A német elhárítás volt elnöke a Mandinernek: A münchenihez hasonló merénylet bármikor, bármelyik német városban előfordulhat

2025. február 14. 10:33

A müncheni terrortámadás után a CDU korábbi politikusa és a WerteUnion alapítója, Hans-Georg Maassen beszélt lapunknak arról, milyen hatással lehetnek a terrormerényletek a német közhangulatra, és hogyan befolyásolhatják a közelgő választások végkimenetelét. Exkluzív interjúnk!

2025. február 14. 10:33
Ungvári Ildikó

Amint a Mandiner is megírta, csütörtökön egy férfi autóval hajtott gyalogosok közé Münchenben. A támadásban több mint húsz ember megsérült, és, mint utóbb kiderült, az elkövető egy 24 éves afgán férfi volt. Tíz nappal a németországi választások előtt az egész országban hatalmas a feszültség, ezért a münchenihez hasonló terrormerényletek jelentősen befolyásolhatják a közhangulatot, és ezáltal a választás kimenetelét is.

Ezt is ajánljuk a témában

A német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal korábbi elnökét, a WerteUnion párt alapítóját, Hans-Georg Maassent kérdeztük arról, hogyan befolyásolhatja ez a mostani támadás az erőviszonyok alakulását a jövő vasárnapi választásig.

Hans-Georg Maassen német jogász, egyetemi oktató, a CDU egykori politikusa.

1962. november 24-én született Mönchengladbachban. 2012-től 2018-ig a német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal – vagyis a elhárítás egyik ágának – elnöke volt. 2018-ban összeveszett Angela Merkellel és a párt több tagjával, mert bírálta a kancellár migrációs politikáját, és sokat kritizálta később is a CDU-t. 2018-ban korkedvezményes nyugdíjba helyezték, és eltávolították hivatalából. Maassen úgy vélte, a CDU akkori koalíciós partnerének, az SPD-nek esett politikai áldozatául, amiért bírálta a kormány biztonsági és migrációs politikáját, és naivnak nevezte a politikusokat.

Végül részben külső nyomásra, részben saját meggyőződésből kilépett a CDU-ból, majd 2024 februárjában megalapította saját pártját, a WerteUniont, amit saját maga liberális-konzervatív pártként tart számon, és a politikai spektrumon a jobboldalon helyezi el, a CDU és az AfD között.

Massen szerint a kormányt nem érdeklik a saját választóik

Maassen hangsúlyozta, hogy a müncheni támadás nem egy egyedi, elszigetelt eset volt.

Az elmúlt háromnegyed évben jelentősen megemelkedtek a szélsőséges iszlamista merényletek az országban, kezdve az augusztusi mannheimi támadással, majd folytatódott a magdeburgi karácsonyi vásárral, és így jutottunk el az aschaffenburgi késelésekig, majd a mostani merényletig.

A politikus szerint ezek a szélsőséges támadások vezettek el odáig, hogy az emberek többsége változást vár a politikusoktól, mégpedig a migrációs és a biztonságpolitika szigorítását. Ám szerinte a baloldali kormánypártok, vagyis az SPD és a Zöldek, de még az FDP sem mutat hajlandóságot eleget tenni az emberek kívánságának. És bár a CDU megpróbálkozott benyújtani egy törvényjavaslatot, az olyan gyenge lábakon állt, hogy még a párttagok sem fogadták el mind, véli Maassen.

Ezt is ajánljuk a témában

„Most, két héttel az általános választások előtt úgy gondolom, új szintre léptünk, az emberek ugyanis felismerték, hogy ezek a támadások nem elszigetelt esetek. Komoly problémánk van a szélsőséges iszlamistákkal Németországban. És ehhez hasonló támadások bármikor, bármelyik városban megtörténhetnek.”

A politikus hangsúlyozta, reméli, az emberek elégedetlensége a választási eredményen is megmutatkozik majd, és az SPD, az FDP, a Zöldek és a CDU/CSU támogatottsága is jócskán visszaesik.

Ha akarnák, lenne megoldás

Arra a kérdésre, hogy a frissen érkező migránsok megállításán túl vissza lehet-e fordítani a már megindult folyamatokat az ország területén belül, határozott igennel felelt.

„Donald Trump megmutatta, hogy ezt a problémát könnyű orvosolni. Az illegális migránsokat ki lehet toloncolni, már ha ez a politikai akarat. Csakhogy a német kormány szándéka egyértelműen nem ez”

 – állítja Maassen, aki szerint a politikusok azzal hitegetik az embereket, hogy nem áll módjukban kitoloncolni a bevándorlókat, mert az anyaországuk nem fogadja be őket. – „De ez csak mese. A valóságban nem is akarják visszaküldeni őket.”

A politikus szerint a saját pártja, a WerteUnion mellett csak az AfD akarja valóban kezelni ezt a problémát.

Éppen ezért, ha a CDU nyeri a választást – márpedig jelenleg ez tűnik a legvalószínűbbnek – nem lesz valódi változás a migrációs politikában, állítja.

„Merz ugyanis kijelentette, hogy nem hajlandó koalícióra lépni az AfD-vel, ami azt jelenti, hogy maradtak a Zöldek és az SPD. A baloldali pártokkal koalíciót kötve pedig biztosan nem fog szigorítani a jelenlegi bevándorlási törvényen, hiába lesz meg a többsége” – elemezte Maassen a helyzetet.

Amikor egy nép azt mondja, elég volt

Bár a német politikában teljesen ellehetetlenítik az AfD, és minden a CDU-tól jobbra helyezkedő párt érvényesülését, a politikus szerint 

a népakarat, az elégedetlenség és a kormány felé irányuló nyomás olyan erős lesz, hogy Merz biztosan nem fogja kitölteni a négy évet.

„Németország zuhanásban van. A gazdaságot tekintve dezindusztrializálódunk, elszegényedünk, ami pedig a migrációs politikát és a szociálpolitikát illeti, azok is mélypontjukat élik, gondoljunk csak a gender-őrületre. Az emberek ezt régóta tűrik, de már nem sokáig” – Maassen szerint hosszútávon az lehet a megoldás, hogy vagy észhez tér a CDU (de erre nem sok esélyt lát), vagy az AfD fog többségi kormányt alakítani, akár a WerteUnionnal koalícióban, akár egyedül.

A józanság hangja egyre erősebb

A politikus szerint a közeljövőben egyelőre nem lesz érdemi változás a migrációs kérdést illetően az Európai Unióban sem. Ugyanakkor egyre erősebbek azok a hangok, amelyek a józanságot képviselik, válaszolta arra a kérdésünkre, hogy Magyarország továbbra is ki lesz-e közösítve migrációellenes álláspontja miatt az unióban.

A németek 70 százaléka változást akar, és a lakosság körében Európa többi országában is hasonló a helyzet.

„Ezért azt mondanám, hogy Magyarország és Orbán miniszterelnök kormánya messze nincs egyedül. És sokkal jobb a helyzete, mint egy évvel ezelőtt volt”

 – jelentette ki bizakodóan. Hozzátette, a magyar miniszterelnökhöz hasonlóan ő is régóta mondja, hogy nem lesz jó vége az EU migrációs politikájának, és szerinte egyre többen kezdenek rájönni, hogy a migrációellenes politikusoknak volt igazuk. – „Úgy gondolom, hogy akkora lesz a nyomás Brüsszelen és a migráns-párti kormányokon, hogy előbb-utóbb muszáj lesz lemondaniuk.”

Nyitókép: Soeren Stache/dpa Picture-Alliance via AFP

Összesen 51 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2025. február 14. 14:02
"A német hírszerzés volt elnöke a Mandinernek: A münchenihez hasonló merénylet bármikor, bármelyik német városban előfordulhat" Akkor mi szükség van a hírszerzésre és a főnökére? Ennyit munka nélkül, ingyen is meg lehet tudni.
andris-923
2025. február 14. 13:57
Ha az afd nem nyer minden marad a régiben vagy rosszabb lesz ! Ezért javaslom hogy hozzanak létre egy plüssmaci minisztériumot és akkor a minisztereknek államtitkároknak nem kell már szervezni a megemlékezéseket kegyeletek lerójárását Automatikusan vihetik a gyertyákat virágokat plüssmacikat !
synthetic
2025. február 14. 13:46
Ez legyen a németek baja. A magyarok baja a szotyolás gollam.
kuvasz
2025. február 14. 13:22
Sajnos az illegális bevándorló a legerősebb gyomnál is jobban kapaszkodik, lehetetlen kiírtani ahol gyökeret ver. Azt csinál amit akar, és nagyon szereti gyilkolni és békés őslakókat a befogadásért hálából.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!