Nem véletlenül félnek ennyire az AfD-től a baloldalon: mutatjuk az okokat

2025. február 11. 09:01

Megrepedt a politikai tűzfal Németországban: az Alternatíva Németországnak (AfD) párt már nem csupán egy radikális ellenzéki erő, hanem a politikai paletta egyik megkerülhetetlen szereplője.

2025. február 11. 09:01

A Brussels Signal Horizon podcast legújabb epizódjában Ralph Schoellhammer interjút készített Prof. Dr. Werner Patzelt politikai elemzővel az Alternatíva Németországnak (AfD) pártról, annak eredetéről és fejlődéséről a német politikai kontextusban. A beszélgetés során szó esett a párt migrációs politikára gyakorolt hatásáról, politikai pozíciójáról, valamint az AfD és más pártok közötti úgynevezett „tűzfal” létjogosultságáról is.

Ezt is ajánljuk a témában

Átalakul a német politikai térkép

Az AfD története és jelenlegi pozíciója kulcsfontosságú tényezővé vált a német politikai színtéren. Mint Patzelt a podcastban felidézte: „az AfD akkor jött létre, amikor az eurózóna első kihívásaival szembesült, mert nem volt költségvetési fegyelem a különböző tagállamokban”.

Vagyis az AfD-t kezdetben mérsékelt gazdaságpolitikai kritika jellemezte, de a 2015-ös migrációs válság döntő hatást gyakorolt a párt arculatára és támogatottságára is.

Az Angela Merkel vezette CDU menekültpolitikája óriási lökést adott az AfD-nek, amely az egyetlen párt volt, amely élesen bírálta a bevándorlást.

Az AfD ezzel együtt egyre inkább a jobboldali érzelmek gyűjtőhelyévé vált. „A párt tagsága egyre inkább jobboldali személyekből tevődött össze, miközben a mérsékelt alapító tagokat fokozatosan kiszorították” – értékelt ennek kapcsán Patzelt. Az AfD sikerét ráadásul az olyan témák is erősítették, mint a német energia- és gazdaságpolitika, amelyek mentén szembementek az uralkodó politikai narratívával.

Ezt is ajánljuk a témában

A párt és a hagyományos politikai elit közötti éles ellentét aztán megmutatkozott a Bundestagban is, ahol nemrég még a Kereszténydemokrata Unió (CDU) is az AfD szavazataira támaszkodott egy migrációs törvény elfogadása során. Ez a lépés annyira jelentősnek bizonyult, hogy repedéseket ütött a politikai „tűzfalon”, amely elválasztotta az AfD-t az establishment pártoktól.

„A német politikai osztály biztosítja, hogy egy népszerű parlamenti többség soha ne váljon hatékony politikai többséggé” – mutatott rá Patzelt a helyzet fonákságára. 

Ez a dinamika pedig csak tovább erősíti az AfD pozícióját, hiszen választóik azt látják, hogy pártjuk nélkülözhetetlen szereplővé vált.

Mi lesz az AfD-vel ezután?

Az AfD támogatottsága jelen cikkünk írásakor 20-23 százalék körül mozog, és bár sokan úgy vélik, hogy a CDU végül együttműködésre kényszerülhet velük, a jelenlegi politikai elit továbbra is élesen elzárkózik ettől. Pedig az AfD már nem egy marginális mozgalom, hanem a német politikai rendszer egyik meghatározó szereplője, amely megkerülhetetlen tényezővé vált a konzervativizmus és a nemzeti identitás kérdéseiben. Kérdés, hogy mi a véleménye erről a helyzetről a német választóknak. De ennek megválaszolására is csak néhány napot kell már várni, hiszen 2025. február 23-án a németországi előrehozott szövetségi parlamenti választásokon minden eldőlhet.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: STEFAN PUCHNER / AFP

Az angol nyelvű beszélgetést itt nézheti meg:

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. február 11. 12:38 Szerkesztve
Hagyjuk már a pichába ezt a szélsőjobbosítást !! Az AfD programja semmi olyan szélsőséget nem tartalmaz. Ellenben akik ezekkel harsogják teli a vilagot, azok éppen azok a baloldali aljasságok, akik olyan szinten tolódtak a szélsőbalos irányba, WOKE, GENDER, CANCEL CULTURE, BLM, PRGRESSZÍV MARXIZMUS, KVÓTAPOZÍCIÓK, KRITIKAI FAJELMÉLET, stb. hogy onnan nézve tényleg minden jobbra eső dolog szélsőség: különösen a józan, megfontolt ész, és a népakarat.
templar62
2025. február 11. 12:09
Hajrá AfD .
2025. február 11. 11:48 Szerkesztve
Az AfD felemelkedése Angela Merkelnek köszönhető. Talán tudatosítani kellene az SPD CSU minden szavazójával. Merkel tehet mindenről. Ki ellen kéne tehát tűntetni a baloldalon ?
abcd2k
2025. február 11. 11:16
Egy dolog biztos, Trump úgyanúgy dollárral fizet a mekiben a hamburgerét, mint Biden is fizetett, Musk sem szeretné jüanban számolni a lehetőségeit, a fő cél tehát a dollár mindenhatóságának biztosítása még hosszú távra. Nekem túl gyorsan, látványosan és simán omlik össze az USA demokratákhoz köthető ideológiai és gazdasági világa. Az USA által vívott proxy háború nemcsak fegyverekkel és nemcsak az oroszok ellen folyik, hanem gazdasági eszközökkel az EU ellen is, Kína ellen is, de az túl nagy falat, nem lehet, csak úgy lenyelni. Az EU-t a britek kiléptetésével, a németek befékezésével gyakorlatilag kiherélték. Az USA-nak nem érdeke az EU teljes szétverése, elég ha mélyen meghajolva kezet csókolnak neki, ehhez viszont új szereplők kellenek. A legfrissebb hús a jelöltek között az AfD, aki a szövegkönyvért és a jelmezért jön most Orbánhoz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!