése igen széles skálát futott be. Voltak például olyanok, akik Alice Weidelt kritizálták azért, mert ellátogatott Orbán Viktorhoz. A Berliner Zeitung szerint Magyarország és Németország viszonya régóta feszült, és Weidel ezt „kihasználja”; a Stuttgarter Zeitung egyik cikkében arról ír, hogy Weidel „ügyesen – és hazafiatlanul(!) – cselekszik”, szerintük Weidel „külföldön rosszat beszélni saját országáról, és azt állítani, hogy Németország meggyengült, nem hazafias” (a magyar ellenzék kapcsán nem nagyon láttunk a német médiában hasonló skrupulusokról)
Utóbbiak éltek az ijesztgetés lehetőségével, szerintük „a különböző országok jobboldali populista és autokratikus erői közötti hálózatépítés növekszik. Emiatt a demokratikus centrum minden pártjának aggódnia kellene”.
Ugyancsak a mainstream pártokat hibáztatta Weidel sikeréért a Rheinische Post, amely szerint Orbán „a szövetségi választási kampány kellős közepén ad Weidelnek nemzetközi színteret”. S az, hogy az AfD kancellárjelöltje „a kampány kellős közepén ennyi pontot tud szerezni a nemzetközi porondon, a németországi bevett pártok hiányosságaival is összefügg.
Legfőbb ideje tanulni ebből”.
Belelendültek a német szocdemek is. Házimédiájuk, a RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) gyorsan előszedte a Transparency International véleményét, és azt írta, hogy „Németország gazdaságpolitikai szempontból semmi esetre sem orientálódhat az egyre inkább tekintélyelvű és gyengülő Magyarország felé”, és
nem csak gazdaságilag lenne katasztrofális, ha az AfD valaha kormányra kerülne”.
Egy másik cikkben arról írnak, az „AfD áttörte nemzetközi elszigeteltségét”, de ez éppenséggel a magyar kormányfőnek is jó (ami azután, hogy eddig Weidel „megemelésével” vádolták Orbánt, külön izgalmas).
Aztán jött némi további zavar az erőben: most jobboldali vagy szélsőjobboldali is a magyar kormány?
A Tagesspiegel szerint Az AfD kancellárjelöltjében, „Weidelben és a magyar jobboldali populista Orbánban politikailag sok a közös”, s az AfD eddig nem kapott helyet a Patrióták Európáért képviselőcsoportban, de ez most változhat, hiszen Orbán „évek óta azon dolgozik, hogy egyesítse a jobboldali és szélsőjobboldali erőket Európában”. Közben a Die Presse már arról ír, hogy „az Európai Parlamentben összeolvadhat a két szélsőjobboldali frakció”. (hogy ki szélsőjobboldali és ki „csak” kemény-jobboldali, azt meg majd eldöntik Berlinben és Brüsszelben).
Nyitókép: Attila KISBENEDEK / AFP