Szerbia forrong, sokan bukva látnák szívesen Vučićot. Tüntetések, hídfoglalás, és kétes civilek – helyszíni riportunk a dolgok sűrűjéből!

2025. február 13. 05:31

Verőemberek, gázolások, utcai erőszak és véres kezek. Sztrájkolnak a hallgatók, a tanárok, a földművesek, az ügyvédek; mindez egyre inkább az anarchia irányába tolódik; eközben feltűnt egy kis USAID-szál is a háttérben... Újvidéken jártunk!

2025. február 13. 05:31

Nagy Bence írása.

***

Újvidék egyetemi kampuszán csend honol, mintha háború utáni csendes pihenő lenne. A traktorok, melyek a mezőgazdasági munkák szünetelése miatt parkolnak az egyetem épületei között, egy komoly üzenetet hordoznak: a földművesek tiltakozása és a diákok elszántsága egy újabb fokozódó politikai feszültséget jelez Szerbiában.

A gazdasági válság, a tragédiák és az oktatás helyzete mind hozzájárulnak a Szerbiát átható frusztrált légkörhöz, miközben a tiltakozások a rendszer ellen egyre inkább elmélyülnek.

Sétálok az újvidéki egyetemi kampuszban. Zavaró csend ordít az épületek között. Kicsit olyan érzés keríti hatalmába az embert, mintha a harcmezőről visszavonult csapatok nyalogatnák sebeiket, vagy terveznék a következő ütközetet.

Véres, vörös kezek nyoma mindenütt. Néhány tíz traktor parkol csak a karok épületei között. Ez azért még Szerbiában sem megszokott látvány.

Traktorok a kampusz előtt
Forrás: A szerző felvétele

Szerettem volna beszélni valakivel a traktorok gazdái közül, de tulajdonosok nincsenek a traktorokban, hazamentek, járműveiket pedig itt hagyták feliratokkal, zászlókkal ellátva. Ezzel is üzenni szeretnének Belgrádba a kormánynak, valamint az elnöknek, Aleksandar Vučićnak.

Az épületek ablakai feliratokkal és jelképekkel vannak elfedve. Nem lehet belátni a termekbe, csak hangok szűrődnek ki, valamint árnyékok suhan el itt-ott. Teljesen úgy érzem magam, mintha egy elhagyatott szellemvárosban sétálgatnék, ahol mégis figyelik minden lépésemet.

Múlt szombaton volt Újvidék város napja. Erre az alkalomra az egyetemisták egy százezres nagyságrendű tiltakozó felvonulást hirdettek, valamint lezárták a város mindhárom Duna-hídját több órára, egyet pedig 24 órára, tehát egy teljes napra. Ez a hétvége után érkeztem meg az egyik fő bázisnak számító újvidéki egyetemi kampuszba.

Három cigarettázgató hallgatót kérdezgetnék, de ők egy e-mail címet adnak csak, arra írjak, ott majd válaszolnak. A folytatás sejthető: írok, azóta sem válaszoltak. 

A jogi karon egy rúddal elzárt ajtó mögül válaszolgató diáktól annyit megtudok: a plénum úgy döntött, hogy nem nyilatkozhat senki a sajtónak a hétvégi felvonulás után; esetleg majd egy következő plénumon feloldják a tilalmat. A jogi kar egyik tanára állt meg az ajtó előtt mellettem, Branislav Ristojevic. Ő a tüntetők diákok mellett áll, ezért bejuthat az épületbe, beengedik őt a hallgatók. Néhány szót azért tudtam váltani vele, amíg jött érte valaki a diákok közül, aki elkísérte az irodájáig. Ugyanis az épületen belül senki nem flangálhat kénye kedve szerint, csak, ha kísérője van, és csak a saját irodájáig mehet el még egy tanár is.

Fekete kéz után véres kezek
Forrás: A szerző felvétele

Még ha teljesen mellettük is áll. Kérdeztem: a tanulók nem vizsgázhatnak, elmaradt már két vizsgaidőszak, továbbá már négy hónapja nincs oktatás az egyetemeken. Hogy pótolják be mindezt? Kérdésemet azzal rázta le: a koronavírus-járvány alatt sem jártak be az egyetemre, és azt is meg tudták oldani, legfeljebb gyorsítanak a tempón, ahogy az ő karán is így tettek – igaz, ezt már mi tesszük hozzá, a covid alatt volt online oktatás, most meg semmilyen nincsen.

Az egyetemi karok tehát le vannak zárva, kommunikáció a külvilággal nincs, a diákok az épületeket elfoglalták, és birtokolják azokat, saját törvényeket hozva. Egy kicsit az anarchiára hajaz ez az egész dolog, állapítom meg.

Erőszak erőszak után

De hogy is jutottunk ide?

Amint arról már korábban is beszámoltunk, 2024. november 1-én leszakadt az újvidéki vasútállomás előtetője, maga alá temetve közel 20 embert. Tizenöten veszítették életüket a tragédiában, és legalább harmincan megsérültek. Ez az a vasútállomás, amely a Budapest-Belgrád vasútvonal egyik fő megállóhelye lesz.

Ezt is ajánljuk a témában

Szerbiában már régóta elégedetlenek az emberek. A gazdaság nem áll túl fényesen, még ha a hatalom az ellenkezőjét is szajkózza ennek. A koronavírusjárvány, és az orosz-ukrán háború óta, ahogy az egész régiót, így Szerbiát is súlyosan sújtja az infláció, és a bizonytalanság.

És akkor, a már amúgy is puskaporos hangulat közepette jött ez a tragédia a vasútállomás épületénél, amely tüntetések sorozatát indította el Szerbia-szerte. Az emberek a felelősöket keresik azóta is. A tragédia után lemondott Goran Veszics építésügyi miniszter, de a felelősséget nem vállalta magára. Januárban aztán lemondott Milos Vucsevics, Szerbia miniszterelnöke, valamint az újvidéki polgármester is beadta a lemondását. A szerb kormány azonban azóta sem oszlott fel, mivel a parlamenti ülést nem hívta össze a parlament elnöke, Ana Brnabic. 

Ezt is ajánljuk a témában

A tüntetőket közben, a hetente tartott csendes megemlékezéseken, és forgalomleállításokon, amelyeket a tragédia miatt szerveznek, folyamatosan támadások érik a hatalomhoz köthető emberek részéről. Luxusautókból kirohanó verőembek, autós gázolások, verekedések. Ezek mindennaposak az elmúlt 3 hónap megemlékezésein.

Ezt is ajánljuk a témában

Nem csak az egyetemisták sztrájkolnak: A tanárok, az ügyvédek, a földművesek, az egészségügyi dolgozók, de még egyes óvodák is bekapcsolódtak a munkabeszüntetésekbe. Egész Szerbiában káosz, frusztráltság, és bizonytalanság uralkodik.

A tanügyben nincs teljes egyetértés, de sokan sztrájkolnak.

A tanügyiben sem most kezdődtek a gondok. Két évvel ezelőtt volt egy iskolai lövöldözés Belgrádban, amelyben kilencen veszítették életüket. A tanügyi dolgozók, valamint a polgárok már akkor is több tízezres tüntetést szerveztek Belgrádban. 

Az egyetemeken elindult tüntetések lecsorogtak a gimnáziumokba, szakközépiskolákba, sőt az általános iskolákba is – mondta el egy tanár, aki a neve elhallgatását kérte.

Elmondása szerint vannak olyan szülők, akik nem engedik a kiskorú gyereküket iskolába szolidaritás címszó alatt. Ez azonban büntetendő magatartás. Sok általános és középiskolában 30 perces órákat tartanak, de akadnak olyan intézmények is, ahol sztrájk zajlik, és egyáltalán nincs tanítás. Ezeket a kimaradt napokat viszont be kell majd pótolni. Azt nem teheti meg senki, hogy egy hónap kimarad a tanítási évből, és a következményeket szeretné majd megúszni.

Egyes iskolákban 40-50 szülő összefog, és tüntetni kezd az iskola udvarán, ha az intézmény vissza akar térni a megszokott, 45 perces tanítási órákhoz. Miközben ez a szám a szülők elenyésző hányada, mégis ez a kisebbség uralkodik, mivel rendkívül agresszívvé válnak – tette hozzá a tanár.

A mezőgazdaságban is furcsa a helyzet.

A mezőgazdaságban dolgozók hirtelen jött traktoros felvonulása, és egyetemfoglalása nem teljesen világos. Legalábbis ezt állítja László, egy vajdasági földműves, akit telefonon sikerült elérnem. A teljes nevének feltüntetéséhez nem járult hozzá. 

Elmondása szerint ő nem tudja, hogy kik ezek az emberek akik leparkolták a járműveket a kampuszba. A földművesek tavalyi követeléseit ugyanis az állam teljesítette, így a tiltakozásra igazán nincs ok. 

Mind a terület alapú támogatásokat kifizették, ráadásul a 20 hektáros korlátozást is megemelték 100 hektárra, mind a vetőmag utáni támogatásokat, itt még számlához sem kötötték, sőt, még az üzemanyagra követelt juttatásokat is megadta az állam a földműveseknek. 

László feltételezi, hogy a holt szezon miatt vonultak fel most ilyen nagy számban a járműveikkel a gazdák. Valószínűnek tartja, hogy amikor elindulnak a határban a munkálatok, a traktorok is el fognak tűnni az egyetemi városból. 

Az ügyvédek is kiállnak a diákok mellett, de felmerülnek kérdések egyesekben.

A szerbiai ügyvédi kamara előbb egyhetes, majd harmincnapos munkabeszüntetésről döntött. Az ügyvédek kezdetben csak az egyetemisták mellett álltak ki, viszont most már az összes igazságügyi tisztségviselő lemondását is követelik. Tehát a belügyminiszter, az igazságügyminiszter, a köztársasági főügyész, a legfelsőbb bíróság elnöke, valamint az alkotmánybíróság elnökének lemondását is szeretnék elérni – tudtam meg Horváth Endre ügyvédtől.

Horváth Endre elmondta, hogy egyes ügyvédek, akik az ügyvédi kamarában vezető pozícióban vannak, ellenzéki beállítottságúak. Az egyetemisták tüntetéseire ráakaszkodva pedig azt remélik, hogy a jelenlegi kormány megbuktatásával ők kerülhetnek majd jó állami pozíciókba.

Valójában tehát az ügyvédek részéről is elmondható, hogy önös érdekek állnak a munkabeszüntetés mögött. 

A gócpont

A tiltakozások központi szereplőivé az egyetemisták váltak.Ők szinte a semmiből kezdték el elfoglalni a karok épületeit, lezárták azokat, nem engednek be senkit, csak a velük szimpatizáló tanárokat, és azt aki felmutatja a kellő dokumentumokat, amelyekkel igazolja, hogy az adott kar tanulója.

Plénumokat alapítottak. A plénum fogalma nem szerepel a szerb jogrendszerben, így jogi értelemben nem szabályozott. Minden egyetemnek volt diákparlamentje, de ezeket megszüntették a plénumot létrehozó hallgatók.

A plénumokra viszont nem engednek be akárkit, és amennyiben valakinek más a véleménye, azt leszavazzák, és a hatalom emberének kiáltják ki.

Horváth Endre ügyvéd elmondta, hogy ezeket a plénumokat senki nem választotta meg. A szabályzatot a jogi kar tanáriai írták. A pontok megfogalmazásában is a jogi- és a bölcsésztudományi kar tanárai segítenek a diákoknak, akik gyanús civil szervezetek tagjai.

Na de ki pénzeli ezt az egészet?

A fő szószólók között olyan nevek vannak, mint például Marijana Pajvancsics, az újvidéki jogi kar nyugalmazott tanára. Ez a tanárnő egy hónappal ezelőtt beszélt arról ebben a cikkben, hogy a téli vizsgaidőszak elmarad, és aki ezt nem tartja be, annak a vizsgáit, sőt a későbbiekben a diplomáját is megsemmisíthetik.

Dr. Miodrag Jovanovics, a belgrádái jogi kar tanára, aki egy videóban arról beszél, hogy ha kell, akkor inkább júliusban és augusztusban is dolgozzanak az iskolák, de a blokádokat nem szabad feloldani. 

Hogy mi a közös ezekben a szószólókban? Az, hogy mindannyian a CEPRIS elnevezésű, külföldről támogatott civil szervezethez tartoznak. A CEPRIS támogatói között megtalálható többek között a nemrégiben megszüntetett USAID, a nyílt társadalom alap, a norvég nagykövetség, és több más már ismert külföldi szervezet. A támogatók listája itt érhető el.

A diákok követelései

A lista idénként változott, így nem feltétlenül teljes, de mégis, nagyjából erről volt szó az elmólt hetekben.

Az első követelés: A teljes dokumentáció közzététele, amely az újvidéki vasútállomás rekonstrukciójára vonatkozik, és amely jelenleg elérhetetlen a nyilvánosság számára. A diákok azt állítják, hogy a közzétett dokumentumokból hiányzik a kulcsfontosságú iratanyag, amely szükséges a rekonstrukciót irányító személyek büntetőjogi felelősségének megállapításához. Különösen hangsúlyozzák, hogy hiányoznak a szerződések, amelyek megmutatják, hogy ki mit végzett a vasúti állomáson, mennyibe került mindez, miért nőtt ötszörösére a rekonstrukció költsége, és miért nyitották meg ünnepélyesen kétszer is a vasúti állomást működési engedély nélkül.

A második követelés: Az illetékes hatóságok mondják ki, hogy kik azok a személyek, akik ellen megalapozott gyanú merült fel, hogy fizikai támadást intéztek a diákok és tanárok ellen, valamint a büntetőeljárások elindítása ellenük. Továbbá azt is követelik, hogy az érintett személyeket távolítsák el a tisztségükből, ha kiderül, hogy közszolgáltatók. Ez a követelés azon személyekre vonatkozik, akik 2024. november 22-én támadták meg a Drámai Művészeti Kar diákjait és tanárait – Milija Koldžićot, Aleksandar Jokićot, Dušan Kostićot, Milena Aleksićot és Ivan Stanišićot. Azóta a támadók listájára további 14 személy került fel, akiknek az identitását az illetékes hatóságok még nem erősítették meg. Közöttük van többek között Aleksandar Čavić, Belgrád Város Képviselőtestületének tagja, Gavrilo Kovačević, Zemun polgármestere, Dejan Punović, Rakovica önkormányzati bizottságának megbízottja, Vesna Čingelić, Rakovica önkormányzatának tanácstagja és Stefan Pantelić, Új Belgrád önkormányzatának tanácstagja. A diákok hangsúlyozzák, hogy ez a követelés minden olyan jövőbeli személyre is vonatkozik, aki fizikai támadást intéz diákok és tanárok ellen, valamint minden olyan polgár ellen, aki békés civil összejöveteleken vesz részt.

A harmadik követelés: A letartóztatott és előállított diákokkal szembeni büntetőfeljelentések elutasítása és az indított büntetőeljárások felfüggesztése. A diákok magyarázata szerint az elmúlt időszakban a hatóságok képviselői megállapították, hogy minden civil tüntetésen részt vevő személyt szabadon engedtek, de ezt nem tekintik a követelés teljesítésének. Hangsúlyozzák, hogy a szabadlábra helyezés nem jelenti azt, hogy az érintett személyek ne lennének büntetőjogi felelősségre vonva, és hogy nem hoznak ellenük elmarasztaló ítéletet.

A negyedik követelés: A felsőoktatás költségvetésének 20%-os növelése. A diákok magyarázata szerint a 2025-ös költségvetési törvény alapján a felsőoktatásra szánt kiadások 60,15 milliárd dinárra rúgnak.

A diákok teljes joggal kérték az említett összeg 20%-os növelését (ami körülbelül 12,03 milliárd dinárt, azaz 102,8 millió eurót jelentene), amely a közép- és kelet-európai országok felsőoktatásba való befektetésének szintjéhez közelítené a befektetéseket (1,7%-os GDP arányos ráta az OECD módszertana szerint) – szerepel a negyedik követelésben.

A diákok szerint ez a követelés nem teljesült, mivel a bejelentett „anyagi költségek” 20%-os növelése csupán a teljes költségvetés 4%-os növekedését eredményezné, azaz 22 millió euróval. Az „anyagi költségek csak a felsőoktatási és egyetemi költségvetés egy szegmensét jelentik. A felsőoktatás minőségének javítása helyett a közvéleményt félrevezették, hogy a követelés teljesült – állítják a diákok.

Nyitókép: főként hallgatókból álló tömeg indul hosszú menetelésre Belgrádtól Újvidékig. Forrás:  Andrej ISAKOVIC / AFP. 

Összesen 129 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
concrete
2025. február 13. 10:05
Régi igazság ez, hogy egy autokratával szembeni ellenállást csakis külföldről szíthatnak, otthoniaknak maguktól ez soha eszébe sem jutna. 56-ot is nyugatról buzdították, a CIA meg a Szabad Európa. A történelem feszt ismétli önmagát.
paater-gregor
2025. február 13. 09:58
"Ez a hétvége után" Azért nem kellene már a délvidéki nyelvi sutaságokat is utánozni. A kijelölő jelzői szerepű mutató névmást nemcsak ragozni kell, hanem névutózni is. Ahogy nem mondjuk: "ez a hétvégén", "ez a hétvégét", "ez a hétvégével", úgy helyesen: "ez után a hétvége után". "Zemun" magyarul: Zimony "Új Belgrád": helyesen Újbelgrád (l. Újdelhi) "képviselőtestület": helyesen képviselő-testület (3 összetételi tag, 7 szótag) "kénye kedve szerint, csak, ha" helyesen: kénye-kedve szerint, csak ha "Még ha teljesen mellettük is áll." "még ha a hatalom az ellenkezőjét is szajkózza ennek". Helyesen: Még ha teljesen mellettük áll is, még ha a hatalom az ellenkezőjét szajkózza is ennek Nem ártana következetesen írni a neveket, nem háromféleképpen: 1. Ristojevic, Brnabic [ékezethiányosan] 2. Veszics, Vucsevics, Pajvancsics, Jovanovics [fonetikusan] 3. Vučić, Koldžić, Jokić, Dušan Kostić, Aleksić, Stanišić, Čavić, Kovačević, Punović, Čingelić, Pantelić [a szerb latin ábécéjével].
templar62
2025. február 13. 09:56
A csajok is lehetnek csetnyikek . " tamo daleko " - a YouTubeon .
templar62
2025. február 13. 09:50
Gyün a hideg .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!