Vezető német lapban méltatta Elon Musk az AFD-t, felmondás lett a vége
Elon Musk Welt-ben megjelent véleményében azt állítja, csak az AfD mentheti meg Németországot a teljes hanyatlástól.
„Hatalmas károk a demokráciának”, „szélsőjobboldali szócső” – Elon Musk a Die Welt am Sonntagban kiállt az AfD mellett, mire kígyót-békát kiáltottak rá és a lapra az úgymond demokratikus német pártok.
Fotó: Chris Unger/Zuffa LLC
***
Emlékezetes: szombaton felmondott az egyik legnagyobb német lap, a Die Welt véleményrovatának vezetője, amiért megjelent náluk Elon Musk véleménye, amelyben az amerikai üzletember közölte, Németországnak egyedüli esélye az AfD. Musk közismerten jobboldali, Donald Trump megválasztott amerikai elnök egyik fő szövetségesek, véleményének leközlése tehát nem mindenkinek tetszett a lapnál. Közéjük tartozott a véleményrovat említett vezetője, Eva Marie Kogel, aki azonnal benyújtotta felmondását.
Ezt is ajánljuk a témában
Elon Musk Welt-ben megjelent véleményében azt állítja, csak az AfD mentheti meg Németországot a teljes hanyatlástól.
A Reuters hírügynökség kérdésére Jan Philipp Burgard, az újság kijelölt főszerkesztője és Ulf Poschardt, a lapot január 1-től átvevő kiadója közölte, a demokrácia és az újságírás a véleménynyilvánítás szabadságára támaszkodik, és bizony bele kell férnie ebbe egymással ellentétes álláspontok ütköztetése. A szerkesztőség belső vitái is tanulságosak voltak számukra. Ugyanakkor a véleménycikk alatt a Welt am Sonntag közzétette Burgard válaszát, aki visszautasította Musk „megoldási javaslatát”.
A dolog itt nem ért véget, a német mainstream pártok is tiltakozásba fogtak. Matthias Miersch, az SPD főtitkára élesen bírálta Muskot.
„Elfogadhatatlan, hogy külföldi milliárdosok megpróbálják befolyásolni politikai környezetünket, és olyan pártokat támogatnak, amelyek aláássák demokratikus értékeinket”
– mondta Miersch a Handelsblattnak. „Németországnak nincs szüksége semmiféle külső beavatkozásra, és semmiképpen sem támogatja a jobboldali szélsőséges álláspontokat.”
Ugyanígy tett párttársa, Karl Leuterbach egészségügyi miniszter, aki azt írta az X-re: „az a tény, hogy manapság egyre könnyebben vásárolható meg a politikai hatalom, nagy károkat fog okozni a demokráciában”.
A zöldek is támadásba lendültek, Konstantin von Notz, a képviselőcsoportjuk alelnöke közölte az X-en, „az, hogy egy olyan nyugati oligarchának, mint Musk, platformot kínáljunk a demokrácia ellenségeinek és a jogállamiságot megvetőknek a népszerűsítésére, egyszerűen a múlté”.
A Handesblatt összefoglalójában olvasható az SPD-s és zöld kötődésű politikai elemző, Johannes Hillje véleménye is, aki szerint az újság téved, és még akkor sem szabadna közölnie Musk véleményét, ha ellenvéleményekkel ellensúlyozza, mert még az „sem csökkentené az AfD választási reklámozásának felbecsülhetetlen értékét”
A kereszténydemokrata CDU frakcióvezető-helyettese, Jens Spahn ugyancsak kifakadt, mondván az AfD „ki akar lépni a NATO-ból, újraaktiválja az Északi Áramlat 2-t”, és oroszbarát; s feltette a kérdést, vajon Amerikának ez áll-e érdekében?
A német MÚOSZ vagyis a hasonlóan elfogulatlan Német Újságírók Szövetségének (DJV) országos elnöke, Mika Beuster pedig
felszólított „minden szerkesztőséget, hogy ne hagyja magát felhasználni a szövetségi választási kampányban”,
és óvatosan kezelje a vendégszerzők írásait. „A német médiának nem szabad megengednie, hogy az autokraták és barátaik szócsőként használják fel őket”.
Egyébként Daniel Caspary, a CDU politikusa, a CDU/CSU európai parlamenti frakciójának vezetője már december 20-án felkérte az EU Bizottságát, hogy vizsgálja meg, hogy Musk az X tulajdonosaként megőrizte-e a semlegességet és az átláthatóságot az általa kezelt platformokon.