Kedves feministák – mutatjuk, min lehetne fennakadni!
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/8RhDKU5_nxOIIyJic634BwqO6gHuLWifCPKLpRN8iHE/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzI3MmY1OGRlODJlOTQxNWQ5NDJkYmE5Y2ExY2UzOWU4.jpg)
Dicső tett volna anonim donortól szingli anyává válni? Francesca Rivafinoli írása.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/8RhDKU5_nxOIIyJic634BwqO6gHuLWifCPKLpRN8iHE/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzI3MmY1OGRlODJlOTQxNWQ5NDJkYmE5Y2ExY2UzOWU4.jpg)
Alina S. rokkantként nem jut álláshoz, „transzneműként” viszont bezsebelheti a fájdalomdíjakat.
Immár kétszáznegyvenedik alkalommal nyújtott be panaszt diszkrimináció címén egy Alina S. nevű „transznemű személy”: ezúttal egy dortmundi nyomdával szemben fordult munkaügyi bírósághoz, miután a nyomda „elégtelen képzettségre” hivatkozva elutasította jelentkezését.
Alina S. szerint valójában a transzneműsége miatt nem ő kapta meg az állást, ezért 5000 eurós kártérítést követelt
– de végül kiegyezett 700 euróval, ami már-már nagyvonalú gesztusnak tűnik részéről, az eddigi 239 esetben ugyanis rendszerint négyszámjegyű összegekhez jutott hozzá. Az RTL szerint így mostanra már több százezer eurós bevételnél jár; egy ügyvéd minimum 240 ezer euróra becsüli az eddigi eredményt.
Saját bevallása szerint
a segélyből élő, 47 éves, férfihangú „Alina” 2024 februárja és szeptembere között 25 ezer eurót (azaz tízmillió forintnyi összeget) szedett össze adómentesen efféle egyezségekkel,
azt azonban határozottan visszautasítja, hogy ez valamiféle üzleti modell lenne: „jogom van panaszt tenni az engem ért hátrányos megkülönböztetés miatt” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ezt eddig minden bíróság rendben lévőnek találta.
A dortmundi nyomdát védő ügyvéd elmondta: Alina S. pályázata „csapnivaló” volt; az abban felsorolt képzettségek soha az életben nem lennének elegendőek egy álláshoz, „de persze nem is ez a cél”. A „transznemű személy” legtöbbször ügyvéd nélkül jár el, de meglehetősen profi módon:
olyan álláshirdetésekre vonatkozóan fordul bírósághoz, amelyeknél apró formai hibák lelhetők fel.
Több vállalatnak az lett a veszte, hogy a hirdetésbe elfelejtette beletenni a „d” betűt, amely azt jelzi, hogy nők és férfiak mellett „diverz” nemű személyek jelentkezését is várják – ilyenkor Alina rástartol a pozícióra, majd amikor elutasítják, lobogtatja a hirdetést, hogy tessék, transzneműeknek nem szólt az állás. Egy céget, amelyik nem ment bele az egyezségbe, pár hónapja 5000 euró megfizetésére kötelezték – ők fellebbezéssel próbálkoznak, az RTL szerint nem túl sok eséllyel.
Alina S. egyébként 2012 óta munkanélküli; munkaképes rokkantként az elmúlt nyolc évben összesen 1577 helyre pályázott,
de a makulátlan álláshirdetéseket feladó munkáltatóknál sem jutott álláshoz. Egy általa bepanaszolt, tetősátrakkal foglalkozó kisvállalkozás nemrégiben – egyfajta egyezségként – felajánlotta ugyan, hogy bár a lakóhelye miatt kiesett a rostán, mégis alkalmazzák, ezt azonban visszautasította azzal, hogy az előzmények után ezt nem várhatják tőle, hiszen akkor akár a próbaidő alatt is kirúghatják.
Abban az ügyben végül 3750 eurót kapott; a bíróságon egy barátságos „jövő héten találkozunk”-kal köszöntek el tőle az illetékesek,
akkor ugyanis egy takarítóvállalat következett a sorban.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Dicső tett volna anonim donortól szingli anyává válni? Francesca Rivafinoli írása.
Kapcsolódó vélemény
Mandiner
Ide nem holmi korfák és KSH-számok kellenek, hanem tekintélyes európai szakemberek. Nos, íme.
(Nyitókép: AP/Lindsey Wasson)
Ezt is ajánljuk a témában
A bécsi tudós számára kész öngyilkossággal érne fel, ha Humboldt nyelvén publikálna. Francesca Rivafinoli írása.