A párt és a hagyományos politikai elit közötti éles ellentét aztán megmutatkozott a Bundestagban is, ahol nemrég még a Kereszténydemokrata Unió (CDU) is az AfD szavazataira támaszkodott egy migrációs törvény elfogadása során. Ez a lépés annyira jelentősnek bizonyult, hogy repedéseket ütött a politikai „tűzfalon”, amely elválasztotta az AfD-t az establishment pártoktól.
„A német politikai osztály biztosítja, hogy egy népszerű parlamenti többség soha ne váljon hatékony politikai többséggé” – mutatott rá Patzelt a helyzet fonákságára.
Ez a dinamika pedig csak tovább erősíti az AfD pozícióját, hiszen választóik azt látják, hogy pártjuk nélkülözhetetlen szereplővé vált.
Mi lesz az AfD-vel ezután?
Az AfD támogatottsága jelen cikkünk írásakor 20-23 százalék körül mozog, és bár sokan úgy vélik, hogy a CDU végül együttműködésre kényszerülhet velük, a jelenlegi politikai elit továbbra is élesen elzárkózik ettől. Pedig az AfD már nem egy marginális mozgalom, hanem a német politikai rendszer egyik meghatározó szereplője, amely megkerülhetetlen tényezővé vált a konzervativizmus és a nemzeti identitás kérdéseiben. Kérdés, hogy mi a véleménye erről a helyzetről a német választóknak. De ennek megválaszolására is csak néhány napot kell már várni, hiszen 2025. február 23-án a németországi előrehozott szövetségi parlamenti választásokon minden eldőlhet.