Így veszik hülyére az afgánok az őket befogadó és etető Németországot
![](https://cdn.mandiner.hu/2024/08/WVaAFp1WPeGvPmzetQIwGzgDqmyC6V1g87-uvfuBwxU/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzIzMWMwOTRlMGE2ZTRlYzZhMzJhYjgzYTI5MjFmMGQ4.jpg)
Hazajárnak nyaralni az afgán menekültek, de ezt a német belügyminisztérium nem vizsgálja, Baerbock külügyminiszter pedig behunyja a szemét.
![](https://cdn.mandiner.hu/2024/08/WVaAFp1WPeGvPmzetQIwGzgDqmyC6V1g87-uvfuBwxU/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzIzMWMwOTRlMGE2ZTRlYzZhMzJhYjgzYTI5MjFmMGQ4.jpg)
„Az a hibás, aki beengedte őket” – Bauer Bence és Sayfo Omar keretezte a történetet a Mandinernek, miután az afgán támadó húsz embert letarolt a müncheni merénylet során; de beszéltek a merénylő hátteréről is.
Ismert, csütörtök délelőtt egy afgán férfi belehajtott egy szakszervezeti tüntetésre összegyűlt tömegbe München belvárosában, az esetnek több tucatnyi sérültje lett. A történtek számos kérdést vetnek fel – újra – mind a menedékkérők integrálhatósága, mind a mainstream német pártok által alkotott kormány migrációs politikája kapcsán. Főleg az utóbbi, „közlekedési lámpa”-koalíciónak csúfolt, azóta szétesett szocdem-zöld-szabaddemokrata formáció kapcsán, amely egyébként augusztusban már ígéretet tett éppen az Afganisztánból érkező, kitoloncolásra váró menedékkérők egyoldalú hazazsuppolására (erre a tálib hatalomátvétel miatt megszakadt kapcsolatok okán nem volt állítólag lehetőség), ám láthatóan ez ügyben azóta sem történt nagy előrelépés.
Ezt is ajánljuk a témában
Hazajárnak nyaralni az afgán menekültek, de ezt a német belügyminisztérium nem vizsgálja, Baerbock külügyminiszter pedig behunyja a szemét.
Mindeközben a pártok egymásra licitálnak a kőkemény megoldás követelésében, élen azokkal a formációkkal, amelyek elsődlegesen okolhatóak a tömeges migrációért az elmúlt tíz évben.
A szociáldemokrata Olaf Scholz kancellár „szörnyű támadásnak” nevezte a történteket, és közölte, hogy a gyanúsítottat „meg kell büntetni, és el kell hagynia az országot”; a legerősebb ellenzéki CDU-s kancellárjelölt, Friedrich Merz a bajor miniszterelnökkel, Markus Söderrel együtt változást követelt és kijelentette, hogy pártja számára a polgárok biztonsága lesz a legfontosabb, kormányon a törvényt és rendet fogják képviselni. S persze ott volt az egyre erősödő Alternatíva Németországért (AfD) társelnöke, a nemrég hazánkba látogató Alice Weidel, aki az X-en követelt fordulatot az ország migrációs és menekültpolitikájában.
Ezt is ajánljuk a témában
Vissza kell adni az embereknek az Európai Uniót – ezt üzeni a német ellenzéki párt vezetője és a magyar miniszterelnök, akik Budapesten egyeztettek.
Más kérdés, hogy mindezek után ki hisz az úgymond mainstream pártoknak.
„Huszonnégy éves afgán elkövető, már 2016-ban el kellett volna hagynia az országot, belehajtott egy tüntetésbe, húsz ember megsebesült, nem kizárt, hogy halottak is lesznek – sajnos, mondhatjuk, hogy ez már a szokásos üzem” – fogalmaz lapunk megkeresésére Bauer Bence, az MCC Magyar-Német Intézetének igazgatója.
Az afgánok kapcsán – amely közösség egyébként jóval kisebb, mint akár a szírek, ám ennek ellenére sokkal több balhé kapcsolható hozzájuk – úgy fogalmaz, hogy alapvetően nagyon nagy gond van az integrálhatóságukkal.
Kapcsolódó vélemény
Csak kérdem, milyen eredménnyel járt az elmúlt években az afgán menekültek és migránsok beilleszkedése?
„Sokan nem dolgoznak, nem illeszkedtek be semmilyen szinten, nincsenek kapcsolataik, barátaik, a családjuktól távol, egy-egy vallási közösségben élnek, nincs szociális hálójuk, és jellemzően egyedülálló, fiatal férfiak” – jellemzi a csoportot a szakértő, hozzátéve, hogy ezzel jár például a szexuális frusztráció, hiszen a német nők körében nem versenyképesek, vagy éppen a saját csoporton kívüli emberi kapcsolatok hiánya.
Egyébként maguk a németek is különbséget tesznek az afgánok és a korábban ideérkezett, vagy Európához közelebbi tájakról ideérkezett, ezáltal jobban integrálódott csoportok között.
S maguk például a törökök is gyanakodva szemlélik a tíz-tizenöt éve érkező új migránsokat, akiknek lényegében ingyen jár sok minden, míg nekik keményen meg kellett dolgozniuk a megélhetésükért, és le kellett tenniük sok mindent az asztalra, míg az újak inkább csak elvenni akarnak onnan.
Az afgán migránsok kapcsán a nemrég Afganisztánt is megjárt Sayfo Omar, az MCC Migrációkutató Intézetének kutatási vezetője kérdésünkre mindezt azzal egészítette ki, hogy Afganisztánból eleve más társadalmi csoportok érkeznek, mint akár a Közel-Keletről.
„Egy szíriai például abba szocializálódott, hogy van körülötte egy ország, amely működik – és ami romba dőlt a közelmúltban a háború miatt. Ehhez képest Afganisztánban fél évszázada megbomlottak a társadalmi struktúrák, nagyon sok afgán, aki most érkezik Európába gyakorlatilag pakisztáni menekülttáborokban, egyéb helyeken élte le az életét” – fejti ki Sayfo, aki szerint az a legnagyobb baj, hogy senki nem szűrte meg Európában, kit lehet beengedni és kit nem. És ezek az emberek jellemzően kollektív társadalmakban szocializálódtak, nem európai közegben, teszi hozzá a kutatási vezető, így van egyfajta elvárásuk Európától, amit a média és a közösségi média formált, akár az itt élő honfitársaik révén. „Aztán Európában persze rádöbbennek arra, hogy a hétköznapok kegyetlenek, alapvetően a társadalom nem fogadja be őket, hogy azért emberünknek nem lesz azonnal háza, autója, pénze, s megindul az elidegenedés” – fogalmaz Sayfo, kiemelve: ezek az emberek gyakran küzdenek pszichés problémákkal, amelyek feldolgozásában senki sem segít nekik, nem is segíthet, hiszen Európa nem tud százezreket, milliókat kezelni, vagy akár csak monitorozni. S aztán erre az alapállapotra jön rá a sokszor vallási alapú radikalizálódás, vagy éppen csak egyéni kétségbeesés, ami egyre gyakrabban és egyre kiszámíthatóbban a müncheni merénylethez hasonló eseményekben csúcsosodik ki. De akár vallási, akár egyéni problémák vezetnek ide, minden esetben az idegenség érzetéhez kötődnek ezek a támadások; nem valószínű, hogy a Verdi nevű szakszervezettel lett volna bármi baja a mostani elkövetőnek, egyszerűen csak itt volt sok ember kis helyen, ahol nagyot tudott „tarolni” – summázza Sayfo, aki szerint az a hibás, aki beengedte ezeket az embereket.
Ami a német társadalmat illeti, Bauer szerint már elkezdett betelni a pohár; hiszen ugyanazokat a reakciókat kapják a politikum részéről, mint egész eddig. „Megpróbálják majd rátolni az AfD-re, mint a magdeburgi merénylőnél is igyekeztek, illetve felszólítanak a közös fellépésre a jobboldal ellen” – sorolja jóslatait a szakértő, aki szerint azonban az emberek egyre jobban átlátnak a szitán, így valószínű az AfD további erősödése.
Az AfD-é, és nem a CDU-é, amely, bár ugyanazt a migrációs politikát ígéri, mint radikálisabb társa, a legutóbb saját maga nem támogatta azt, ezzel hiteltelenítette az ígéreteit – emlékeztet a nemrég lezajlott szavazásra a Bundestagban Bauer.
Igaz, Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár is kemény üzenetet küldött arról, hogy meg kell büntetni a merénylőt, ám Bauer szerint egyszerűen „hülyének nézik” a választót, hogy ismét megígérik, hogy megoldják ezt az egyre súlyosabb problémát, és mindeddig egyszer sem léptek fel valóban az illegális migránsok ellen. S bíznak abban, hogy rá tudnak ijeszteni a választókra azzal, hogy lejobboldalizzák, sőt lenácizzák őket, ha az AfD-vel szimpatizálnak. „A baloldali dominanciájú média, a közbeszéd, a pártok de még az egyházak is ezt a narratívát visszhangozzák” – sorolja. Azonban ez már nem feltétlenül fog működni, az is elképzelhető ezek után, hogy „teljes mértékben fordul Németország, migrációpolitika fordulat bekövetkezett,
és el fogja söpörni a népakarat ezt a baloldali, zöld, illúziókban élő propagandapolitikát”
– fogalmaz Bauer.
Mindemellett az AfD és a CDU közeledése is lehetséges, főleg, hogy Alice Weidelék pártja már nagyon közel áll ahhoz, hogy áttörje az üvegplafont a szavazók számában – vagyis a tűzfalat, amellyel körbevették a mainstream pártok – és Bauer ott látja a vízválasztót, hogy Olaf Scholz valószínűleg a Zöldekkel meg a Balpárttal közösen próbál újrázni, amivel együtt több képviselőjük lehetne, mint a győztes befutónak várt CDU-nak.
Ezt is ajánljuk a témában
Erősödik az AfD, „polgári többség” alakult ki a Bundestagban, a szellemet nem lehet visszagyömöszölni a palackba – Bauer Bence, az MCC Magyar-Német Intézetének igazgatója a Mandinernek.
„És akkor el kell dönteniük a kereszténydemokratáknak, hogy belenyugszanak ebbe, vagy elfogadják az AfD támogatását, hiszen a két pártnak együtt megvan a többsége, és alakít a CDU/CSU egy kisebbségi kormányt, amelyet az AfD a nagyon hasonló programok miatt képes lehet kívülről támogatni” – ellenkező esetben úgy járnak, mint a többi kereszténydemokrata párt Európában, amely a baloldalhoz simult.
Mindez Bauer szerint elé stabil lehet, a kisebbségi kormány paradox módon akár stabilabb is, mint az elmúlt évben a „közlekedési lámpa”-koalíció. „A szakpolitikáik mentén – migráció, gazdaság, energiapolitika, szociális ügyek, polgári juttatás (vagyis a főleg migránsok által felvett segély – a szerk.), oktatás, genderkérdések – alapvetően ugyanaz, amit el akarnak érni, s ami mellett megvan az óriási társadalmi többség” – fejtegeti.
Miközben a sokszínűség főleg zöldpárti, elkötelezett hívei örülnek, hogy sok migráns érkezik, a mainstream pártok továbbra is finanszírozzák a migránshajókat, fizetik a polgári juttatást, és kampányolnak a befogadásuk mellett, az elhibázott politikák ugyanis óriási pénzeket emésztenek fel, nem beszélve az emberek biztonságáról.
„Az embereknek elegük van abból, hogy az állam az alapvető feladatait nem látja el, hogy tíz- sőt százezrekről, akik tíz éven belül, ellenőrizetlenül jöttek, nem tudják kik, hol vannak” s hogy „nem tudnak egy biztonságos, stabil jövőt építeni munkával, kitartással”, mert attól megfosztják őket az újonnan érkező bevándorlók. „Az utolsó utáni percben van Németország, ha fordítani akar” – teszi hozzá Bauer, aki szerint az országnak jóformán ez az utolsó esélye.
Még akkor is, ha borzasztóan nehéz lesz százezreket kitoloncolni, ez elsősorban akarat kérdése. „És az akarat ott van az AfD-nél és a CDU-nál is, csak testet kell öltenie az együttműködésben” – teszi hozzá a szakértő.
A nyitókép a merénylet helyszínén készült, éppen az egyik sérültet látják el. Forrás: PETER KNEFFEL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP