Indul a kormánybuktató kerékpáros hadosztály a Duna mentén – helyszíni riportunk!
2025. február 14. 11:20
Belgrádból indultak Aleksandar Vučić hatalmának megdöntésére a diákok, nagy ambíciókkal, ám csökkenő támogatottsággal, és fogyatkozó pénzzel. Kollégánk pedig a helyszínen járt.
2025. február 14. 11:20
9 p
0
11
46
Mentés
Nagy Bence írása
Negyedik hónapja tartanak a szerbiai tüntetések, és bár valamelyest kopott már az általános lelkesedés, azért még mindig nagyon sokan kitartanak és nagyon elszántak.
A demonstráló-sztrájkoló hallgatók a hét közepén kerékpárral indultak Belgrádba, majd a belgrádi társaikkal közösen folytatják az utat Közép-Szerbiába, a mintegy 240 kilométerre lévő Kragujevácra. Riportunk második része következik.
Verőemberek, gázolások, utcai erőszak és véres kezek. Sztrájkolnak a hallgatók, a tanárok, a földművesek, az ügyvédek; mindez egyre inkább az anarchia irányába tolódik; eközben feltűnt egy kis USAID-szál is a háttérben... Újvidéken jártunk!
Az egyetemisták plénuma ugyanis úgy döntött, hogy itt tartják meg a következő tiltakozó megmozdulásukat, Találkozzunk a gyertyaszentelőkor elnevezéssel. A Juliánusz-naptár szerint ugyanis ekkor van a Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe, valamint a Szerb Államiság Napját is február 15-én ünnepelik.
A hideg, szeles, esős idő sem állítja meg az elszánt tüntetőket
Olyan hideg szél fúj itt a Duna melletti egyetemi városban, hogy még gyalogosan, és jól felöltözve is kellemetlen a szabad ég alatt tartózkodni.
Önkéntelen elismeréssel nézem a biciklivel gyülekező elszánt polgárokat. Körülbelül százan lehetnek, láthatósági mellényben, védősisakkal a fejükön. A rendőrök is jelen vannak már, ők fogják a kerékpározók menetét biztosítani az út során.
Az egyik jelenlévő, Jelena elmondta, hogy továbbra sem változtak a követeléseik. Azért szervezik ezeket a megmozdulásokat, mert nem teljesítették az egyetemisták kéréseit. A November elsejei újvidéki vasútállomáson történt tragédia felelőseit szeretnék rácsok mögött látni. A büntetőjogi felelősségre vonás történjen meg, ez a fő célja az összes egyetemistának. Ezért vannak lezárva továbbra is a karok épületei, ezért nincs tanítás a felsőoktatásban, a középiskolák nagy százalékában, és az általános iskolák egy részében.
Ez a korrupt rendszer tovább nem működhet így – körülbelül ennyi a meglátásuk.
Hétfőn egyébként már útnak indult a hallgatók egy része Újvidékről a főváros felé. Ők váltófutással tették meg a 100 kilométeres távot. Tizenhárom csoportot alkottak, csapatonként 8-9 futó vett részt a táv megtételében. Hozzájuk csatlakoznak most a szerdán kerékpárral útnak induló társaik, tanáraik, támogatóik.
Nem csitulnak az indulatok
Közben Aleksandar Vučić elnök Szávaszentdemeteren (Sremska Mitrovica) tartja az Államiság Ünnepe alkalmából szervezett nagygyűlését. Eredetileg Újvidéken tartotta volna, de a körülményekre való tekintettel inkább a Vajdaság és közép szerbia határán fekvő Mitrovicára esett a választása. Az eseményre mintegy 100 ezer polgárt várnak – írja a Danas napilap.
Továbbra sem tűnik rózsásnak a helyzet Szerbiában. A 021.rs honlap írta meg, hogy több, mint 2000 újvidéki szülő nyújtott be kérelmet az tartományi ombudsmanhoz, a tanügyminisztériumba, és a tartományi oktatási titkársághoz azzal a céllal, hogy állítsák le a tanévet, ugyanis nincsenek meg a kellő feltételek az iskolaév rendes menetének megvalósításához.
Mint mondják, február hetedike óta az összes újvidéki, és dél-bácsaki középiskolában szünetel a tanítás, valamint az általános iskolák 84 százalékában. Ahol pedig folyik a tanítás, ott is rövidített órákkal, vagy csak részelegesen. Így nincs meg a feltétel az iskolák működéséhez – olvashatjuk a 021.rs oldalon.
Ezt egyébként azért kérhették, mert Vajdaság más részein, mint például Zentán, Szabadkán, vagy Zomborban folyik valamiféle tanítás, még ha rövidített órákkal is. Ennek az lehet a következménye, hogy azokat az iskolákat büntethetik meg a hatóságok, amelyek nem tartottak semmiféle aktivitást.
A középiskolákban történelmi helyzetről beszélnek
Közben eljutott hozzám az egyik újvidéki gimnázium igazgatónőjének, és tanári karának közös álláspontja, amelyet a szülői tanácson ismertettek.
Az igazgatónő, és a tanári kar képviselői kijelentették, hogy az iskola ebben a helyzetben más szerepet tölt be, mint a mindennapokban.
A történelem, amelyet eddig csak a könyvekből tanulhattak a diákok, most a szemünk előtt folyik, és a részesei vagyunk. A tanári kar a méltóságát vissza szeretnék szerezni, még ha ennek a munka beszüntetése is az ára.
A menetelés után jólesik a pihenés - a közép-szerbiai Orasac nevű falu tantermeiben. Forrás: Andrej ISAKOVIC / AFP
A társadalmi események felett nem hunyhatnak szemet ebben a helyzetben.
Hogy ez mit jelent pontosan, azt senki sem tudja. Már több, mint egy hónapja nem folyik a tanáítás. Ezt munkaszombatokkal nem fogják tudni bepótolni a gyerekek. Erre a nyaruk is rámehet – tette hozzá az egyik szülő.
Márciusig van pénze a civileknek a rendbontások finanszírozására
Goran Saric történész a Novosti lapnak nyilatkozva elmondta, hogy a ezeknek a civil szervezeteknek körülbelül márciusig vannak tartalékaik, miután Donald Trump adminisztrációja betiltotta a USAID, és egyéb szervezeteket, amelyek pénzelték a nyugat-balkáni, és egyéb európai civil szervezeteket. Nagyon pozitívnak titulálta ezeket az intézkedéseket Szerbia helyzetére nézve.
“Gyakorlatilag a civil szervezeteknek, és mindenkinek, aki ezeket a tüntetéseket szervezi Szerbiában márciusig van pénzük. Ha addig sikerül megbuktatniuk a kormányt, akkor sikerrel járnak. Amennyiben viszont nem, akkor mennek a történelem süllyesztőjébe” – Tette hozzá Saric.
***
Nyitóképen a szerb tüntetők gyalogmenete február 13-án. Forrás: Andrej ISAKOVIC / AFP
A környező országok magyar erői jó viszonyt ápolnak a rendszerpártokkal, ami eddig jó volt a magyar közösségeknek. Kérdés, mit jelent mindez a magyarság számára a tömegtüntetések idején.
Verőemberek, gázolások, utcai erőszak és véres kezek. Sztrájkolnak a hallgatók, a tanárok, a földművesek, az ügyvédek; mindez egyre inkább az anarchia irányába tolódik; eközben feltűnt egy kis USAID-szál is a háttérben... Újvidéken jártunk!
Európa jelentése alapvető változásokon megy keresztül. Nem nélkülünk, nem az akaratunk ellenére – hanem éppen általunk. Nagyobb szükségünk van példaképekre, eszményekre és patrónusokra, mint valaha.
Tudják ezek a fiatalok, hogy valójában mit is csinálnak, kinek a szekerét, akarom mondani falovát tolják hazájuk kormánya ellen? Tudom, hogy az ifjúság mindig lelkes és a világot akarja megváltani, de gondolkoztak-e el azon , hogy az esetleges forradalmi győzelmük után mi lesz, milyen lesz, majd az állom-világ helyett, a reális holnap?