Így kap észbe Európa: ennyit költenek most NATO-kötelezettségeikre az országok

2025. február 21. 08:26

Magyarország már túllépte a 2 százalékos GDP-arányos összeget, de Amerika most még többet vár az európai országoktól.

2025. február 21. 08:26
Lengyel vadászgépek

Az elmúlt tíz évben és különösen az ukrajnai háború három évvel ezelőtti kezdete óta Európa észbe kapott: sok országban elkezdték fölemelni a nemzeti össztermék 2 százalékára vagy még magasabbra a védelmi kiadásokat.

A 2 százalékos arányt 2014-ben tűzték ki célul, de a mai napig sok ország messze jár ettől. Több ország viszont már messze efölött jár a védelmi kiadásokban.

Most közzétette a német Statista az országok rangsorát, így költenek 2025 februárjában a védelmi kiadásokra a NATO-tagállamok.

Az európai rekorder Lengyelország, ahol a GDP immár 4,1 százalékát költik a védelemre és fegyverkezésre,

és cél, hogy elérjék az 5 százalékot, Európa egyik legnagyobb hadseregét építve.

Mögötte vannak a baltiak: az apró Észtország 3,4 százalékot, Lettország 3,2 százalékot, Litvánia pedig 2,9 százalékot költ a védelemre. Utóbbit megelőzi Görögország: a hadseregükre hagyományosan sokat költő görögöknél 3,1 százalékos az arány.

Magyarországon jelenleg 2,1 százalékos a védelmi kiadás aránya a nemzeti össztermékhez képest, 

ez 10 év alatt 225 százalékos növekedést jelent a magyar védelmi kiadásokban.

Vannak viszont országok, amelyek most sem érik el a 2 százalékos arányt: Luxemburg, Belgium, Spanyolország és Szlovénia 1,3 százalékon, Olaszország 1,5 százalékon, Portugália 1,6 százalékon, Horvátország pedig 1,8 százalékon áll.

 

 

Ezt is ajánljuk a témában

Így építi Lengyelország Európa egyik legnagyobb hadseregét

Ezerkétszáz harckocsi, 680 önjáró löveg, F-35-ösök és Apache-ok tucatjai: az EU katonai óriásává válhat Lengyelország, ha végigviszik a már elkezdett haderőfejlesztési programot. Addig is Varsó komplett fegyverkategóriákat ad át Ukrajnának az oroszok elleni háború folytatásához. Most induló, új cikksorozatunkban, a Seregszemlében Somkuti Bálint elemzi térségünk nemzeti hadseregeit!

Nyitóképen: lengyel vadászgépek (Jaap Arriens / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bozso-az-ordog-es-annak-ugyvedje-69
2025. február 21. 10:56
A baltiak számadata erősen csalóka: ők beleszámolják a védelmi kiadásaikba azt is, amit az ukránoknak adományoznak fegyvereket. Amely mennyiség - a baltiak méretéhez mérten nem kevés!
akkkkorki
2025. február 21. 10:26
Szégyen, hogy a leggazdagabb országok a 2%-ot sem érik el! Retkek, majd megvéd benneteket Oroszország!
Beszélgető
2025. február 21. 09:55
nem bonyolult a feladat. Módosítani kell a GDP számítás módszertanát és adminisztratív trükkel simán elérik még az olaszok is.
Inhaler
2025. február 21. 09:33
Önmagában a költekezés még nem árul el sokat a tényleges haderő fejlesztésről. A nyugati felfogás mindig csak a pénzre összpontosít. De a pénzt át kéne váltani fizikai, megfogható, létező dolgokra. Hiába van elég pénzed, mert nem elég letölteni az internetről a felszerelést a kiképzett és motivált katonát pláne nem. Papíron lehet azt mondani, hogy majd többet költ az EU idővel tüzérségi lőszerre. Úgy nem nehéz, ha 8-10X drágább, mint az orosz. Az oroszoknak meg az a válasza, hogy 8-10x többet lőnek el.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!