Bemutatjuk a világ egyik legbefolyásosabb riporterét, akivel hamarosan Orbán Viktor is találkozik (VIDEÓ)
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/4ep_c2JF_kIJft9ZKNXwfaoPICg5kgJQlrrkGdt3b04/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2I0MWQzOTJmNDE3YzQzODM4YWZiYjk0MzYyMWY3MWMx.jpg)
Újra kérdésekkel fogja bombázni a magyar miniszterelnököt Tucker Carlson.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/4ep_c2JF_kIJft9ZKNXwfaoPICg5kgJQlrrkGdt3b04/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2I0MWQzOTJmNDE3YzQzODM4YWZiYjk0MzYyMWY3MWMx.jpg)
Merre tovább, Európai Unió? Kik a valódi szabadságharcosok? Meddig erősödnek a patrióták?
Szerdán Magyarországon járt és Orbán Viktorral tárgyalt Alice Weidel, a német jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) társelnöke és kancellárjelöltje. Ennek apropóján lapunk főszerkesztőjének, Szalai Zoltánnak és a Weltwoche kiadó-főszerkesztőjének, Roger Köppelnek videóinterjút adott a két politikus.
A teljes beszélgetés itt megtekinthető:
Köppel nyitányul azt kérdezte Orbántól: Elon Muskkal együtt ő is hiszi, hogy csak az AfD mentheti meg Németországot? A miniszterelnök jelezte:
„azt hiszem, hogy egy országot csak a saját népe menthet meg”, ugyanakkor az AfD fontos, Németország jövőjét befolyásolni képes párt, „én ma a német jövővel találkoztam”.
Köppel kérdésére, hogy megszűntek-e az AfD-vel szembeni fenntartások a Patrióták Európáért képviselőcsoport tagpártjai körében, Orbán nemmel válaszolt: „A fenntartások erősek és még megvannak” – fogalmazott, és világossá tette azt is, hogy „nem lesz áttörés ennek a választásnak az eredményeképpen”. Azt azonban kilátásba helyezte, hogy
egy nagy, erős parlamenti párt munkája egy év alatt meg tudja változtatni a véleményt”.
Szalai Zoltán kérdésére ezt követően Alice Weidel elmondta: feltétlenül jó magyar-német kapcsolatra van szükség, „Magyarország vonatkozásában nagyon sok mindent ki kell javítanunk”. Leszögezte azt is, hogy „Orbán Viktort az ésszerűség emberének tartom Európában”, aki „az ellentettje Angela Merkelnek, aki csak a saját népe ellenében, Németország ellenében politizált, aki tönkretette országunkat”.
Orbán Viktor szerint szabadságharcosok találkozója történt tegnap, és meglepte, hogy „most láttam egy elegáns szabadságharcost, ilyet már nagyon régen nem láttam”.
Lapunk főszerkesztője ezután a témák felől érdeklődött. Weidel elmondta: „egyetértünk abban, hogy az EU-t meg kell reformálni”, mert az egy rendezetlen, strukturálatlan, bürokratikus, drága üzem. „Tulajdonképpen az összes bürokratát ki kellene dobni, nagyon egészséges dolog lenne, ha a bürokraták rendes foglalkozást űznének” – fogalmazott a kancellárjelölt, aki szerint
a kompetenciákat a megválasztott parlamentekhez, azaz a nemzetállamokba kell visszahelyezni, „az egész brüsszeli ufót le kell bontani”.
Orbán kifejtette: meglepődött azon, hogy milyen helyzetben van a német középosztály, amelyet a magyarok „rendíthetetlen státuszú”, biztos tulajdonnal, jövedelemmel, nagy vásárlóerővel bíró rétegnek tartanak. „Nem ezt a képet kaptam, hanem megérthettem, hogy milyen törékeny helyzetbe került a német középosztály, különösen, ha egy országban demokráciaprobléma lép föl” – mondta a miniszterelnök, utalva arra, hogy demokráciaprobléma, ha a németek többsége által kívánt migrációs fordulatot, középosztályt erősítő gazdaságpolitikát a vezetők nem adják meg nekik.
„Azért gondolom, hogy az AfD a jövő, mert az AfD azt akarja csinálni, azt a néhány egyszerű dolgot, amit az emberek is akarnak” – fogalmazott.
Alice Weidel hozzátette: az Európai Unióban is demokráciadeficit van, a hatalmi ágak keverednek, az Európai Parlament egy álparlament, míg a végrehajtó hatalmat képviselő Európai Bizottságnak olyan törvénykezdeményezési joga van, ami a demokráciákban a parlamentnél szokott lenni.
Orbán Viktor az európai demokráciadeficitról azt mondta: ha baj van, akkor politikai vezetés kell, és „a bürokrácia alkalmatlan a politikai vezetésre”. „A politikai vezetést az Európai Uniónak Németországnak és Franciaországnak kellene megadnia, de egyelőre mindkét ország a saját gondjaival van elfoglalva,
azt várják, hogy a Bizottság vezesse helyettük az Európai Uniót, de a Bizottság erre alkalmatlan, mert bürokratákból áll” – fejtegette.
Köppel azon kérdésére, hogy az EU megreformálható-e, a miniszterelnök elmondta: „A patriótáknak van egy történelmi küldetése. Vissza kell szerezni az Európai Uniót az európai emberek számára. Rá kell szorítani az Uniót, hogy azt csinálja, amit az európai emberek akarnak.” Arra a kérdésre ugyanakkor, hogy az EU megreformálható-e, még nem tudni a választ, mert még nem próbáltuk meg, ehhez pedig „többségre kell jutnunk az Európai Unió döntő szerveiben.”
Alice Weidel hangsúlyozta: az egyetlen oka annak, hogy a CDU/CSU jelenleg Németországban a legnépszerűbb párt, abban áll, hogy egy az egyben lemásolták az AfD programját. Szerinte még nyitott kérdés, hogy tudnak-e győzni a választáson. Személyes motivációját tekintve elmondta: azért lett politikus, mert elege lett abból, hogy Angela Merkel anno odaállt kezét rombuszba téve a németek elé, és azt mondta, hogy nincs alternatíva. „Én is így kerültem a politikába.
A kommunisták mindig azt mondták, hogy itt nincsen semmilyen alternatíva, és én azt gondoltam, hogy nem akarok egy olyan országban élni, ahol nincsen alternatíva” – reflektált erre Orbán Viktor.
Ezt követően a szó Donald Trumpra terelődött. Az amerikai elnökkel kapcsolatban Orbán úgy fogalmazott: az EU és Trump között gazdasági problémák lesznek, mert „Donald Trump tudja, hogy mit akar, az Európai Unió meg nem tudja”. Ugyanakkor az új elnök öt szempontból is megváltoztatja a világot: egyrészt világossá teszi, hogy „a migráció rossz, az illegális migráció pedig a legrosszabb”; másrészt békét akar; harmadrészt úgy politizál, hogy a gazdasági szempontokat nem mellőzi a zöldpolitikában; negyedrészt „véget vet a kereszténység kigúnyolásának”, ötödrészt pedig visszahozza a szabad beszédet.
Alice Weidel terveiről azt mondta: az energiakínálatot ismét bővíteni akarják, az atomerőműveket azonnal újra üzembe állítanák, földgázt, olajat onnan vennének, ahonnan a legolcsóbb, az adók csökkentését, a határok ellenőrzését, az illegális bevándorlók kiutasítását tervezik.
A zárókérdésre, hogy mi teszi őket Európa jövője kapcsán optimistává, Weidel azt mondta:
Az én elsődleges feladatom, hogy hazámat, a Német Szövetségi Köztársaságot, amelyet szeretek és amelyet szolgálni szeretnék, ismét talpra állítsam”,
hogy a németek „újra normálisan élhessenek”. „Orbán Viktor egy ikon számunkra, személy szerint az én számomra is” – fogalmazott.
A magyar miniszterelnök leszögezte: „Az Európai Unió megmentésére rendelkezésre álló időablak rendkívül szűk, egyre inkább záródik, kevés időnk van.” Ugyanakkor szerinte „Magyarország nem tudja megmenteni az Európai Uniót. Az Európai Uniót Németország és Franciaország tudja megmenteni.”
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner