A Rheinmetall-vezér az EU vezetőinek: Csak ti tehettek róla, hogy a gyerekek asztalához kerültetek

2025. február 18. 09:36

Armin Papperger szerint Európa csak magát okolhatja, amiért Amerika nem veszi komolyan.

2025. február 18. 09:36

Armin Papperger, a német Rheinmetall hadiipari vállalat vezérigazgatója éles kritikát fogalmazott meg az európai vezetőkkel szemben a Financial Times-nak adott interjújában. 

Véleménye szerint az Európai Unió gyengesége miatt az Egyesült Államok nem tekinti egyenrangú partnernek a kontinens országait az ukrajnai béketárgyalások során.

„Ha nem fektetsz be, nem leszel erős, és úgy fognak kezelni, mint egy gyereket. Európának nagyon kényelmes volt az elmúlt 30 évben azt gondolni, hogy elegendő a GDP-jének csupán az 1 százalékát fegyverkezésre fordítania” – fogalmazott Papperger.

A Rheinmetall vezetője szerint nem meglepő, hogy Európa a „gyerekek asztalához” került a nemzetközi tárgyalásokon, miközben az Egyesült Államok és Oroszország Ukrajna jövőjéről egyezkedik.

„A szülők vacsoráznak, a gyerekek pedig egy másik asztalnál ülnek” – tette hozzá, érzékeltetve Európa alárendelt szerepét a globális hatalmi játszmában.

Ezt is ajánljuk a témában

A háború után is jelentős fegyverkezés várható

Armin Papperger szerint az ukrajnai háború befejezése után sem várható stabil és békés jövő. Úgy véli, hogy a kontinens országainak továbbra is jelentős fegyverkezésre kell számítaniuk, mivel Európa hadiipari készletei szinte teljesen kiürültek.

„Ha vége a háborúnak, hiba lenne azt gondolni, hogy békés jövő vár ránk” – figyelmeztetett a Rheinmetall vezére. Papperger arra számít, hogy Németország az új kormány megalakulása után gyorsan enyhít a szigorú adósságszabályokon a védelmi költségvetés növelése érdekében.

A Financial Times kiemeli, hogy a Rheinmetall az elmúlt évek geopolitikai bizonytalanságainak egyik legnagyobb nyertese. Míg 2021-ben még „mindössze” 5,7 milliárd eurós árbevétellel rendelkezett a vállalat, a következő öt évben éves szinten akár 30-40 milliárd eurós forgalmat is elérhet.

Armin Papperger nyilatkozatai ismét rávilágítanak arra, hogy Európának sürgősen át kell értékelnie védelmi stratégiáját, ha komolyan szeretne részt venni a globális biztonsági folyamatok alakításában.

Bár az EU védelmi kiadásai 2021 és 2024 között több mint 30 százalékkal, 326 milliárd euróra nőttek, ez még mindig csak a blokk GDP-jének 1,9 százalékát teszi ki – messze elmaradva Donald Trump elvárásaitól, aki a NATO-tagállamokat a GDP 5 százalékának fegyverkezésre fordítására ösztönözné. 

Magyar hadiipar: milliárdos beruházások és növekvő gazdasági szerep

Mint azt már megírtuk, a magyar védelmi ipar gyors fejlődése egyre nagyobb szerepet kap a nemzetgazdaságban, és néhány éven belül elérheti a GDP 1 százalékos részesedését.

A jelenlegi adatok szerint a magyar GDP 75–80 ezer milliárd forint között mozog, így a hadiipar várható hozzájárulása akár 800 milliárd forintot is kitehet. 

Az elmúlt 13 évben a magyar gazdaság teljesítménye megháromszorozódott, a kormány pedig ambiciózus célt tűzött ki: 2030-ra meg kívánja duplázni a GDP-t, amely így 160 ezer milliárd forintra nőhet.

Kép: Világgazdaság

A beruházások révén a magyar hadiipar fokozatosan termőre fordul, és egyre nagyobb szereplőként jelenik meg a nemzetközi fegyverpiacon is. 

Az állami stratégia célja, hogy Magyarország ne csupán fegyvervásárlóként, hanem önálló gyártóként és innovátorként is jelen legyen a globális védelmi szektorban.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: ROBERT MICHAEL / AFP

Összesen 92 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
B_kanya
2025. február 19. 09:50
"Nemnéma 2025. február 18. 21:11 • Szerkesztve Ez a patkány megint a saját zsebét hízlalná!" Vegyél Rheinmetall részvényt, ne vinnyogj. " Pontosan, a politikusok, diplomaták csődje, hogy a katonaság intézménye, a hadiipar még mindíg létezik! " Aki nem akarja a saját katonáit etetni, hamarosan mások katonáit fogja. Ha azt akarod mondani, hogy valakik sokat lopnak, hogy az amerikai Javelin rakétából 1 lövés 2019-ben a US Armynak is 249ezer dollár volt, de az orosz Kornet exportra (az állami Rosztek nem szívbajos profitjával együtt) 25 ezer dolcsiból kijön, akkor igazad van.
Interista
2025. február 18. 22:03
Puhapöcs, impotens libsik ide juttatták Európát. Komolytalan bagázs. Fröcsögve követelik a további vérontást, erejük viszont nulla. Persze, hogy telibe szarja ezeket Amerika.
Nemnéma
2025. február 18. 21:11 Szerkesztve
Ez a patkány megint a saját zsebét hízlalná! Pontosan, a politikusok, diplomaták csődje, hogy a katonaság intézménye, a hadiipar még mindíg létezik! Ha politikusaink és diplomatáink nem lennének végtelenűl korruptak és végletekig pénzéhesek, már rég megfeletkezhettünk volna róluk. Nem az átlagemberben ébred az idegengyűlölet, a nacionalizmus! Ezt mindíg pénzes és kapzsi érdekcsoportok keltik, táplálják és lobbantják fel a végletekig, ilyen, olyan, amolyan mögöttes szándékkal! Sokszor már nem is csupán anyagi érdekből, hanem ami még rosszabb, itt már hatalmi érdekekről van szó! Ennek az iparágnak mindíg a kisember a vesztese! Ők, vagyis mi visszük a vásárra a bőrünket. Látott már a történelem közülük valót, a saját "játékszereikkel" a kezükben a vágóhídon? Aligha! A vágóhídon a mészáros és a vágómarha szerepe is a por népnek jut, míg a hatalmasok, vazallus politikus és diplomata cimboráikkal learatják vér, keserűség, fájdalom és félelem hasznát!
salmonella
2025. február 18. 20:14
Várpalotán mennyi a lakásbiztosítás? Ha ott elpukkan a gyár, akkor az Rompalota lesz!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!