Megkongatta a vészharangot a Financial Times: a brit lap a szárnyai alá vette a magyar ellenzéki szerkesztőségeket
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/3J-uDOJJ5njHDCJMO-ZphNe_5BZl0Wqq2A21r9Lo9pM/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2E5YWViMTJmY2Q4YjQwZWRiYTYzODRhN2YwNWI0ZDRj.jpg)
Mindenki aggódva figyeli, mit tesz most Brüsszel.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/3J-uDOJJ5njHDCJMO-ZphNe_5BZl0Wqq2A21r9Lo9pM/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2E5YWViMTJmY2Q4YjQwZWRiYTYzODRhN2YwNWI0ZDRj.jpg)
Nem tudják honnan jön majd pénz.
Pánik és bizonytalanság uralkodik Brüsszelben azóta, hogy Donald Trump bejelentette az USAID segélyek befagyasztását, írja az Euractiv. Bár a frissen beiktatott elnök egyelőre csak a kifizetések átmeneti szüneteltetését rendelte el, a lap szerint minden előjel arra mutat, hogy hosszútávú – akár végleges – pénzmegvonásokra lehet számítani. Ami sokaknak hatalmas érvágást jelentene, hiszen az USAID-en keresztül az USA évente több mint 60 millió dollárnyi összeget küldött a világ 130 országába.
„Már több programunkat is fel kellett függesztenünk” – nyilatkozta Olivier Bruyeron, a Corodination Sud nevű 182 francia NGO-t tömörítő nemzetközi szolidaritással foglalkozó hálózat elnöke. –
„Leginkább attól tartunk, hogy soha többé nem fogunk tudni fellépni a legkiszolgáltatottabb népcsoportok támogatására”
– tette hozzá.
Egy Ázsiában aktív francia NGO alkalmazottja
Marco Rubio kijelentését idézte, aki múlthéten elmondta, az életmentő gyógyszerekre, egészségügyi ellátásra, élelem biztosításra és menedéknyújtásra fordított pénzek mentesülnek a befagyasztás alól
, de a hosszútávú projekteket – beleértve a szexuális érzékenyítő programokat – várhatóan érinti az elnöki rendelet. A francia dolgozó szerint most mindenki arra vár, vajon az ő projektje melyik kategóriába tartozik az USA vezetése szerint.
A francia NGO-kat különösen érzékenyen érinti Trump elnöki rendelete, mivel nagy részük eddigi kiadásainak 30-40 százalékát az USA támogatásaiból fedezte.
Az Európai bizottság jelezte, hogy az unió továbbra is támogatja a szervezeteket, és „nem hagyunk fel a humanitárius kötelezettségünkkel, továbbra is segítünk világszerte az emberi életek megmentésében és a szenvedés csökkentésében”.
De az USÁ-hoz hasonlóan Európa nagyobb országai is egyre kevésbé bőkezűek adományozás tekintetében.
Franciaország az elmúlt két év során jelentősen csökkentette a segítségnyújtásra szánt keretét. 2025-ben 37 százalékkal kevesebbet folyósít az állam humanitárius segélyekre.
Bruyeron szerint ez mindkét oldalról egy politikai döntés eredménye, mivel a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben mindenki igyekszik inkább a saját problémáira koncentrálni, amiből akad bőven mindenhol.
De az USA és Franciaország mellett Németország és az Egyesült Királyság is bejelentette már, hogy 2025-ben kevesebb pénzt fog adni külföldi szervezetek támogatására.
Nyitókép: WATHIQ KHUZAIE / POOL / AFP