![](https://cdn.mandiner.hu/2023/02/xCvtb3b0m3baDq30AvN55AVVLuDb4mM3ID5KlWoH1Bo/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50Lzg3Y2U5NTM3MzdhOTRlZDA4NmQ3OTE3YTYyNDI2YmY4.jpg)
Van egy létfontosságú szám, amiben minden egyes nagyobb utódállamot előzünk. Mutatjuk!
Elkészítette az ENSZ népesedési osztálya a 2024-es adatokkal kiegészített új népességbecsléseit. Ez a huszonnyolcadik ilyen kiadványuk, amely 1950-től napjainkig 237 ország vagy terület népességbecslését és népszámlálásait veszi alapul, a történelmi demográfiai trendekkel és a jelen tendenciákkal számolva. Ennek adatait használta fel a Visual Capitalist, amely a becslések szerinti középértéket vitte térképre-táblázatra.
Ami igazán fáj: brutális népességcsökkenést prognosztizálnak a számok az öreg kontinensen – mert Európa legnagyobb részére, így térségünkre is ez a sors vár.
A kontinens lakosságának egésze szám szerint ötödével, húsz százalékkal zsugorodik: ez 152 millió embert jelent!
Az adatokból az is látszik, hogy nem mindenkit egyformán sújt ez a folyamat: az egykori Vasfüggönytől keletre jól láthatóan mindenkit jobban – akár a bevándorlás várható kisebb többlete miatt, akár más okokból.
Mindenesetre vegyük előre a minket leginkább érdeklő számot, Magyarországét.
A becslés középértéke szerint hazánk 2,2 millió fős népességcsökkenést fog elszenvedni a következő 75 évben.
Ez hatalmas szám, a jelenlegi népességhez képest 23 százalékos csökkenés. Ebből azt a következtetést is le lehet vonni, hogy hiába a jobboldali kormányok által favorizált családtámogatási rendszer, ha a globális trendek (covid, háború, gazdasági válság), és a regionális trendek (felzárkózó gazdaság, közepes fejlettség, szekularizáció, stb.) ennek ellenében hatnak; ráadásul az utolsó nagyobb („Ratkó-unoka”) szülőkorban lévő generáció a szocialista kormányok által uralt nyolc esztendőben öregedett ki a gyermekvállalás ideális éveiből.
Ugyanakkor azt is érdemes megtekinteni, mi a helyzet a környező országokban, ahol ilyen mértékű intézkedések nem, vagy csak később valósultak meg (s ami egyfajta képet fest nekünk arról, mi lenne itthon a helyzet ebben az esetben, a 2010-es kormányváltás óta bevezetett családtámogatási rendszerek nélkül, amelyek a mélyponti 1,21-es termékenységi átlagról nagy nehezen feltornászták ezt a számot a 2021-es, s egyben több évtizedes csúcsot jelentő 1,61-re).
Természetesen a legnagyobb népességvesztést a háborútól sújtott Ukrajna szenvedi el a prognózis szerint:
lakosságának több mint a felét, 61 (!) százalékát veszíti el, ami összesen 23,8 millió embert jelent!
Értelemszerűen ez elsősorban a háború miatt elmenekülők vissza-nem-áramlása miatt történhet, vagyis többek között amiatt a jelenség miatt, hogy már több ukrán gyermek születik Ukrajna határain kívül, mint belül (erről bővebben írtunk).
A szerbeknél már régóta beindult a népességfogyás, amit persze első körben Jugoszlávia felbomlása indikált, azonban az ország azóta sem tudott kilábalni a gazdasági nehézségekből, és elsősorban a vidék indult meg egy brutális elnéptelenedési úton (köztük sajnos a vajdasági magyarok ugyancsak éllovasok, erről itt írtunk). Summa summarum,
déli szomszédunk népessége csaknem megfeleződik (45 százalékos veszteség, hárommillió ember!).
Horvátország, amely relatíve jó gazdasági állapota ellenére szintén kitett a népességfogyásnak, szintén jókora veszteségeket szenvedhet el az ENSZ szerint:
a horvát lakosság 44 százalékkal csökkenhet, amely a négymilliós országban 1,7 milliós csökkenést jelent.
Ugyancsak brutális népességvesztést szenved el az előrejelzések szerint Románia. Nemrég sokkolta a románokat a 2021-es népszámlálás, amely kimutatta, bőven beestek a húszmilliós lélektani határ alá; valószínűleg még nagyobb sokk lesz számukra, ha igaznak bizonyulnak a jóslatok, és
a románok a jelenlegi népességük 43 (!) százalékának elvesztése után 8,1 millióval maradnak kevesebben,
mint a jelenlegi számok mutatják. A román kivándorlási mutatók jelenleg is a legmagasabbak közé tartoznak a kontinensen (ez a bezzeg-Romániázók figyelmébe ajánlható adat, amellett, hogy a román gazdaság egy nem elhanyagolható részét adják a nyugatin dolgozók hazautalásai), így feltehetőleg ez az egyik hajtóereje a számoknak.
A szlovákok szintén nem lehetnek boldogok. Noha az ország valamivel fiatalabb korfája éppenséggel nem ezt diktálná, a helyzet az, hogy az ENSZ becslései szerint a mindössze
öt és félmilliós északi szomszédunk lakossága 2100-ra 37 százalékkal zsugorodhat, ami 2,1 milliós csökkenést jelent.
Az egyetlen utódállam, amely körülbelül magyar szinten „megússza” a folyamatot az ENSZ szerint, a kimondottan erős gazdasággal felvértezett Szlovénia – rájuk vonatkozólag is 23 százalékos veszteséget jeleznek előre, amely az apró országban 485 ezer lélekkel jelent kevesebbet a jelenleginél.
S persze Ausztria, amely masszív bevándorlásnak van kitéve, ám ennek ellenére is csökkenni fog a lakossága 2100-ra, méghozzá csaknem annyival, mint a magyaroké, 19 százalékkal, ami 1,7 millió embert jelent.
S még egy érdekesség: ha a fenti számokat összevetjük a Trianon után létrejött utódállamok számaival, megdöbbentő eredményekre jutunk: nagyon hasonló számok köszönnek vissza!
A frissen megcsonkított Magyarország 1920-ban 7,6 millió lakossággal bírt – a szomorú számok szinte pontosan visszaköszönnek, a jelenlegi 9,6 millió lakosból levonva a prognosztizált 2,2 milliós tömeget, ami 7,4 milliót jelent.
Azonban a többi rész még rosszabbul jár. Sokkal.
A mai (tehát a vajdaságot is beleértve) Szerbia területén 1910-ben 4,6 millióan, a háború utáni, 1920-as évekbeli népszámlálás szerint 4,1 millióan laktak – az előrejelzés szerint a most 6,6 milliós ország 3,6 milliósra zsugorodhat, ami még kevesebb a terület Trianon előtti lakosságánál.
Horvátország – a kisebb-nagyobb határmozgásokkal együtt nézve – 1920 előtt (Horvát-Szlavónországként) 2,6 millió lakost számlált; 2100-ban az előrejelzés a mai 3,8 millió helyett mindössze 2,1 milliónyian lesznek.
Napjaink Romániájának területén (vagyis Erdélyt, a Partiumot és Bánát idekerült részét ideértve, de a húszévnyi román uralmon kívül különálló, ma Moldova Köztársaságként ismert Besszarábiát nem ideszámolva) 1920 előtt 7,2 millió regáti és 5,2 millió újonnan odacsatolt lakossal számolva ez 12,4 millió főt jelentett. 2100-ra a prognózis a most 19 milliós országnak nem jósol többet 11 milliónál.
A mai Szlovákia (az alakuló Csehszlovákia részeként) az utolsó két (1910-es magyar, 1919-es csehszlovák) népszámlálás szerint csaknem 3 millió lakossal bírt – a prognózis szerint 2100-ban 3,5 millióan lesznek.
S végül Szlovénia, amelynek mai területén az 1921-es SHS-királyságbeli adatok a leghozzáférhetőbbek, ekkor egymillió-ötvenezer ember élt. Ma ez a szám 2,1 millió, a számolt félmilliós csökkenéssel tehát 1,6 milliósra zsugorodik, amivel kilóg kissé az utódállamok sorából (az is igaz ugyanakkor, hogy a mai Szlovénia az apró Muravidék kivételével osztrák fennhatóság alatt állt).
Kárpátalja vonatkozásában nem találtunk külön becslést (1920-ban ugyebár Csehszlovákia része lett, visszakerült Magyarországhoz, aztán a szovjeteké lett, most meg Ukrajnáé), ugyanakkor beszédes, hogy ez az egyetlen megye, ahol nem történt érdemi népességcsökkenés Ukrajnában, így várhatóan 2100-ban sem ez lesz az elnéptelenedés gócpontja északkeleti szomszédunknál – vagyis ez az egy terület kivétel lehet.
Vannak egyébként még jócskán vesztesei a demográfiai trendeknek:
S persze nyertesei, amelyek például a kivándorló dél- és kelet-európaiak munkájából is profitálhatnak majd, a magállamok népessége szolid emelkedést mutat 2100-ra a prognózis szerint (britek, svédek: +7-7 százalék, Franciaország: +3, dúsgazdag miniállamok még ennél is több).
***
Nyitókép: Teleki Pál híres „vörös térképe”; forrás: Wikipedia